Neobyčejná a mimořádná kronika přesunu lidí, znovuzrození a ustanovení nového národa, natočená podle známého bestselleru Leona Urise. Snímek Exodus - nominovaný na 3 Oscary a držitel ocenění za Nejlepší hudbu - je vskutku vzrušujícím, dramatickým a hluboce dojeným mistrovským kouskem. Ari Ben Canaan (Paul Newman), velitel Izraelců v ilegalitě, vede 600 Židů zadržených v táborech na Kypru do rozlehlých území Palestiny. Ale britské jednotky brzy odhalí jeho záměr a nutí ho vrátit se zpátky. Odvážný Ari se ale se svými pasažéry na lodi odmítne vzdát a riskují své životy pro daleko větší věc, nezávislost Izraele. (MGM)

jerrik7

Dlouhé? Nudné? Jednostranný pohled na vznik státu Izrael? Možná. Ale filmů o tomto tématu je málo a pokud si to člověk umí trochu přebrat, byly to moc pěkné tři hodiny dějepisu. ()

Turtle

Tenhle film měl u mě ohromnou smůlu že jsem ho viděl hned po tom, co jsem dočetl fenomenální předlohu od Leona Urise. Zatímco kniha byla monumentální mozaika která skrze osobní příběhy dokumentovala vzkříšení jednoho národa, film byl jen takový slaby a strašně natáhlý odvar. Narozdíl od knihy jsme se téměř neseznámili s minulostí jednotlivých postav a pak je zatěžko k ni mít nějaký vztah a chápat je. Horko těžko s odřenýma ušima a špatným svědomím dávám tři hvězdičky jenom kvůli lásce k předloze a úžasnému soundtracku jehož titulní hudba mi ve vokálním podání Matta Monroa zní v uších. ()

Hanecek

Ten film možná na 5 hvězdiček není, ale v kontextu všeho toho politikaření, a to i současného, a v roce 1960 ještě mnoha nezhojených ran, si možná zaslouží těch hvězdiček šest.... ()

Honzyg

Film se od knižní předlohy odlišuje v tolika ohledech, až z toho srdce bolí. Pominu, že úplně chybí zpracování minulosti hlavních postav, která má v knize dost zásadní úlohu. I tak je stopáž zběsile dlouhá, vzhledem k tomu, jak s ní v roce 1960 neuměli nakládat. Ale i rysy a motivy postav se často silně odlišují, což je pro čtenáře předlohy nestravitelné. Zbývá jen základní kostra děje, která sama o sobě silný příběh neudělá. Garantuji všem, kdo četli knihu a líbila se jim, že z filmu budou silně zklamaní. ()

Mrak

Dosť veľké sklamanie. Rozvláčny dej, nepresvedčivé výkony, skreslené udalosti. Príbeh lode Exodus a jej pasažierov bol oveľa dramatickejší, tragickejší, a hlavne - bolo to úplne inak. Nakoniec, aj názov filmu je zavádzajúci, s loďou sa film zaoberá len v prvej tretine. Film bol natočený skôr na motívy skutočného príbehu Exodu ako podľa skutočnosti a už vzhľadom na vtedajšie búrlivé udalosti je príliš skratkovitý, nie je kedy vytvoriť si nejaký vzťah k hlavným postavám (už nehovoriac o tom, že hlavná hrdinka mi pripomínala Antóniu Hegerlíkovú - už mladá vyzerala staro), je tam dosť oslích môstikov, nelogičnosti a nepravdepodobnej akcie. Pretrpel som to, aby som si nakoniec potvrdil, prečo sa o tomto filme prakticky hovorí len v súvislosti s nádherným hudobným motívom. Film obsahuje všetky nectnosti a klišé americkej filmovej produkcie toho obdobia a svojou povrchnosťou, s veľmi slabým Paulom Newmanom, dokonale zabil pokus o zobrazenie celkom zaujímavého a doteraz kvalitne nespracovaného obrazu diania v Palestíne počas vzniku židovského štátu. Tá druhá hviezdička je tam len kvôli hudbe. ()