Život a smrt plukovníka Blimpa (festivalový název)

The Life and Death of Colonel Blimp

Drama / Komedie / Romantický / Válečný

Velká Británie, 1943, 163 min

Plukovník Blimp je možno veľmi staromódny film a dnes ťažšie stráviteľný, ale v istých veciach pôsobí ako keby bol natočený dnes. On totiž počas 2. svetovej vojny polemizuje nad tým, čo po tomto konflikte zostane. No a zostalo to, čoho sa plukovníkov najlepší priateľ obával. Naučili sme sa používať "nazi methods" a zo svojho víťazstva sme sa nepoučili. I keď tvrdíme, že hej. Skôr ako životopis jedného človeka je film kronikou jedného veľkého priateľstva. Oslava britskej statočnosti sa tu miesi so zamyslením sa nad antimilaristickými, humanistickými myšlienkami. To nebolo počas druhej svetovej vojny v kinematografii zvykom. Osobne si nemyslím, že tento konflikt znamenal koniec starých hodnôt, konflikty staršie museli byť tiež príšerné a humanizmus v nich nemal miesto.(27.10.2015)

Téměř pokaždé, když čtu (a podepisuji) postesknutí nad tím, že dnes už se filmy netočí jako dřív, se mi vybaví dvojice, která podle mě představuje vrchol britského zábavního kina - "Lukostřelci" Powell a Pressburger. K "Životu..." mám z jejich mistrovských děl nejdál, a přece si mě pokaždé získá už choreografií úvodu. P&P tu ve všech ohledech přesáhli průměr doby a jen zčásti vyšli vstříc jejímu diktátu (film byl natočen v roce 1943 pod tlakem státních zájmů i obecně vzedmutého vlastenectví). Mám dojem, že se jim podařilo přiblížit se ideálnímu filmovému tvaru jako málokterému z jejich vrstevníků včetně takového Hitchcocka. Vzor pro všechny současné režiséry, kteří stojí o přízeň cítícího, myslícího a tradici humanismu vnímajícího diváka.(8.6.2015)

V seznamu žánrů v záhlaví nepochopitelně schází komedie. Porce humorného nadhledu je přitom nepřehlédnutelná, zatímco romantika je zejména v úvodní části a válka zůstává celou dobu jen kdesi na pozadí. Celý film je báječně natočený a tak zábavný, že utekl jako voda. S výjimkou dvojice hlavních hrdinů stojí za pozornost i trojrole Deborah Kerr. Výborný archivní kousek!(11.7.2010)

Režisérske DUO POWELL / PRESSBURGER, poznám, pričom sa až tak náramne činili, že tým rozhnevali jedného z najvýznamnejších štátnikov 20. storočia, Winstona Churchilla, ktorý sa zrejme nevedel preniesť cez to, ako zachytili de - facto, 40 ročné priateľstvo medzi britským dôstojníkom Cliveom Wynnom - Candym a nemeckým dôstojníkom Theom Kretschmarom - Schuldorffom, ktoré začalo, už za čias klasického Rakúsko - Uhorska, keď sa stretli v typicky berlínskom súboji, ohľadom čestnosti a cti, a taktiež pokračovalo obidvomi svetovými konfliktnými vojnami. Pravdepodobne sa to nehodilo k dobe, ktorá panovala, ale i ten dobrý Nemec nerozpráva o Nacistoch pozitívne, mierny propagandistický nádych oželiem, pretože naprosto famóznym spôsobom zachytávajú dlhodobo dekádový proces starnutia postavy Wynna - Candyho, ktorého predstaviteľ Roger Livesey, je ohromujúci a strhujúci, vynikajúci výkon. To sú všetko pozitívne vlastnosti, aj krásna a mladá Deborah Kerr, je perfektná, zahrala si tri úlohy v jednotlivých stupňoch dekád, či aj pochválim povestnú technicolorovú kameru Georgesa Périnala, na ktorej si dáva extrémne záležať, tak ako i režiséri - spolupracovníci, neskôr, v ďalších zaujímavých filmových počinoch. Prosím vás, môže mi niekto vysvetliť, prečo má film, takmer 3 hodiny trvania ? Je to až normálne neúnosné, aspoň o 45, alebo 60 minút, skrátiť, by nebolo od veci. Obával som sa práve tejto prílišnej filmovej dĺžky, ktorá mi dala ale riadne zabrať ! Zvládol som to, pričom, s poriadnym vypätím síl, nie z dôvodu nudnej úmornosti, ale najmä kvôli tomuto, čím sa pár viet zapodievam. Astronomická dĺžava !!!(12.8.2017)

• bassator

45th KVIFF 2010 - TRIBUTE TO MICHAEL POWELL & EMERIC PRESSBURGER - Pocta Michaelu Powellovi a Emericu Pressburgerovi + 47th KVIFF 2012 - DOCUMENTARY FILMS - OUT OF THE PAST - Návraty k pramenům (The Life and Death of Colonel Blimp / THE LIFE AND DEATH OF COLONEL BLIMP / Život a smrt plukovníka Blimpa)(24.8.2011)

• - Název filmu pochází ze satirického kresleného seriálu "Colonel Blimp" od Davida Lowa. (Terva)

• - Natáčení probíhalo čtyři měsíce v okolí Londýna. (Terva)

• - Snímek byl v USA až do roku 1945 zakázán. Poté byla povolena jeho o 13 minut zkrácená verze. (Terva)