438 dní

(festivalový název)
  • Švédsko 438 dagar (více)
Trailer

Dvaja švédski novinári prekročili hranice medzi Somálskom a Etiópiou. Chcú preskúmať, ako honba za ropou ohrozuje obyvateľstvo. Päť dní nato ich niekto postrelí v púšti a začína sa ďalší príbeh... (Film Europe)

Trailer

angel74

Ihned po zhlédnutí 438 dní mi vytanuly na mysli dvě otázky. Jakou cenu má pravda? A čím se za ni platí? Každopádně musím pochválit přesvědčivé herecké výkony obou hlavních představitelů, dobrou kameru a vtahující hudbu. Nebýt však toho, že se jedná o snímek natočený podle skutečných událostí, asi bych se někde v polovině uzívala nudou. Přesto bych se vůbec nezlobila, kdyby takto autenticky působících filmů vznikalo mnohem víc. Vždyť špinavá politická hra a mocenský boj o nerostné bohatství se neblaze promítají do životů nás všech. Na podobné machinace je třeba stále znovu poukazovat. (65%) ()

Aljak

Waw, tak to bolo niečo! Skutočné príbehy z novinárskeho prostredia majú proste grády, a výnimkou nebol ani nevšedný zážitok Martina a Johana, ktorí sa vybrali na riskantnú "misiu" do Etiópie. Určite si svoju investigatívu predstavovali inak, ale aj vďaka takýmto odvážnym ľuďom sa dozvedáme o špinavostiach, ktoré sa dejú vo svete. Úprimne mi ich bolo ľúto, ako uviazli v etiópskej base, ale našťastie to malo predsa len svoj happy end a domov sa vrátili ako hrdinovia (hoci pre niektorých zostali teroristi). Politika, peniaze a biznis sú riadna špinavosť, a v skorumpovaných systémoch á la Afrika to platí o to viac. Film bol natočený šikovne, s patričnou dramatizáciou a plynulým spádom. Akurát po dialógovej stránke mi to prišlo trochu nedostatočné. Ale inak super, za 4*. ()

*CARNIFEX*

Za mňa veľmi vydarená záležitosť o tom, ako sloboda myslenia ani z ďaleka nemusí mať takú váhu, ako rozhodnutia zapredaných kokotkov vo svoj prospech. Darmo, týchto skurvysynov nikto nezastaví, obyčajných ľudí majú všetci na kokote, nakoľko “pravda” ako taká je absolútne irelevantná, pokiaľ sa netýka vyvolených, mocných. ()

blondboss

V tomto snímku sa vo mne bijú dva svetonázory. Kam až siaha sloboda slova a kam siaha riskovanie vlastného života za slobodu slova. Tu som veľmi odpoveď nenašiel, nakoľko mi tento príbeh prišiel trošku kontraproduktívny vzhľadom na fakt, že niektorí novinári neváhajú využiť aj teroristické organizácie na svoje účely. Samozrejme, nesúdim, len konštatujem, nakoľko práve o tom je tento film a mne celkom imponovala táto téma. Škoda len, že trošku menej pútavo natočené. 65 % ()

mira007

Švédský film dle skutečnosti o dvou novinářích, kteří pátrali po byznysu švédské petroleářské firmy v Etiopii, kde zrovna probíhal nějaký ten občanský konflikt a tihle dva borci skončili na 438 dní v tamním kriminálu odsouzení na jedenáct let. Kvalitní filmařina s autentickou Afrikou - krásné obrázky jak z cestopisu, povstalci, armáda, přestřelky a pak hnusnej kriminál a nakonec předem domluvená soudnička. Zajímavý, ale tak nějak mi to ve výsledku přišlo, jako nevyužitý potenciál. Potěšili borci z Kapitána Phillipse (2013). ()