Zeman přijíždí do Plánice vyšetřit sérii požárů. Setkává se tu se svými dávnými přáteli z Kateřinské Hory, Blankou (Jaroslava Obermaierová) a Karlem (Petr Oliva) Mutlovými. Během jeho přítomnosti vyhoří další hospodářské stavení a jako hlavní podezřelý je zadržen potrhlý syn bývalého kulaka (Jiří Plachý ml.). Na plánickou faru mezitím tajně přichází diverzant a chce, aby ho farář (Ota Sklenčka) ukryl. Diverzní skupina pak v místní škole během schůze zastřelí čtyři funkcionáře KSČ... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

subic

Rok 1953. V Plánici zrovna nějak neklape kolektivizace a ještě k tomu místní farář udal gestapu rodiče Blanky, budoucí druhé ženy Honzy Zemana, a pak se o ní za války staral, aby prý ulehčil svědomí. Tento díl je obzvlášť zpolitizovaný, vyzdvihuje jak funkci JZD, tak strany. Ale jak to bylo ve skutečnosti v Babicích a s atentátníkem Malým, to už se asi nedozvíme. ()

carl.oesch

Nojo, no. Bylo potřeba spojit proradnou katolickou církev (která si ale dlouhodobě s komunisty nemá co vyčítat - to se ale netýká nebohých farářů na vesnicích, jako byly ony oběti téhle kauzy) s nacisty a odpornými záškodníky ze Západu, kteří se snaží za každou cenu podkopat světlý zítřek - kolektivizaci a ateismus. Dodnes se nepodařilo dohledat, kdo byl onen kpt. Malý, ale ve skutečnosti celá ta kauza STB pomohla náramně. Takže ona podezření trvají pořád dál. Nakonec, řada oněch bojovníků proti komunistům byli agenti STB, ale řada byli nevědomky někým z oné organizace manipulována a využita. Jinak musím říct, že onen Oliva se snad pro podobné role narodil a svůj vrcholný opus našel v Okresu na severu - pozor, byť tajemník OV KSČ, tak veskrze záporná osoba. A objevuje se zde i jedna z nejvysvlíkanějších hereček sedmdesátých let, ve své době docela sexbomba J. Obermajerová. Kdo by to do té babči z Ulice řekl, že? Jinak fakt, že v roce, kdy se tento díl odehrává umřel jak Stalin, tak Gottwald a v létě proběhla ona nechvalně známá měnová reforma tady nepadne ani slovo. ()

Salvator

Honza Zeman není tentokrát jen kriminalistou, ale také trochu psychologem. Jinak je desátý příběh natočený podle událostí v Babicích u Třebíče odpornou politickou agitkou ukazující na zrůdnost komunistického režimu. A za to si paradoxně zaslouží vysoké hodnocení. ()

Honza__St.

Excelentní díl. Kontroverzní téma, které dělí a bude dělit diváky, mu už nikdo neodpáře (ale podle všeho ten základ v těch Babicích nebylo nic jínýho, než regulérní teroristický útok nějaké odporné diverzní bandy jako v seriálu, hádat se lze jen o tom, co následovalo po něm). Bez ohledu na něj ale baví od začátku až do konce, navíc opět dokáže nevídaným způsobem navodit atmosféru strachu jako kdyby šlo o horor - při nočním napadení má člověk opravdu pocit, že útočí přízraky, a v oné vraždící scéně jsem si opravdu připadal, jako by jedním z útočníků byla smrt samotná. Jediná slabina je samotný závěr - možná jsem opravdu zmlsanej západní akční produkcí, ale aby to místo Zemanovy pomsty (nic ve stylu Ramba 2, jen aby on sám osobně v přestřelce odpravil aspoň jednoho z vrahů svého kamaráda - tady to koneckonců šlo i bez umělýho implantování do děje, který s tím jinak nemá nic společného, narozdíl od duelu s Bláhou) skončilo tím, že je prostě jen obklíčí SNB/armáda, a hotovo, rozlučka a titulky, to mi připadá hodně slabý. ()

mol1111

Tenhle díl je obsahově jedna z největších prasáren, zároveň ale jeden s nejlíp napsanými dialogy. Což je obojí poznávací znamení Jiřího Procházky. Škoda že svůj talent nenasměroval jinam… ()

