Fany a pes

• Německo Fritzi: Eine Wendewundergeschichte (více)
Německo / Lucembursko / Belgie / Česko, 2019, 87 min

Lipsko 1989. Dvanáctiletá dívka Fany se s láskou stará o Sputnika, psa její nejlepší kamarádky Sophie, která odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska. Na začátku školního roku se však Sophie do třídy nevrátila… jako mnoho jiných uprchla s maminkou na Západ. Fany se odvážně vydává kamarádku hledat, chce jí vrátit psa Sputnika. Stane se tak  svědkem pohnutých událostí, které změní budoucnost celé země. Příběh Fany líčí, ve shodě se skutečností, se smyslem pro detail a citem pro tehdejší atmosféru, průběh pokojné revoluce na podzim roku 1989 z pohledu dítěte. Napínavý a zároveň laskavý animovaný film o síle přátelství a odvaze změnit historii se hluboce dotkne nejen mladých diváků. (Pilot Film)

animario

Naučnej snímek především pro děti(minimálně ve věku hl.hrdinky) a pro dospělý pamětníky. Tehdejší tísnivá situace se prolíná příběhem od začátku do konce, ale i přesto se v jádru nejedná o žádnou depku a nikde se prvoplánově netlačí na emoce.Až ve finále při revolučním průvodu (a pro mě zejména při noční jízdě trabantů k hranicím) zahraje na emoční strunu a nejednomu pamětníkovi možná ukápne nostalgická slzička.Animace je parádní a k filmu se hodí, vypíchnout musim hlavně precizní malby pozadí, už jen za to * navíc(němci jsou v tomhle oboru o několik desítek let před náma). ()

Olík

Zásadní první bod - učit diváckou cílovou skupinu. Rozhodně jí jsou školáci a spíše ti z druhého stupně. Takže vysílání sváteční den dopoledne na „Déčku“ jsem nepovažoval úplně za šťastné. Každopádně jako školní pomůcka…..dovedu si představit podobný snímek na jakoukoliv zásadní historickou etapu. Fany a pes pojednává o politických událostech podzimu roku osmdesátdevět. Pohledem malé školačky je popisován pád komunismu a s tím spojené znovusjednocení Německa. Popisován srozumitelně, pomocí jednoduché kresby Gerdy Raidtové s tím, že by se to celé dalo jednoduše naroubovat na naše události kolem 17. listopadu. Troufám si tvrdit, že pro německé děti by mělko být zhlédnutí povinností……a dost možná ne jenom pro německé a dost možná ne jenom pro děti. ()

Terka_127

Skvělý nápad! Už kniha jako předloha musí být skvělá a měla by to být povinná četba pro děti základních škol nejen u nás! Když zůstanu u příběhu, tak se musí vyzdvihnout krásné pojetí a vysvětlení událostí roku 1989 v Německu. Dětem se tak krásně ukázalo, co to totalita vlastně znamená. Pak se dostaneme k jádru pudla a můžete malému dítěti vysvětlit nejen, jak se žilo našim rodičům, ale jak se i dnes žije v některých zemích, kde vládne totalitní režim. Další geniální nápad - vzít to přes nejlepšího přítele člověka - psa. Dětská naivní hlavička chce prostě za každou cenu psa své nejlepší kamarádky vrátit jeho páníčkovi, protože psovi i jeho majitelce se hrozně stýská a i ona si nedokáže představit, že by se jí nevrátil. Tak začínají dobrodružství Fany a Sputnika, musí čelit nástrahám, které východní Německo představovalo a zjistí, co to jsou opravdové hranice. A v poslední řadě mě hrozně bavila animace - typická belgická, hned mi na mysl vyplul Tin Tin a jeho pes Filuta. Krása. Moc děkuji za tento pohled a opravdu doufám ve slova tvůrců: "Film poputuje i do českých škol a bude součástí výuky." ()

IvonaK

Výborný kreslený film, který však není pro děti. Ale nadruhou stranu by se jim i tak měl pouštět. Stále by se mělo připomínat jací byli komanči svině. A hlavně by se to mělo pouštět dětem jejichž rodiče jsou fanoušci fašistické propagandistické strany SPD. Musíme zabránit budoucím generacím aby nepodporovali diktaturu a nešířili na facebooku hoaxy. Měla by se jim naopak připomínat Evropská Unie jak dělá pro lidi hodně a zavedla bych to do škol. Musíme bojovat za demokracii každé čtyři roky a všechny voliče SPD, Trikolory, Volného bloku a na slovensku voliče strany Smer a ludové strany Naše Slovensko zadupat do země a nechat vyhubit a popravit. Nemají v našem českém a slovenském státě co dělat. Buďme za jedno. Za svobodu slova demokracii! ()

Stejšn

Myslím, že události 89. roku podali generecím, které to nezažily, tím nejlepším způsobem. Zjednodušené aby to bylo srozumitelné, ale ne tak, aby to bylo bagatelizující. Bez přehánění, ale i tak místy mrazivé. Technická stránka naprosto brilantní. Klidně by to mohlo být součástí dějepisu moderních dějin pro základní školy. ()

Nikolas__

Film si zasloužil více péče, méně nelogičností a mohl z toho vážného tématu vykřesat ještě trochu víc. Nadprůměr. ()

Víteček

Hlavním záměrem filmu je poučit mladé o jedné dějinné události, ale zároveň se na to hezky kouká. Na to, jak to vypadá, i jak je to vkusně zpracované. ()

