Děs přichází z hlubin

Humanoids from the Deep

Monster (Humanoids from the Deep)

Horor / Sci-Fi

USA, 1980, 80 min

Budem veľkorysý a dám až 4, réžisérom sa podarilo vybudovať mrazivú atmosféru, ktorá ma donútila vidieť gumenné monštrá - mutantov rýb oveľa hrozivejšie. Gore scény boli okorenené humorom, muži vyzerali ako machovia, a ženy boli étericky ženské, sálal z nich erotizmus, až ma mrzelo, že tvorcovia boli na šteklivé scény lakomí. Príbeh plynul s ľahkosťou, ale v závere sa na môj vkus príliš odtrhol z reťaze, keď monštrá zaútočili na ľudí počas festivalu v mestečku Solmon, ktorý doslova zmenili na bojové pole, a jednému z nich sa podarilo odhaliť miestnu kráľovnú krásy. Aj posledná scéna zrodenia monštra z tela ženy bola pritiahnutá za vlasy, hoci film ako celok vôbec neznehodnotila. Humanoids from the Deep má všetko to, čo by mal mať horor 80. rokov - a prevzal aj mnoho prvkov z Martinovho monster hororu L'isola degli uomini pesce (1979). "Gumáci" podľa mňa vyzerali lepšie než mnohé dnešné CGI príšery.(16.10.2011)

Dlho som tento film prehliadal, ani neviem prečo vlastne. U mňa spokojnosť na 100%. Pekná kamera, dej odohrávajúci sa v prímorskom mestečku, kozy, herci hrali... asi nie som náročný divák. Ale čert to vem, človek sa má pri filme baviť, a ja som sa bavil kráľovsky. A pri tých monštrách čo vyliezajú z morských hlbín som si spomenul na tohtoročný best short movie BRUTAL RELAX.(31.12.2010)

Na tento horor se pohlíží opravdu různorodě. Odpad nebo pět hvězdiček,já dávám pět hvězdiček,protože jako malého mě to hodně vyděsilo,příšery možná nevypadaj nejlíp,ale jsou dobře udělané velmi dobře,tak i efekty. Tento menší kult mě prostě baví,dobře zkomponovaná hudba,dostatek krvavých efektů a útoků a závěrečný masakr na svojí stopáž stačí. Ona byla pod režié podepsána jen Barbara,tak beru pouze tento film jen pod jejím režíjním vedením. Připadá mi to,že režisérka buď viděla hodně hororů a nebo málo. Řekla si,diváci chtějí příšery,tak jim je dám a samozřejmě,že se chtějí bát,což je dobré přemýšlení. A nevím co máte všichni s Vetřelcem. Když holku znásilní mutant a ona otěhotní,tak jí logicky nějak vylézt musí. Kdyby měl vylézt z toho čeho děti vylézavájí tak by to cenzoři do kin nepustili. Břicho pustí spíše. Navíc Vetřelec není až takové veledílo - moje hodnocení je odpad. Tohle je pro mě o hodně lepší. Taky jsem si to zařadil mezi oblíbené filmy.(23.2.2007)

Obrovské milé oldschoolové překvapení!! Film, který se rozjede hned od začátku a skoro ani chvíli nenudí. Klasická slasherovská atmosféra, lekačky, přímořské prostředí a městečko, tajemno, perfektní atmosféra, výborné gore efekty, brutalita, nahota, monstra znásilňují ženský a bordují chlapy na kusy, absolutně skvostný konec!!! Hodně odvážné, hodně svižné a tvořené se zápalem a nadšením. Vzhled moster je kontroverzní, ale to co dokážou s lidma provádět to kompenzuje ... :-)) Výborná věc a zapomenutá klasika!!(13.10.2011)

Nejprve zařve dítě. Pak pes. Pak další psi. Vše vrcholí masakrem. Slušný ekohorror s klasickou výstavbou - neznámé zlo (které po vzoru Čelistí a Vetřelce nejprve nevidíme), ohrožení, vysvětlení původu zla, pokus o záchranu obyvatelstva, které se baví na festivalu lososů. Pro milovníky osmdesátkových béček jako stvořené - prsatky, obstojné gore (nechybí rozervané hrudi, utržené hlavy, gejzíry krve ani znetvořená těla...jo a psí střeva ven), místy napínavá atmosféra, zlověstná hudba (kříženec Psycha a Čelistí), velmi dobrá monstra (kam se hrabou pixely) i pěkné exteriéry (podmořských záběrů mohlo být více). Závěrečný odkaz na Vetřelce byl očekávaný a fajnový.(15.5.2017)

• - Režisérka Barbara Peters sa vyjadrila, že humanoidov mali pôvodne stvárniť kaskadéri najatí pre tento film. Ale tí keď uvideli kostýmy, v ktorých mali hrať, odmietli to, pretože sa im zdali, že sú na smiech. Následne musela produkcia najať do úlohy monštier ďalších hercov. (beso74)

• - Pri dokončovacích prácach na filme mal producent Roger Corman pocit, že snímka potrebuje viac erotiky, a tak si objednal dotáčanie scén, v ktorých by humanoidi pri útoku na dievčatá z nich strhali oblečenie a podobne. Režisérka Barbara Peters to odmietla, a tak ju vyhodil a najal iného režiséra, aby to natočil. Väčšina týchto scén však bola aj tak nakoniec z finálnej verzii filmu vystrihnutá. (beso74)

• - Režisér Joe Dante odmietol režírovať tento film. (beso74)