Dennysak

V Plánici operuje skupina diverzantů, která je přesvědčená, že zapálením několika stohů se zhroutí celé socialistické zemědělství. Naneštěstí zrovna přijíždí poručík SNB, bujnou kšticí v maskérně vybavený Jan Zeman, jehož sláva začíná být pomalu známá i v takovém vidlákově, jakou je Plánice. Po vystoupení z vlaku chvíli okouní u kolejí a dojatě hletí na zlaté lány, které vzešly poctivou prací dělného lidu a pak vyrazí do vsi. Protože v té době ještě nebyly mobilní telefony ani internet a televizní program se omezoval na dva kanály, na návsi to žije. Zeman potkává své staré známe, například komunistu Karla, který mu kdysi přebral jeho vyhlédnutou Blanku Obermajerovou. Kdyby věděl, jaká semetrika z ní bude za několik desetiletí v Ulici, koupil by Karlovi panáka nejdražšího československého alkoholu. Po přátelském shledání se začne probírat zářná budoucnost v ČSSR a Zeman se dopustí faux-paux, když se před Blankou chlubí svou malou dcerkou. Blanka mít děti nemůže, takže chvilku na Zemana vilně hledí a pak uteče do jiné místnosti.  Pak zase něhaj něco hoří a v podezření je místní blázen s hramonikou, který ovšem disponuje americkým motocyklem Harley-Davidson, takže je hned logicky podezřelý. Hajný si ničeho podezřelého nevšiml a trvá na tom, že v lese se nekouří, protože je zásadový. Na pomoc přijíždí i STB v podobě stále zachmuřenějšího Humreyho Aplebyho, tedy majora Žitného. Kdyby se chmuřil ještě o něco víc, už by si čelem přikryl celý obličej. Vzniká podezření na diversní skupinu. Podezření není plané, i když se jedná o Plánici. Ha ha ha. Pak se tam angažuje farář v podání Oty Sklenčky. Má výčitky svědomí a pije. Určitě někde obtěžoval malé ministranty, nebo tak něco. Samozřejmě té diversní skupině pomáhá, jak se ukáže. Diversanti mají pifku na místní komunisty a koumají, jak se jim dostat na kobylku. Když to vykoumají, vezmou samopaly a postaví místní komunisty ke zdi. Chvilku na ně machrují a pak je prostřílí jako řešeto. Citlivějšího diváka v tu chvilku napadne, že myšlenka ve smyslu "Stačí několik odhodlanejch chlapů se samopalama a může dojít k převratu" nebyl aúplně od věci a je škoda, že ji nikdo nedotáhl do konce (i když v dílu Strach už bylo trochu nakročeno). Blanka s Karlem prožívají manželskou krizi, Karel by se rád odstěhoval do města, Blanka by ráda otevřela opravdu zkažených věcí. Než se Blanka z krize vzpamatuje, navšítíví ji dva ninjové s Mausery a chtějí zastřelit Karla. Ten ale po vzoru Chucka Norrise vezme dvouhlavňovku a vystřílí je z baráku. Krize je zažehnána. Pozdvižení na vsi je zahájeno. Nikdo neví, kdo ninjové byli, ale je jisté, že přišli zadem, přes humna. Pod okny hraje bláznivý Eman na tahací harmoniku, což soudruhy dost sere.. Major Žitný si zlomil zachmuřením čelo. Vesničané na komunismus moc nejsou a tak jsou zalezlí doma. Eman je v podezření z nekalých rejdů. Komunisté si uspořádají ve škole schůzi, na kterou vtrhnou diversanti se samopaly, maskovaní za ninji a jménem národního demokratického odboje je postaví ke zdi. Ukáže se, že jedním z ninjl je místní zásadový hajný. Než stihne Jan Zeman přestat s třídním bojem, ozve se ze školy salva ze samopalu a je vymalováno.  DIversanti utíkají do pole, kde u stohu najdou Emana. Ten překvapivě nebyl jedním z nich, je to jen debil. Protože ale měl rád pana řídícího, který schytal dávku z ostatními komunisty, vyzradí diversanty SNB křikem, za což ho vyzrazení zastřelí. Střelba je ovšem v jinak tiché krajině značně slyšet, takže na doversanty nastoupí SNB a rozpoutá se lítá holomajzna. Komunustické dobro opět jednou zvítězilo na kapitalistickým zlem a tvůrci získali krásný záběr rojnice v poli do znělky seriálu. Je po všem, Zeman zase courá pole ma dojímá se nad žitem. Pak odjíždí zpátky do Prahy. () (méně) (více)