O makové panence (TV seriál)

O dievčatku Makovičke

Animovaný / Pohádka

Československo, 1972, 1 h 43 min (Minutáž: 13x8 min)

Předloha:

Václav Čtvrtek (kniha)

Anna Jurásková
  • Terva

O makové panence a motýlu Emanuelovi vznikl v roce 1971. Maková panenka ze všeho nejraději tančí ve své červené sukénce mezi květy vlčího máku. Hned v prvním díle se potkává s motýlem Emanuelem a zve ho k tanečku. Emanuel s makovou panenkou tančí velmi rád, ale často jim to někdo překazí – jednou zlomyslný kos, jindy mechový loupežník nebo zlý bodlák.(1.5.2011)

Sice klasika, ale ne taková, jako jiné pohádky. V době sledování těchto příběhů jsem prožíval nejlepší léta svého života. Ano, bylo to samozřejmě dětství. Žádná starost, žádný problém. A tak jsem se mohl soustředit na Makovou panenku. Příběhy postrádaly špetku vtipu, přeci jen se jedná o Večerníček, který by alespoň trochu rozveselení měl obsahovat. Hlas pana Brodského byl milý a pěkný, ale mě to prostě nechytlo, tak jako Pohádky o mašinkách, nebo Krakonoš. Hodnotím, tak jak hodnotím a nikdo mě nepřemluví:-)(24.1.2011)

Díky dceři si občas dávám opakování z večerníčků a musím říct, že jsem někdy překvapený, jak na mě a na ni jednotlivé večerníčky zapůsobí. V poslední době si oblíbila Makovou panenku, pravděpodobně kvůli její krásné červené sukýnce. Jinak jde o velmi jednoduché příběhy v unylé animaci, na které zaujme právě jen ta červená sukénka. Tentokrát to nezachrání ani dabing Brodského, který je spíš uspávací... i když o to tu jde taky, ne? :-) A ač to slovo nemám rád, Emanuela naprosto vystihuje - je to fakt tragéd. :-) Když srovnám s většinou ostatních večerníčků, jsou to slabší tři hvězdy.(3.9.2018)

Na makovém poli pod šeříkem vede živnost nechvalně známý dealer chytrá makovice. O tom že je to darebák, komunista a licoměrník, jakému není rovno by mohl povídat luční koník Vladislav který je již dva roky závislý na kokainu. Hrdinou tohoto kultovního večerníčku je mladý, cílevědomý motýl Emanuel, který na louku přilétá a potkává zde makovou panenku do které se okamžitě zamiluje. V té chvíli ještě neví, že makovou panenku využívá makovice k lokální distribuci opia. Emanuel se stává drogově závislým a jak se jeho závislost prohlubuje, zhoršuje se také jeho zdravotní stav, chátrá fyzicky i duševně ztrácí svůj oranžový cylindr a postupně se propadá až na samotné dno společnosti. Droga už mu vyplňuje celý život a jeho životní příběh spěje k nevyhnutelnému tragickému závěru.(23.12.2006)

Opiová panenka mi vždy byla u (plínce stěží odrostlé) prdýlky, Motýl Onanuel byl moje první láska a společně s přívětivým dabingem pana Brodského to stačí na třetí jiskřičku. Přesto jde o jeden z těch méně oblíbených večerníčků mého útlého... *pohled na starou fotku*... oprava - baculatého dětství. 55%(30.4.2010)