Špatná výchova

• Španělsko La mala educación (více)

Madrid 1980. Úspěšný režisér Enrique Serrano už dlouho marně hledá námět, který by ho zaujal, když k němu náhle vpadne neohlášená návštěva. Enrique hned nepozná svého někdejšího spolužáka Ignacia, jenž ho přišel požádat o roli, a snaží se ho zbavit, přestože mu připomene minulost. Po jeho odchodu se ale začte do rukopisu novely, který mu Ignacio nechal, a začnou v něm ožívat vzpomínky. V 60. letech se jako chlapci setkali v jezuitské koleji, kde spolu objevovali film, ale také lásku, sex a strach. Svědkem i hlavním aktérem jejich probuzení byl tehdy otec Manolo, ředitel ústavu a profesor literatury, zosobňující dvojtvářnost náboženských institucí této doby. Příběh, jehož autorem je Ignacio, zaujme Enriqua natolik, že po někdejším intimním příteli, s nímž se pak setkal znovu jen jednou v 70. letech, začne pátrat. Je mu jasné, že objevil námět, na který čekal, a je odhodlán natočit podle něj film. Netuší ale, k jakým odhalením ho pátrání po bývalém příteli dovede. (oficiální text distributora)

gauny8

Film na mě po první projekci nezanechal skoro nic. Nedonutil mě přemýšlet o příběhu zbytek dne, jak se mi stává u dobrých filmů. Vadila mi zbytečně moc komplikovaná výstavba děje. Ne že bych se neorientoval, ale špatně se mi z jednotlivých střípků příběhu skládala psychická stránka postav. Na druhou stranu se mi velice líbila kamera. A ty drsné scény mě nijak nepobuřovaly. Prostě jsem čekal víc, takže snad i proto jen 3hvězdy. ()

sa_kra

Mistrovská práce Almódovara s herci, které mne nikdy nepřestane udivovat a okouzlovat. Téma je sice kontroverzní, ale tak nějak hezky zabalené do malebného prostředí a silných vzpomínek- přesto šokuje. Jako vždycky. Bizarní osobnosti ani v La Mala educación nechybí a je to i jeden z Almódovarových trumfů- kam až může zajít prapodivnost lidských osudů & bytostí. ()

sendisis

Krásný příběh hodný Almodóvara. Do posledních minut filmu nevíte vůbec, o čem ten film vlastně je, ale když složíte poslední díl skládačky, je to krásný obraz. Almódovar servíruje po částech své hlavní dílo jako nějvětší delikatesu ze všech chodů. Dramatický a spletitý příběh, jak je u tohoto režiséra zvykem. Líbí se mi rukopis režiséra, který je velice patrný v každém jeho filmu. Skvělé je, že existuje osobitost a originalita, za to považuju Špatnou výchovu za jeden z nejlepších filmů. ()

DooFooS

Hlavní devizou filmu je jeho délka a dějový spád, který bez výkyvů plyne spolu s postupným odkrýváním tajemství jednotlivých postav ke svému překvapivě klidnému konci. ()

dadinka

Almodóvarovo barevné šílenství mě jako obvykle dostalo. A jako obvykle jsem si ze začátku myslela, že je mi příběh zcela jasný a postupně víc a víc třeštila oči. Myslím, že jsem se neodvolatelně zamilovala do Bernala, který je i coby homosexuální transexuál neskutečně sexy. Howgh. ()

sam_lowry

Typický almodovár se spoustou sexu, prostitutek, transvestitů a drog...zajímavý motiv zneužívaní v katolickém prostředí tu není plně využit a postupem se z film stává obyčejný thriller, akorát s homosexuály... dobré ale pro příště se Pedro drž žen, těm rozumíš nejvíc, a je škoda že v tento film není zase o nich.Thrillery prostě neumí Almodovár tak jako melodramata... Vše o mé matce a Mluv s ní jsou Pedrova parketa. Film prostě není takových kvalit, jaké avizují naprosto skvěle udělané úvodní titulky ()

beowulf

Od vynikajících titulků k nepříjemnému pocitu, že tu tentokrát něco chybí. Zatím můj nejslabší Almodóvarův film mě nechal chladným a nezaujatým. Zdali on těm ženám nakonec přeci jen nerozumí lépe? ()

kedluben

já si moc na tydle sexuální nejednoznačnosti opravdu nepotrpím. ale film byl zpracován opravdu dobře. krásná kamera. scénář jakbysmet. hezčí herci už asi na skladě nebyli. nechci nebudu neumím o tom vypravovat. líbilo teda sakrapráce. ()

