Národní divadlo: Mýtus a realita (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2019, 8 h 40 min (Minutáž: 52 min)

Aleš Kisil

Ondřej Havelka, Zuzana Stivínová (vyp.), Lukáš Hlavica (vyp.), Václav Vilém Štech (a.z.), Leopolda Dostalová (a.z.), Jaromír Pleskot (a.z.), Jaroslav Kvapil (a.z.), Otomar Krejča st. (a.z.), Alois Jirásek (a.z.), Ema Destinnová (a.z.), Leoš Janáček (a.z.), Tomáš Garrigue Masaryk (a.z.), Jarmila Novotná (a.z.), Eduard Kohout (a.z.), Karel Dostal (a.z.), Bedřich Karen (a.z.), Zdeňka Baldová (a.z.), Václav Vydra st. (a.z.), Zdeněk Štěpánek (a.z.), Jaroslav Vojta (a.z.), Hugo Haas (a.z.), Marie Hübnerová (a.z.), Saša Rašilov st. (a.z.), Jiřina Šejbalová (a.z.), Ladislav Pešek (a.z.), Václav Talich (a.z.), Jiří Voskovec (a.z.), Jan Werich (a.z.), Aleš Podhorský (a.z.), Edvard Beneš (a.z.), Jan Masaryk (a.z.), Ladislav Boháč (a.z.), Karel Čapek (a.z.), Josef Čapek (a.z.)

Kvalitní cyklus, jen bych při hodnocení posledního čtvrtstoletí činohry věnoval pozornost spíše řadě jiných inscenací, než na ty na které bylo poukazováno (vyjma Roku na vsi, posledních Krejčových režií...) Trochu příliš se upozorňovalo na zvláštnosti typu režií Wilsona či vystoupení Plastic People něž některým opravdovým divadelním zážitkům. A snad trochu jsem také čekal víc pozornost na některé problematické nakládání s hereckým potenciálem ND, třeba v 90 letech, kdy herci, kteří ovládali jeho velký prostor, byli odejiti či odešli nebo i upozaděni do menších rolí, aby se časem ukázalo, že bez nich to zcela nejde.(21.11.2019)

I když má adaben zejména co se týká toho závěrečného dílu pravdu, jedná se o hodně kvalitní dílo. Ona ta "současná" historie se vždycky nějak hodnotí hůř. Naproti tomu třeba padesátky až sedmdesátky jsou zpracovány prostě famózně. Pan Kisil umí a umí hodně. Jako režisér i jako scenárista. Skvěle vybraný je i hlasový podkast a kupodivu, jak nemám rád Ondřeje Havelka, tohle bylo snad (samozřejmě pro mě) jeho nejlepší průvodcovsko herecké vystoupení. Kisil má ohromný smysl pro paradoxy dějin, pády a vzestupy, každou věc (nejen divadla - viz jeho Obecní dům) dokáže perfektně zasadit do dobového kontextu a slovy Shakespeara:"..nastavit zrcadlo dějům světa, důstojnosti předvést, v čem spočívá ukázat směšný obraz drzé nafoukanosti a celé době, se vším, co s ní hýbe, odhalit její podobu a mravy." Lze od podbného dokumentu vůbec dostat víc?(8.4.2020)