Film Válka o fazolové pole, v režii ROBERTA REDFORDA, vás zavede do komického a zároveň kouzelného údolí Milagro, kde se fantazie prolíná s realitou a kde se může stát cokoliv. Film, natočený podle knihy Johna Nicholse, vypráví příběh Joe Mondragona (CHICK VENNERA), samotářského všeuměla, který protizákonně zavlažuje své vyprahlé fazolové políčko vodou vyhrazenou pro velký stavební projekt. Tento bezvýznamný akt spustí lavinu událostí, které mají zásadní následky pro Joea i lidi z jeho města. RUBEN BLADES hraje šerifa Bernabe Montoyu. SONIA BRAGA představuje Ruby Archuletu, krásnou majitelku autoopravny v Milagro, a CHRISTOPHER WALKEN si zahrál tajného agenta státní policie. Válka o fazolové pole je příběhem skupiny lidí, kteří, každý po svém, bojují za zachování vlastního způsobu života. (oficiální text distributora)

Martrix

Hned v úvodu tady mám jednu rasistickou invektivu. Žil jsem v USA asi rok a čtvrt, takže to není jen o té čecháčské ničím podložené xenofobii, ale o zkušenosti. Hispánci jsou mi svým naturelem mnohem, mnohem sympatičtější, než ukňouraní a ublížení Afroameričani. Konec rasistického výroku. I z toho důvodu jsem si tento film velmi užil. Redford navíc v první půli filmu čaroval a povedlo se mu přenést mě do Nového Mexika, do údolí Milagre. I díky skvělému hudebnímu podkladu, byla ta atmosféra skoro hmatatelná. Zápletka je zcela neoriginální...někdo se šprajcne a nechce ustoupit síle, kterou v tomto případě reprezentuje developer, který se snaží vytlačit původní obyvatele údolí. To už jsme viděli mockrát v různých variacích. Tady je to ale trochu jinak. Díky prostředí kde se to odehrává, svérázným lidem, kteří v něm žijí a poetickému způsobu vyprávění, má tento film úplně jinou náladu, než běžné filmy na toto téma. Na dramatičtější momenty dojde až v druhé polovině filmu a i tak je to...takové mexické. Díky tomu že jsou tamní lidé extrémně milí a výbušní zároveň, vnímáte, že se pohodové chvilky mohou velmi rychle změnit v hromadnou přestřelku. Redford s tímto podnapětím sice pracuje; je to velmi třaskavé prostředí, kterému může konkurovat snad jen Texas, ale středobodem příběhu jsou především autenticky působící postavy. Navíc bonus pro mě...Braga byla krásná ženská...ten oheň a vášeň...taky by se mnou dokázala motat. Válka o fazolové pole není bez chyb. Jsou tam místa, která bych vystřihnul...ale žádné z nich není v první půli, která mě celou dobu krásně šimrala u srdce. A když o tom teď uvažuju, je to už dlouho, co mě někdo dokázal okouzlit tak skvěle vybudovaným prostředím. Těch 5* dám. PS: Pozor, je to další z TĚCH pomalých filmů, které Tiktokánci nedají. ()

SjamK

Jaké příjemné překvapení! Aneb kdesi na americkém jihozápadě žilo bylo malé město... Aneb jak se lidé vzbouřili. Tento film krásně zobrazuje specifickou poetiku míst, kde se odehrává. Vyprahlá příroda, ohnivé západy slunce, španělština se volně prolíná s angličtinou. Skromné příběhy lidského temperamentu napříč generacemi, upřímný humor. Země svébytných vousatých dědulů. ()

Alf

příjemné, hezké na pokoukání (krajina), ale čekal jsem trochu víc fantazie a ten konec mi připadal trochu uspěchaný.... ()

IBBY

...filmová poetika v té nejsilnější koncentraci...zvláštní jak velký rozdíl je mezi výrazovými prostředky Redforda herce a Redforda režiséra a je předem jasné že v tomto případě vítězí ryzí "člověčenství"... ()

Saur.us

Zaměňte vesničku v Novém Mexiku za vesničku u Záhřebu a nepoznáte rozdíl. Válka o fazolové pole je přesně ta lehká veselá vesnická komedie s mystickým přesahem, na jaké jsme zvyklí z balkánské kinematografie. Redford opravdu překvapil! ()

brumbrum

Pekne spravene, ale treba mat rad tento styl - americke prerie, kazdy nabija tu svoju hrdzavu buchacku a tancuje a pije, do toho dusa mrtveho deda, jedno ruzove prasa, rangeri, pickupy, prach, tlasty bohaty guverner, vitazstvo chudobnych nad biznisom.. - no a fazulove pole v strede tej nicoty americkej. Chvilu diskutuju, potom strielaju, trocha krvi, zasa diskutuju, piju a tlieskaju - a velmo vesela hudba.. a sceny ,ktore maju asi posobit dramaticky.. Nocojaviem.. Za dobry umysel, ze dobro vitazi, a snazivych hercov, davam z milosti 3*, aj ked je to prakticky len na 2*. ()

Killingjoke

Nádherný a přitom tak nenápadný filmeček. Robert Redford na režisérské stoličce vypráví příběh z údolí Milagro, které je předurčeno k tomu, aby na něm peněz chtivý podnikatel vybudoval středisko volného času, díky němuž by ještě víc zbohatnul. Náhoda tomu však chce a mladý farmář Joe Mondragona začne zavlažovat svá pole na kterých má vyrůst golfové hřiště a pěstovat na něm fazole. Tento čin dá do pohybu řetězec událostí, protože bohatým se to nelíbí, chudí obdivují Joeovu odvahu a tím či oním způsobem jej podporují. Začíná tak malá válka, která však v Redfordově podání nemá fatální důsledky. A to je právě na filmu tak krásné. Je to film o životě, o svobodě a o nekonečné naději, která dává i chudákovi sílu postavit se boháči. Takže ač se jedná o konflikt, je vyobrazen velmi lidsky, s milým a nevtíraným humorem. Tenhle film můžu doporučit každému, kdo si chce odpočinout a podívat se jak může být krásně na světě. A až uvidíte toulavé prase, neúspěšného právníka píšícího noviny v buranově, studenta sociologie z New Yorku, dobráckého šerifa nebo nejstaršího občana vesničky, který rozmlouvá s anděly, jistě mi dáte za pravdu, že tenhle film má obrovské srdce a na první pohled byl natočen pro radost… ()

Pavlin

Robert Redford je skvělý režisér.Tento film s jednoduchým dějem je výtečně propracovaný.Nadpřirozená složka dokonale zapadá do celého děje a nepůsobí ani trochu rušivě ,naopak příběh dostává hlubší rozměr.Jednotlivé postavy ,to je pestrobarevná mozaika různých typů lidi,kteří spolu žijí v jedné vesnici a když je to opravdu potřeba dokážou pomoci tomu kdo je utlačovaný.Kamera je výborná.Je z ní cítit opravdová radost z každého záběru.Moc krásné a milé. ()

hooonza

prijemne lidsky pribeh... A ackoliv se tvari jako levicacka propaganda, je to ve skutecnosti jen obrana hodnot, kvuli kterym je hodno obetovat hodne ;-) ()