Vitex26

Zatím nejslabší Almodóvarův film, který jsem viděl. Jestliže Vše o mé matce se mi poměrně zamlouvalo, tohle už je přeci jenom příliš. Skutečně se zajímavé příběhy odehrávají jen ve společnosti homosexuálů, transvestitů či zneužívaných žen? Nemyslím, ale Almodóvar se nás asi snaží přesvědčit o něčem jiném. ()

wray

Pedro Almodovar / Alberto Iglesias = film z ktoreho mam trosku obavy avsak napokon je to vzdy vynikajuce. Mala educacion mala byt tiez cosi zaujimave zo spanielskeho filmu, kontroverzne temy, herecky vyborne - po prvych par minutach sa rysuje aj nejaka zapletka a zda sa ze to bude napinave a zaujimave ale - este pred polovicou filmu sa vsetko to zaujimave akosi vytraca a je to coraz nudnejsie :/ Zaver sa taktiez nekona (vlastne uz som aj celkom zabudol ako to skoncilo a kto skoncil s kym - a to ubehlo odvtedy co som to videl len par tyzdnov) - skoda. Celkovo - nie najhorsie, ten uvod sa vlastne aj oplati vidiet, ale ak vas to do polovice nezaujme, vobec nic nepokazite ak si druhu polovicu odpustite. 2 ()

Monika22

První film, který jsem viděla přímo ve Španělsku (Barcelona), přímo ve španělštině a nikdy na ten pocit nezapomenu. ()

MarketaA85

Pro mě jeden z oblíbených filmů, který pěkně rýpe do církve a jejích praktik, a to není od věci...Netvrdím, že je to film, který se musí líbit každému, není to zrovna mainstreamový kus. Puritáni, pusťte si asi raději něco jiného, pro vás to bude příliš pikantní :-) Příběh mne bavil, a v tomto podání mi ani nevadilo, že je příběh částečně vystavený na sexuálním zaměření hlavních postav, a to přestože obvykle pro mě často tím film ztrácí koukatelnost a přitažlivost (ne, opravdu nemusím vidět vše), i když ne, že by se Almodovar zdržel výstřelků a téma je správně filmově za vlas přitažené :-) ) Scénář, kamera, hudba - není co vytýkat, a s námětem se Almodóvar popral nápaditě, a film mne tak baví i po letech. ()

Mr_Corny

Must see movie - uvidíš a pochopíš, alebo aj nie, možno. Pomerne ťažká téma je odprezentovaná veľmi dobrým a prívetivo uvoľneným spôsobom. ()

PTuranyi

Zaujímavý príbeh sexuálneho zneužívania prepletený zámenou postáv. Produkcia nie je zlá, ale film však trpí častým neduhom telenoviel, ktorým je zvukové vákuum. Takže okrem dialógov v scénach medzi hercami panuje ohlušujúce ticho a hudba sa ozýva len sporadicky. Hoci sa herci snažia, snaha o dramatizáciu sa míňa účinkom. Výsledkom je premyslená vzťahová telenovela, dráždiaca explicitným mužským homosexuálnym vzťahom, samotný styk nevynímajúcu. Čo môže byť pre bežného diváka dosť veľké sústo. ()

f1

původně 4*, ale dnes 5*, protože Gael je master, neboli maestro. Totéž Pedrův kameraman a vůbec Pedro taky. Nemohu nezmínit nádherné interiéry a barvy, které jsou u Pedra standartní. Hola, Hej, trošku prudérní povahy to nerozdýchají, ale je to dobré, nakonec je to docela dobré. ()

Estemax

Film, ktorý mal podľa mňa o dosť väčší potenciál, keby sa jeho druhá polovica neniesla v tak trochu detektívnom duchu. Nepochybne sa mi však z Pedrových filmov, ktoré som videl, páčil najmenej. Ale keby pokračoval v pitvaní mozgov hercov – nehercov, bol by som filmom unesený a dostal by maximum. Rozhodne katolícki či iní božskí fanatici zostanú pobúrení. Nech sa len pekne búria. Toto nijako nezapadne do ich šuflíka s názvom „zdravý príklad rodičov deťom“. Nech sa len pekne búri i celá hierarchická cirkev. Veď oni všetci budú vedieť, prečo to robia... ()

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Miniprofil Pedro Almodóvar

Miniprofil Pedro Almodóvar