Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Michael Faraday (Jeff Bridges) je univerzitním profesorem historie a specialistou na problematiku terorismu. Se svým desetiletým synkem žije v domě na předměstí Washingtonu D.C. a jen těžko se vyrovnává s nedávnou ztrátou manželky, agentky FBI, která zahynula při výkonu služby. Nové světlo do jeho rozvráceného života vnese sympatická rodina Langových. Stoprocentní Američan Oliver (Tim Robbins) se s manželkou a dvěma dětmi přistěhoval teprve nedávno a zdá se, že zdvořilostní vztah mezi sousedy brzy přeroste v přátelské pouto. Pak ale Michael přistihne nového známého několikrát při lži a vypraví se po stopách jeho minulosti. Odhalí šokující fakta úzce související s jeho specializací - Oliver Lang je totiž s největší pravděpodobností nebezpečný terorista, který se do Washingtonu přistěhoval v rámci příprav nové akce. Dokáže odborník na otázky terorismu osvědčit své znalosti v praxi a zhatit dokonale promyšlený plán teroristů? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (262)

zputnik 

všechny recenze uživatele

Nebýt myšlenky v závěru, která to všechno (po odečtení patosu a dalšího dojemného balastu) pěkně shrnula, tak by mé hodnocení bylo ještě horší. Nepopírám, jedná se o velmi zajíimavý námět. Navíc: Mark Pellington plus jeho kameraman umí dělat pěkné obrázky. Zpracování Marka Pellingtona mi však přesto v globále ani za mák nesedlo. Herecké výkony mi přišly v tom nejlepším případě nevydařené - u málokterého filmu mě tolik znervózňovaly rádoby dojemné scény, chvilky na slzu... a teď sorry, ale nemůžu si pomoct: neustálé uvědomělé pomlaskávání, rozhazování rukama, patetické pofňukávání (nemám nic proti mužskému pláči), uvědomělé hádání se za správnou věc a vůbec všechny možné nonverbální projevy a "chytré" hlášky. Samotný příběh? Kromě výše zmiňovaného vcelku povedeného závěru mi celý příběh přišel průhledný jak moje obnošené spodky (ehm, píšu to na efekt - v reálu žádné nenosím). ;o) POZOR, ZAČÁTEK SPOILERU! Hlavní (záporné) postavy mi například už od samotného začátku filmu připadaly až příliš hodné, což nikdy nevěstí nic dobrého. KONEC SPOILERU! Ale ať jen nerýpu - na snímku musím moc pochválit hudbu, kterou má mimo jiné na svědomí Lynchův dvorní skladatel Angelo Badalamenti. Skvostné, majestání, hutné... Shrnuto a podtrženo: Dobrý námět, který mi však ani trochu nesedl. Škoda, možná by stačilo méně tlačit na pilu (pointě by to na výsledku neubralo), ubrat patosu či aspoň vysvětlit některým hercům, co to je přehrávání... ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Hodně opomíjený snímek, který svým finále musí uzemnit každého. Přestože jsem byl připraven na jakýkoli konec a v duchu jsem si říkal snad všechny možné i nemožné varianty. Tak nakonec film vyústí, pro mě naprosto nečekaným finále, které mě naprosto semlelo. Neuvěřitelné překvapení. Tim Robbins v jedné ze svých nejvýraznějších rolí. Film prakticky neustále graduje a posledních asi 30 minut to už je jen jedna velká jízda. ()

Reklama

PauloZ 

všechny recenze uživatele

Do třičtvrtě filmu se jedná o velmi napínavou (přesto však nic, co bychom už neviděli) kriminálku s parádním spádem a solidním vypravěčským základem. Jenže zdání může klamat, protože závěrečných 15 minut dělá s Arlington Road zcela odlišný a velmi silný film. Závěr tomu dává neskutečnou syrovost, bezmocnost, odkrývá realné teroristické možnosti a ABSOLUTNÍ věřejně/politického nevědění. Po skončení mi bylo až těžko u srdce. PS: Výtečný Jeff. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Křečovitě se usmívající sousedé? Bacha na ně, můžou mít pestrou minulost a být i aktuální hrozbou. První polovina tohohle paranoidního kousku je velmi slušná. Jeff Bridges tu vysokoškolákům přednáší americkou historii, nicméně hodně elánu vkládá do faktů o americkém terorismu. Svou roli v tom nepochybně hraje fakt, že jeho manželka, agentka FBI, zemřela při útoku pravicového extrémisty. Nebezpečí posléze spatří právě v sousedech, kteří se nově přistěhovali a na jejichž vážně zraněného synka náhodně narazil. Citově vyprahlý muž je začne postupně podezřívat (drobné lži, až moc vymydlená rodinka, podivná korespondence, nesrovnalosti v minulosti otce), až mu z toho začne hrabat. Žádné popcornové atrakce se tady nehodí, tvůrci volí napětí a paranoidní atmosféru. Jenže scénárista třetího Vřískotu a několika dílů Transformerů se v některých pasážích moc nesnažil. A překvapivě ani herecké výkony nejsou zrovna vymazlené: emotivní Bridges místy solidně přehrává, Robbins se do role moc nehodí, ostatní jsou nevýrazní. Finále mi úplně nesedlo. ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

Tim Robbins dle mého názoru dodneška platí za tak trochu neprávem přehlíženého herce. Jasně, jasně, já vím: oblíbený Shawshank, mysteriózní Jakubův žebřík, Tajemná řeka... beru to. Ale ruku na srdce - kdo si ještě dneska vzpomene na strhující komorní thriller s ním a Jeffem Bridgesem z konce milénia? Osobně jsem se po téhle adrenalinové pecce měsíce vyhýbal sousedům a pod trikem tajně nosil neprůstřelnou vestu. Tomuhle já říkám skvělá práce s napětím, vážení. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (3)

  • Scenárista Ehren Kruger se zjevně nechal inspirovat bombovým útokem na Federální budovu Alfreda P. Murraha v Oklahoma City z 19. 4. 1995. (Dinsberg)

Reklama

Reklama