Afrikou na pionýru

• Slovensko Afrika na Pionieri (více)

Cesta napříč africkým kontinentem na legendárních a hodně starých motorkách Jawa Pionýr. Celovečerní road movie Afrikou na Pionýru přináší ještě bláznivější a odvážnější výpravu, než jaké známe díky žlutým trabantům Dana Přibáně. Právě jedné z kultovních expedic žlutých trabantů se vedoucí výpravy motorek do Afriky, dobrodruh a režisér Marek Slobodník sám na své Jawě 250 účastnil. Podobně, jako výrazné postavy filmových komiksových vesmírů dostávají vlastní filmy, tak i jeho samostatné dobrodružství Afrikou na Pionýru mohou brát diváci jako takzvaný „spin-off“.
Cestovatelský dokument Afrikou na Pionýru ukáže dobrodružství, které nezná hranice a které žene možnosti vlastního těla i svobodu ducha až do nejvyšších otáček. A zároveň přinese úchvatné záběry a pohled na přírodu a život Afriky, jaký nemá obdoby. Pět jezdců strávilo v sedle Jawy Pionýr pět měsíců, ze střední Evropy ke Kapskému městu ujelo přes 15 000 kilometrů. Na tom nejméně pohodlném dopravním prostředku projeli pouští, pralesem i savanou, protnuli rovník a profrčeli kolem Kilimandžára a dorazili až na nejjižnější místo afrického kontinentu, na Střelkový mys, kde se setkává Indický oceán s Atlantickým. Během cesty spotřebovali 2500 litrů benzínu, natočili 360 hodin záběrů, provedli snad milion drobných oprav a prožili si dvě malárie. „Afrika nám dala úplně jiný pohled na život. Zažili jsme na cestě takovou volnost, jakou si v dnešním uspěchaném světě dokáže představit jen málokdo. Uvědomili jsme si, že právě svoboda je to největší bohatství, které máme,“ říká cestovatel a dobrodruh Marek Slobodník.
Z mnoha hodin natočeného materiálu sestavil tým dobrodruhů průřez toho nejzajímavějšího. Vedle opojného pocitu svobody zažili jezdci i řadu dramatických a nebezpečných situací. Kromě nádherných panenských pláží Mozambiku se museli vyrovnat s nekonečnou pouští Súdánu, v etiopském vězení se potkali s utečenci mířícími do Evropy, odvážili se do největšího městského slumu Kibera v Keni a dva z nich pak podstoupili vlastní boj s nebezpečnou a mnohdy smrtící malárií. (Bontonfilm)

blondboss

Celovečerný snímok konečne prekonal samotný seriál, v ktorom bolo síce viac detailov, ale tu to bolo pekne zosumarizované a bravúrne zostrihané. Najviac emotívnou pasážou je Marekov boj s maláriou a uvedomenie si, že zákerné choroby stále existujú a pustošia ľudské životy. Naproti tomu klasicky pekný odkaz na slobodu cestovania a spoznávania sveta ako takého. Podobných cestopisov je vždy málo a človek si ich vždy užije. 90 % ()

honzic

Výborný přirozený dokument plný nádherných záběrů. Překvapilo mne, jak dobře je to natočené. Hodnocení: 80 % ()

Tomas_PO

Z celého road movie doslova srší pozitívna nálada, presne taká, akú vyžaruje Marek Slobodník. Dať na trabantoch Indiu je masaker, no dať na pionieroch Afriku je ešte väčšie bláznovstvo. A ku koncu im teda zavarilo riadne. ()

ZetDaElO

Prejsť na kosačkách naprieč Afrikou je snáď najhodnotnejší športový výkon storočia. Marek Slobodník ako člen "trabantového tímu" pokračuje v tradícii a všetko posúva ešte o level vyššie čo sa týka náročnosti. Nesmierne vtipný a dynamický dokument, ktorého jedinou slabinou je jeho dĺžka. Človek by sa na to vydržal pozerať aj tri hodiny. ()

bigmatko

tak títo chalani sú skutočne šialenci. určite by som nechcel byť reálne s nimi na Pionierskej akcii ale vidieť to je naozaj zážitok. malý pionier šiel do sveta a zbúral národnostné jazykové sociálne a kultúrne hranice. sedliacky rozum a šikovné ruky triednych mechanikov jednovalcové stroje s duchom socializmu a mimoriadne znížený pud sebazáchovy stačia na to aby ste prešli z Banskej Bystrice až na kraj Afriky. toto musíte vidieť. ()