Cibulka_C

Tenhle animák je vážně pecka a děkuju moc za něj. Koukala jsem na něj s rozjasněnýma očima a hltala každou vteřinu, protože film je tak krásně udělaný, že mě vtáhl do děje okamžitě. Narazila jsem na něj v televizi a i když jsem se nutně potřebovala učit, zůstala jsem u něj tu hodinu a půl. Sama se o revoluční rok 1989 zajímám a o Německu jsem takové povědomí neměla, jako mám tady u nás v Československu. Pro děti je to rozhodně skvěle zpracované. Nejen tento den je důležitý dětem vyprávět. Celý rok 1989 je potřeba... a to jak u nás, tak i v ostatních bývalých socialistických zemích. Snímek velmi jemně mladším divákům povyprávěl dějinné a ty velmi klíčové události v roce 1989 v Německu. A neměli by se na to dívat jenom děti, u některých jedinců je to potřeba i v dospělosti. A možná bych jim pustila i tento animák. Ta učitelka, pravá komunistka, pěkná kráva, kterou musejí pamatovat snad všichni, co chodili za komunistu do školy. Rozhodně povedený snímek, takový, jaký by měl vzniknout i u nás a o našem listopadovém dění. Takže rozhodně film doporučuji! ()

cinemafil

Nápad podívat se na revoltu - pád komunismu ve východním Německu očima 12-ti leté školačky je neotřelý. Pečlivě prokreslené scény. Scény z demonstrací působivé. Realistické vystižení doby a změny postojů obyčejných lidí. Závěr je na mě dost afektovaný , trochu hollywoodský , jinak nelze nic vytknout. 4* ()

ZetDaElO

Tento skvost pre mňa objavila vtedy moja trojročná dcéra, keď chcela pozerať rozprávky na ČT:D. Dobové udalosti roku 1989 vyrozprávane formou príbehu dievčatka so psom, navyše podporené krásnou animáciou. Táto predloha by si zaslúžila aj hrané spracovanie. ()

kolly13

Zjednodušený pohled na smutnou historii aneb jak dětem ukázat, že ne vše bylo v pořádku. Za mne málo ostré a vysvětlující ze strachu narušení děje filmu a přijetí dětskými diváky. ()

PTuranyi

Skvelý animovaný film o priateľstve, na pozadí ktorého dôjde k pádu železnej opony v NDR. Fritzi je obyčajné dievča. Nemá veľké ambície ani nie je angažovaná. Má len svoju najlepšiu priateľku Belu. Tá však so svojou mamou utečie do Západného Nemecka za starou mamou. Nechá jej však svojho psa Sputnika. Túžba dopraviť Sputnika k Bele núti Fritzi skúšať rôzne veci pri ktorých však narazí na odpor systému a začne sa o ňu zaujímať Stazi. Príbeh samozrejme končí šťastne. Za zmienku stojí aj skvelá nádherná stránka a zaujímavá kombinácia 2D animácie postáv a prostredia a 3D animácie dopravných prostriedkov. Odporúčam všetkým, ktorí si chcú osviežiť na život v socialistickom zriadení. ()

Pythonator odpad!

Nejprapodivnějí pohádka všech dob? Politická agitka západních hodnot určená na předvedení komunismu v nejhorším světle. Budiž, na to jsme všeobecně zvyklí a jen málokdo se odváží poukazovat též na špínu, bídu a nespravedlnost toho skvělého kapitalismu. Ovšem cpát tyto politické náhledy osmiletým dětem, to je skutečně zvrácenost. ()

Moco

Vynikající kvalita 2D animace - v tomto ohledu skutečně zajímavý snímek. Ale asi hlavní věcí je, jak dětem vysvětlit, co je to totalitní společnost, doba komunismu v bývalém Československu nebo jaká je cena za svobodu - v tom bude snímek pro tuhle generaci dětí velice prospěšný a ulehčí velký kus práce. Inspirací pro natočení snímku byla dětská kniha Fritzi war dabei od německé autorky Hanny Schottové, která nyní vychází také v českém překladu. Díky knize si mohli rodiče s dětmi povídat o tom, co zažili a proč bojovali za svobodu. No a teď tuto úlohu má plnit film. Pro mě velice citlivě zfilmované a hlavně trefné. Skvělá atmosféra, ne hořkost, ale naděje a mrazení v zádech, protože tohle je skutečná a významná část historie, která se nás osobně dotýká. ()

Gigi23

Často se snažím svým dětem vysvětlit, jak to bylo za komunistů. Jenže neustále narážím na nepochopení, protože dnešní děti si jen těžko umí představit, že tolik věcí, které dnes považujeme za samozřejmé, byly tenkrát nemyslitelné. Tomuhle filmu se povedlo zachytit atmosféru té doby - jasně, to už tady bylo mnohokrát, jenže tady se to podařilo formou, kterou je možné tu atmosféru předat i dětem, což je obrovská přidaná hodnota. Animace je mile retro a dokonale sedí k dobovým kulisám. Hudba parádně dokresluje melancholii (nikoliv přešponovanou snahu dojmout za každou cenu), která je hlavní emocionální linkou příběhu. Takže za mě plný počet, protože Fany se Sputnikem si je za kombinaci nenásilné výchovnosti a skvělé filmařiny prostě zaslouží. ()

Jean_Calid

Jak vysvětlit dětem historii, kterou jejich rodiče (mnohdy) ještě pamatují, ale pro děti je to stejně cizí a vzdálené jako středověk? Trošku naivní pohled, ale jak dětem přijatelně podat, že vás na hranici mohli zastřelit? Hezky zpracované, pro mě bylo hezké vidět reálie - staré škodovky a trabanty :) ()