Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Profesionální jezdec rodea Junior Bonner se po delší době vrací do Prescottu v Arizoně, aby se zde zúčastnil rodea a pokusil se zvítězit nad býkem Sunshinem, který ho v jejich nedávném klání porazil. V rodném městě se setkává se svojí rodinou a není to setkání nijak radostné - rodiče spolu nežijí, otec Ace dokonce leží v nemocnici a starší bratr Curly, úspěšný podnikatel, rozprodává rodinný ranč a nechává zbořit i dům ve kterém Junior strávil dětství. Setkání obou bratrů skončí hádkou a nakonec i fyzickým střetem, později ale dojde k jejich usmíření. Ace opouští na vlastní odpovědnost nemocnici. Na oslavách Dne nezávislosti se setká s Juniorem, se kterým se společně projedou na koni a účastní se soutěže v dojení mléka. Junior se na rodeu utká s dosud neporaženým Sunshinem. Podaří se mu tentokrát nad býkem zvítězit? (Crocuta)

(více)

Recenze (33)

RHK 

všechny recenze uživatele

Netypický western ze současnosti o jezdci rodea Junioru Bonnerovi (Steve McQueen) a jeho rodině. Zpočátku se film sice příliš pomalu táhne, ale později v klíčových scénách je cítit silná režie Sama Peckinpaha. Když Junior hledá tátu v chajdě, kolem které už krouží demoliční stroje, je zde najednou souboj Juniora v kabrioletu a proti němu řidiče buldozeru, který zvedá čelní lžíci a usypává před autem výhružně kamení. Skvěle je natočená i rvačka v hospodě, takhle akční scény umí točit jen málokdo. A nejsilnější je film ve vylíčení rodinných vztahů - jen málo slovy a hodně pohledy a gesty a hned je znát, kdo koho má rád a koho ne, kdo je bonviván a kdo přizdisráč.Tak skvěle natočenou studii jedné rodiny z dnes již kvapem mizejícího Divokého západu jen tak neuvidíte. Na Peckinpaha netypický film s minimem násilí a akce, zato plný chlapáctví. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=9Vw8774FCEs ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Začátek je takový strnulejší, stojí hlavně na hereckých výkonech, přičemž je nutné vyzdvihnout Steve McQueena, jenž snad ani nedovedl zahrát špatně v žádném filmu. Kdykoli je na scéně, tak se je nač koukat. Snímek doprovází příjemná, stylová hudba, dobře se tu míchá prvek starých westernů s moderní dobou (jako o westernu bych však v souvislosti s Junior Bonnerem nemluvil) a ke konci nabírá děj na obrátkách: začínající rodeo, atraktivní žena, rvačky, vztah s bratrem a otcem a konečně finální výzva - jet na nezkrotném a nebezpečném býkovi, kterého by ve starých dobách porazil snad jedině John Wayne a v pozdější době ranger Cordell Walker. Podaří se to Steve McQueenovi alias Junioru Bonnerovi? Závěr je docela napínavý, pokud se s hlavní postavou sžijete. ()

Reklama

Kimon 

všechny recenze uživatele

Film, přestože obsazen v hlavní roli předním americkým hercem postrádá spád a jasně definovaný děj (pokud nějaký má - já ho nezaznamenal). Příběh je zdlouhavý, nezáživný, a nudný, herecké výkony průměrné až podprůměrné. Sehraná bitka kovbojů na zábavě působila směšně a nepřesvědčivě. Snad měl Steve McQueen v tu chvíli nedostatek jiných hereckých příležitostí, že tuhle upachtěnou roli přijal. Role unaveného kovboje donuceného přijmout díky úpadku pracovních příležitostí práci v rodeu mu očividně nesedla. Dle mého mínění naprostý propadák. ()

Mirokukii 

všechny recenze uživatele

Stylová westernová šou. Zdá se mi, že aby vás tento film bavil, musíte být alespoň z poloviny kovboj. McQueen je pojem sám o sobě, a hravě utáhne snad jakýkoliv film. Samovi spomalovačky jsou skvělé, a vše okolo ródea šlape tak jak má, že si to plně užívám. Jen ty rodinné trampoty jsou odsunuty až na druhou kolej. Závěr poté, jakoby vlastně nebyl. ()

Deverant 

všechny recenze uživatele

"Junior Bonner" patří spolu s "The Ballad of Cable Hogue" k nejintimnějším a nejosobnějším Samovým filmům. Právě úvodní scéna bourání Aceva domu byla důvodem proč se rozhodl ho režírovat, připomínala mu totiž místa kde trávil své dětství. Montáž ve které Peckinpah zachycuje likvidaci nejen domu, ale i krajiny jako takové, rozemílané řvoucími stroji, umlčujícími lidský hlas, na prach je spolu s pozdější Curlyho show se zuboženými zvířaty v klecích a "výprodejem" Západu jedním z nejostřejších Samových výpadů proti strojové a komodifikující současnosti. V konfrontacích bratrů se pak vyjevuje rozpor nezadržitelné, ale odosobnělé a zvěcnující současnosti (řidič buldozeru z úvodní scény, jehož tvář, nepohnutá a ukrytá pod helmou a brýlemi jako by ani nebyla lidská) a skoro už zmizelé minulosti, která v sobě mohla skrývat i jinou tvář přítomného. Když Curly vyčítavě říká Juniorovi "I'm workin' on my first million...and you're still workin' on eight seconds." vytýká mu nepřijetí hodnot a způsobu života, koloběhu spotřeby a akumulace, který sám představuje. Junior oproti tomu za peníze vyhrané v rodeu koupí Aceovi letenku do Austrálie, i když ví, že je to jen další neuskutečnitelný plán. Síla "Junior Bonnera" je právě v této, třeba svéhlavé a donkichotské, vůli k diferenci, odhodlání zůstat jiným bez ohledu na to, jak nevýhodné to je. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (3)

  • Žlutý/zrzavý pes, kterého má hlavní postava ve filmu, je vnuk psa Spika z filmu Zrzoun (1957). (J.A.K.)
  • V malém cameu se jako muž obědnávajicí si pití na baru objevuje režisér Sam Peckinpah. (J.A.K.)

Reklama

Reklama