Sidenius

Marek Slobodník je nezmar. Srovnávat ho s Přibáněm nejde. S Markem kamkoli na světě a ze snímku je to patrné. Krásný cestoprskoletopis od bratrů zo Slovenska. Díky za něj a také za nádherné záběry. ()

luboUKZA

Fantastický road movie zážitok. Na jednej strane závisť, na druhej strane poklona chalanom, že sa na niečo také odhodlali. Celý film v krásnych záberoch a farbách, vtipné podanie a zároveň zobrazená nadherná a krutá realita života na africkom kontinente. Ani na chvíľku som sa nenudil a napriek tomu, že som to sledoval takmer o polnoci, by som vklude vydržal aj dvakrát toľko bez mihnutia oka, alebo náznaku únavy. Dúfam, že Afrikou chalani neskončili a budú pokračovať v cestách... ()

slamic5

Celkem málo záběru Afriky a lidí. Spíš se to točilo kolem těch pionýrů pořád. Některé scény zbytečné. ()

vinducha

No v tom Mosambiku to bylo kluci asi víc dobrodružné než jste očekávali , i o tom cestování do takových destinací je , hosana , že to dopadlo tak jak to dopadlo , i díky té hodné portugalské paní. ()

knoxvile

S fichtlem (konkrétně s Mustangem) jsem toho zažil také dost, o to víc obdivuji tyhle borce, kteří se odvážili na tom absolvovat cestu přes celou Afriku. Já se na tom bál vzdálit víc jak pár km od baráku, protože jsem věděl, že mě dřív nebo později fichtl někde klekne. Vzít s sebou 2 komplet náhradní motory mělo ve finále svůj smysl :D a chlapci to využili.  Viděno náhodně v TV a nelituji toho, za mě lepší než Přibáň s trabantem. ()

Lienka18

Neskutočný zážitok! Čakala som veľa smiechu, ktorý prišiel. Ale prišiel aj úžas z krásnych obrazov prírody a dojatie zo zachytenia africkej reality ľudí, ktorí tam žijú. Doteraz som hlavou stále vo filme. Je tiež super, že vo filme nie sú žiadne vulgarizmy, preto ideme do kina znova a tentokrát beriem aj svojich štuplov, ktorí budú určite tiež nadšení. ()

-ded-

Veľmi dobrý cestovateľský dokument, asi najlepší aký som kedy videl. Určite odporúčam si ho pozrieť a už teraz sa teším na ďalšie dobrodružné cesty na pionieri :) ()

SRK

Kamera a hudba 100%, z tohto som mal zážitok. Nepochopím ale, ako sa v kine dokáže niekto smiať na veciach, ktoré sú prirodzené a nie sú smiešne. Príde mi to ako keby IQ mali nižšie ako som bol zvyknutý a nižšie ako majú kamaráti atď. Naučil som sa ako opraviť pinčla, trochu mi vadilo, že Marek Slobodník bol na 90% záberoch a ostatní boli len tak doplnkovo pomimo, mohlo to byť trochu inak. Tiež je škoda, že síce tam boli dialógy s miestnymi ale chýbalo mi trochu viac konverzácie (aj keď jazyk neovládam, ale gestá vedia ukázať) aj s detmi atď. Samozrejme ukážka tvrdej Africkej biedy a prírody bola predvedená tiež geniálne rovnako ako kamera a hudba, ale aj tak si nemôžem pomôcť a filmu musím dať ***/5. Myslím, že sme pretrabantení, a chcelo by to už trochu iný koncept. Tak či tak, bol som v kine, chalanom želám veľa úspechov, s Marekom a Marekom sa sem tam stretnem a viem že sú fajn, takže nech sa darí filmu aj vám :) a DVD si tiež kúpim ale názor na hodnotenie nezmením. ()

Mike_Doe

Čakám kedy Marek1&Marek2 prefúrikujú celú Áziu, napr. zo západu na východ. :) Marek1 feat. KDPP (verzia 1.0), je v princípe jednoduchý chalan "trpiaci" riadnou dávkou odvahy, primeraného bláznovstva ale zároveñ sebareflexie. Cestopisy v ktorých vystupuje, ukazujú aký je svet rozmanitý a preto krásny a nie taký nebezpečný ako sa na prvý pohľad zdá. ()

CampaHD

Ku filmu si treba pridať aj osobnú prezentáciu Mareka a jeho rozprávanie. Nie všetko je možné vo filme uverejniť. 100% ()