Únos Heleny I.

• Německá říše Helena, 1. Teil - Der Raub der Helena (více)

corpsy

Chuťovka, ktorá dokazuje, že Hollywood nebol v nemej ére stredom vesmíru a občas aj nehral prim ( teda občas ). Z dnešného pohľadu, sa to možno bude zdať remeselne naivné ( aj keď niektoré masové bojové scény a závod vozatajov majú svoje kúzlo a spektakulárnosť ) a herecké výkony sú presne na tej lajne divadelného prehrávania, ale ide o monumentálny film, kde sa klišé strieda s geniálnosťou. Nieje to dokonalé, ale je vidieť, že tu sa hľadelo nielen na epiku, ale aj na umenie. ()

NinadeL

3x Fascinující epické drama ve dvou dílech (Der Raub der Helena a Der zerstörung Trojas), to je Helena - Der Untergang Trojas. Karel Lamač jako Patrolos? Výborná volba, která nám sice dnes může připadat neuměřená, ale v polovině 20. let to ještě Čech mohl v Německu dotáhnout daleko. Ne nadarmo inscenovali v Kantoru Ideálovi jako poctu po letech hru Řekové před Trojou čili Menelaos a Helena. Pak seznáme také Carla Aldiniho - Achilla - nejen jako Charly Allana z Panceřového auta a uzříme, že Adele Sandrock je věčná, stejně jako její Hekabe. Jen houšť takových večerů na Arte. Tradice monumentálních filmů právě vrcholila a stálo to za to. Manfred Noa si svůj kredit vhodného režiséra pro tento projekt utužil úspěchem velkofilmu podle Lessinga Nathan, der Weise, což je také film hodný pozornosti dnešního diváka. ()