Špatná výchova

• Španělsko La mala educación (více)

Madrid 1980. Úspěšný režisér Enrique Serrano už dlouho marně hledá námět, který by ho zaujal, když k němu náhle vpadne neohlášená návštěva. Enrique hned nepozná svého někdejšího spolužáka Ignacia, jenž ho přišel požádat o roli, a snaží se ho zbavit, přestože mu připomene minulost. Po jeho odchodu se ale začte do rukopisu novely, který mu Ignacio nechal, a začnou v něm ožívat vzpomínky. V 60. letech se jako chlapci setkali v jezuitské koleji, kde spolu objevovali film, ale také lásku, sex a strach. Svědkem i hlavním aktérem jejich probuzení byl tehdy otec Manolo, ředitel ústavu a profesor literatury, zosobňující dvojtvářnost náboženských institucí této doby. Příběh, jehož autorem je Ignacio, zaujme Enriqua natolik, že po někdejším intimním příteli, s nímž se pak setkal znovu jen jednou v 70. letech, začne pátrat. Je mu jasné, že objevil námět, na který čekal, a je odhodlán natočit podle něj film. Netuší ale, k jakým odhalením ho pátrání po bývalém příteli dovede. (oficiální text distributora)

otrlydivak

miluju Almodóvara, ale jiné jeho snímky se mi líbily víc. ale Fele Martínez byl naprosto k sežrání. kdyby tam nehrál, možná bych dala jenom 3* ()

m&rticka

Stejně jako většina filmů produkovaných El Deseem, je i tento snímek ztvárněním kousku samotného Almodóvara. Ale i přes tento fakt se od jeho předchozích filmů velmi odlišuje. Třeba v tom, že se tu nevyskytují téměř žádné ženy. Děj mi přišel tak propracovaný, že jsem se chvílemi i ztrácela, ale v závěru jsem ho pochopila do nejmenšího detailu. Herecký výkon Gaela Garcii Bernala byl dokonalý, hlavně ve ztvárnění transvestity. Kamera nebyla o nic horší než samotný Bernal. Filmu nemám co vytknout, proto 95%. ()

enterama

pacila sa mi hlaska po natacani : doneste si piti, nebo drogy nebo cim si chcete pomoct ... ta demokracia v tom pribehu zije ... viva revolucion . almodovar je revolucionar ()

MAKITA

hodnotit ten filmek nemůžu, jelikož sem asi deset minut spal a celou zbývající dobu se snažil vše pochopit, nic méně mě film docela zaujal a určitě se naň chci kouknout eště jednou a pak dám i hvězdičky teď je to tak 3 - 4 hvězdy. ()

Freeya

Pedro Amodóvar se se Špatnou výchovou pustil do odvážného tažení. V jediném díle dává divákovi nahlédnout na odvrácenou tvář církve (a zároveň její nedotknutelnost) na straně jedné a na nikterak nepřikrášlený homosexuální svět na straně druhé. Nakolik též nedává divákovi zapomenout, jak úzká vazba mezi těmito světy je. A aby toho nebylo málo, zabalí to ještě do příběhu, který je jen těžko uvěřitelný. I přes veškerou zajímavost, kterou film nabízí, strávila jsem hodinu a půl koukáním, ne prožíváním. Hvězdu přidávám spíš za režisérovu odvahu, Bernalovu skoro bezchybnou chůzi na podpatcích a tak surově pravdivé tvrzení: "Ale Bůh je na naší straně.". Obávám se, že ale i přes tyto atributy se pro mě stane Špatná výchova spíše titulem, o němž budu vědět, že jsem ho viděla, aniž bych si z něj odnesla hlubší dojem. ()

Thamilka

Film jsem si stáhla, jelikož měl 76%, což považuji za dost :-) I obsah zde na stránkách mě velice zaujal, ale bohužel film ani trochu... Je to asi pro silnější povahy, prakticky moc nevím, co tím básník chtěl říct... ()

vodelu

Film na mě ze začátku působil velmi příjemně. Ovšem poté se začal dotýkat faktů, které mi nejsou zcela příjemné. Jedná se zpočátku o zneužívání dítěte knězem v církevní škole. Příběh je velmi pěkný, ovšem je těžké se v něm vyznat. Pokud film srovnám s dalšími filmy P. Almodóvara, patří mezi ty povedené. Krásně ukazuje, že církev není tak dokonalá jak se zdá. Má velké problémy, problémy takové, že jimi porušuje to, co sama zakazuje. Většinou se i o těchto problémech víc, ale nemluví se o nich. Zároveň poukazuje na nádhernou lásku dvou mladých chlapců, která je, ale násilně rozdělena, jelikož kněz je "zamilován" do onoho chlapce. Na filmu se mi také líbí to, že poukazuje na gay komunitu, což se objevuje i v dalších filmech P. Almodóvara. Mohu kvalitativně přirovnat k dalšímu filmu P. Almodóvara a to s "Vše o mé matce", kde herecky září mimo jiné P. Cruz a také zobrazuje věci, o kterých se v běžné společnosti nemluví. Filmu bych vytknul jeho "splašenost v čase", kdy se pohybujete v ději a v čase na všechny směry a divák na první pohled nechápe souvislosti. Na druhou stranu musím vyzdvihnout to, že film otevírá problematiku zneužívání dětí (z filmu jsem i čerpal na seminární práci na vizuální antropologii při svém vysokoškolském studiu) a také otevírá gay komunitu a problémy jako HIV, drogy, otázka gendru či transgendru. Za sebe mohu film doporučit. ()

Jan00

Stále více se objevuje filmů o Gayích, tyto filmy nemusím... Přesto mne zaujal scénář, proto 4 hvězdy. ()

lineker

Jeden z dalších otevřených ( příběhově i vizualně ) Pedrových story o lásce. Ta má jak jistě všichni víme mnoho podob a zde se dostane skoro na všechny z nich. ()

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Miniprofil Pedro Almodóvar

Miniprofil Pedro Almodóvar