Requiem pro panenku

Requiem for a Maiden

Drama / Thriller / Psychologický

Československo, 1991, 94 min

Efektně natočený, nicméně ve skutečnosti povrchní film, který je na hony vzdálený skutečným událostem a charakterům, ze kterých vychází. Renč je filmový profesionál, který je výborný pro natáčení reklam a videoklipů, ale v hraném filmu vždycky v té či oné míře inklinuje ke kýči. V tomhle snímku nejde ani tak o skutečné drama, jako spíš o pečlivě vykalkulovanou hru s divákovými emocemi. Tenhle kousek mimochodem patří k tomu lepšímu, možná vůbec nejlepšímu, co kdy v hraném filmu dokázal. Jestli ten film funguje, tak je to taky díky přítomnosti Geislerové a celkově chytrému castingu. Celkový dojem: 60 %.(23.6.2006)

K tomuhle filmu mám prazvláštní vztah. Atmosféra je díky vynikající hudbě Ondřeje Soukupa dokonale hustá, díky níž film nedokáže nudit. Ale nevím, proč je na začátku filmu poznamenáno, že je dle skutečné události, když to není pravda?! Marika byla ve skutečnosti holka na zabití a vychovatelky (ač rovněž nebyly čisté) oběti mašinérie. Ne že by mi to nějak extra vadilo, ale myslím si, že kdyby se film věrně držel skutečnosti, mohl být ještě silnější. A sadistické vychovatelky (i když mají něco do sebe) jsou spíše šíleně afektované, nežli démonické. Chladně zlý ošetřovatel Masák z "Dobří holubi se vracejí" je jiná káva. Ale film nezatracuju, jedná se o solidní psychothriller, kterých se u nás mnoho nenatočilo. 65%.(9.9.2009)

Mám tento film hrozně rád a nechápu, proč jej naše televize dávají vždycky někdy kolem půlnoci, ale béčkové americké filmy mají vždycky přednost. Šílená atmosféra v ústavu, beznaděj a k tomu špičkové výkony, zejména Geislerové, Hrzánové a Holubové. Ani zbytek pochybného personálu zrovna nezaostává. Z těch vychovatelek je opravdu jedna odpornější, než druhá. Otázkou je, jestli to ve skutečnosti tenkrát bylo opravdu tak jako zde, nebo úplně jinak, ale to mě dvakrát netrápí, protože film jsem si užil maximálně.(7.12.2006)

Příběh dívky (Geislerová), která je vinou komunistické byrokracie a nezájmu a jedince uvězněna v zařízení pro psychicky narušené chovance. Requiem pro panenku je jeden z nejlepších porevolučních českých filmů. Je to trochu horor, trochu dokument a trochu thriller. To vše natočeno s dech beroucí rutinou, která překvapí i po letech. Ke konci je v něm sice příliš zpomalených záběrů, což dost brzdí dynamické finále, ale nijak to neubírá celkovému vyznění. Je škoda, že už Renč natáčí jen průměrné slátaniny pro peníze, a ne nic co má hlavu a patu. Jako by se už nesnažil nic sdělit. A přitom pro to očividně má ty nejlepší předpoklady.(16.3.2006)

Temné a depresivní drama, které se Renčovi povedlo( až na zbytečnou exhibici ve sprše). Nejlepší film představitele kdysi malého Julia Fučíka. Je však třeba připomenout, že film je stále uváděn s dovětkem - podle skutečné události, což je lež. Dívka Věra K. ( zde jako Marika) byl opravdu nezvladatelný spratek, který vše na nebohé vychovatelky nahrál a při výsleších si ona údajná zvěrstva vymyslel. Když v polovině 90.let vyplavala pravda na povrch, J.Klíma se vychovatelkám, jimž onen spratek spolu s filmem zkazil život, omluvil. F.Renč tak nikdy neučinil...(17.11.2010)

• - Postavu, kterou ztvárnil režisér Filip Renč, měl původně hrát Martin Dejdar, ale těsně před natáčením z toho sešlo, a tak si v časové tísni, kdy nebyl čas hledat náhradu, zahrál roli Vikiho sám Renč. (Zdroj: Rozmarná léta českého filmu - díl 3 (1992)). (ForGump)

• - Renč vykreslil mědenecký ústav jako zámek hrůzy. Ve skutečnosti to však byla pěkná vila se zahradou plnou růží. (Dlee)

• - Natáčeno na zámcích Lešná a Veselí na Moravě. Filmovalo se také v Kroměříži. (M.B)