60% — Režisérka Věra Plívová-Šimková je většinou zárukou kvalitní zábavy. Vcelku to platí i pro tento spíš zapomenutý film, k čemuž určitě přispěla postava scenáristy Františka Pavlíčka (ke kvalitě i k tomu zapomenutí). Příběh je trochu naivní, to přebírání dětí z dětského domova, byť sourozenců, svobodným a svérázným mužem bylo až nereálně jednoduché. Ještěže se tam v druhé části aspoň mihla sociální pracovnice s varovně zdviženým prstem. Jinak to byl celkem pohodový film s několika věcmi k zamyšlení.(5.6.2017)

Myslím si, že film byl nadsázkou už v době vzniku. Otázkou spíš je, kdo z nás má osobní zkušenost, jak vypadaly děti z děcáku v roce 1968? Rozhodně byly slušnější než ty dnešní. Bohužel ani dnes nejsou výjimkou děti v sociálních zařízeních, co mají jednu maminku a každý jiného tatínka. Jenom v nich bohužel zůstavají. Asi proto, že Tony byl jenom jeden a dneska se sociální pracovnice nedají opít silovicí. Bohužel. . . . insurgentes: Drahoušku, na těch stoličkách byl nejspíš nápis REŽISÉR. Ale nic si z toho nedělej, češtině se dá naučit i v pokročilém věku. Příště se třeba můžeme zaměřit na stylistiku a skladbu rozvitých vět. Pokud miluješ kozy, mohu Ti zajistit bezplatnou brigádu na kozí farmě. Když se ti zdaří přesun kozy do chlívku bez cloumaní za rohy, dostaneš za obměnu kozí jogurt.(20.4.2014)

Film, v němž lze krásně zaznamenat prvopočátky režisérčiných kvalit, které později plně využila ve svých daleko známějších snímcích. Jako vždy perfektní vedení dětských herců a tentokrát i znatelně citlivější příběh. Každodenní pocit vlastního domova, se pro někoho může změnit v obtížné hledání bezpečí, zvláště pak, jde-li o bezbrannou, dětskou duši. Přirozené dobro a ochotu pomoci druhému, tomu malému a bezbrannému, snad už ani hledat nelze. Co je v člověku, musí ven. Ať je to dobro, či zlo, které se snažíme skrývat. I když, po pár skleničkách se každému rozváže jazyk, a nakonec zjistíme, že jde hlavně o člověka, o toho malého obzvlášť. Na tom se shodneme. Vždyť i ten malý občas zlobí a tahá kozu za rohy a tahá jí tak, že se to některým slaboduchým jedincům, kteří na film asi při této scéně zrovna náhodně přepnuli, jeví jako celá podstata filmu. Naneštěstí měl tento odpadový mimoň ještě nutkání zde své zmatené rozčarování, v podobě přehršle natlačených myšlenek do malé kapacity, vyjádřit. Po přečtení je jasné, že i on si zaslouží lítost, neb za své myšlenkové pochody prostě nemůže. Neznámý film, jenž má v sobě všechny kvality režisérčiných známějších snímků. Tohle je prostě Odvážná slečna v mužském poddání.(20.4.2014)

• insurgentes

Mně na tom bylo od začátku něco divnýho, ale teprve když jsem viděl, že režie se ujaly hned dvě umělkyně s pomlčkou ve jméně, bylo mi jasný, co. Tenhle film byl pro mne docela překvapením, protože jsem rozhodně nečekal, že by se mi u něčeho, co se zpožátku tvářilo když ne jako rodinná komedie, tak alespoň jako film tak trochu pro děti, udělalo fyzicky špatně. A to konkrétně u scény, kdy dvojice zoufale špatných dětských herců v roli osmiletých ožralých ultrazmrdů trápí kozu způsobem, že být tam u toho já, asi bych je zřezal na jednu hromadu i s kameramanem, klapkou, zvukařem, osvětlovačem a hlavně těma dvěma soudružkama na stoličkách s nápisem řežizér.(21.3.2013)

Paní režisérka Věra je úžasnou umělkyní s velkým citlivým srdcem, ale i pevnou rukou ve svém vedení, což se nádherně promítá do její krásné tvorby. Obraz přírody, dětských duší a svérázné přívětivosti venkova je ve filmu opět bohatý a kouzelný. V tomto trochu ukřičeném příběhu se hezky snoubí Tónyho dobré srdce a pevné nervy s až drsně naturalním rošťáctvím dětí, které poznávají zákoutí svého nového domova.(20.4.2014)

• - Film byl natáčen, ukončen a schválen v roce 1968, ale v úvodních titulcích je copyright 1969. Zdroj: Český hraný film 1961-1970, NFA 2004. (NFA.cz)

• - V kočárku se coby roční batole objevuje syn režisérky Věry Plívové-Šimkové Tomáš Šimek. (M.B)