Díra

• Španělsko El hoyo (více)

Hapretor

Zase něco originálního od Španělů ... nebýt divného, nedořešeného, nejasného konce, byl bych zabaven ještě lépe ... ()

baiskon108

Nápaditý snímek s neskutečně jedinečnou atmosférou a nepřetržitým napětím. Bohužel také s děravým koncem, což jsem mu ale i ve výsledku odpustil – vzhledem k tomu, jak metaforicky celá zápletka působí. Každopádně film se vryje do paměti a jen tak z ní neodejde. ()

CyriC

Skvělá paralela k fungování světa. Celou dobu se hlavní postava diví, proč se skoro každý chová jako kretén a potom si uvědomíte, že takhle přesně to je kolem nás. Lidi se neumí dívat na svět kolem sebe komplexně, vždy vidí jen ten svůj malý píseček. ()

Evander

Dávám hvězdičku za neotřelý nápad, ale jinak je Díra kardinální sračkou ve všech myslitelných směrech. 23% ()

P.J.2

Původně jsem uděloval 4* a možná je zase udělím až rozklíčuji ten konec.. EDIT: tak se zase vracím zpět na ty 4*. Je to promyšlené dobře, dokonce velmi dobře ale musíte být obeznámeni s křesťanstvím. ()

JBMAVERICK

Španělé se rozjeli! Po La Casa de Papel další pecka. Hrozně příjemný po dlouhej době poslouchat španělštinu místo angličtiny. Díra je mazec. Někdo přišel s nápadem, jakej tu už dlouho nebyl a zdařile ho zfilmoval. Že film zaujme je bez debat, ať už pozitivně nebo negativně. Brutální nechutná věc o tom jak komunismus nemůže fungovat a já asi dneska vynecham véču. Sněz, nebo budeš snězen! ()

Vabr

Tak tady jim holuby do huby nelítali. Má to velmi zajímavý nápad a zpracování nevázne. Na to, že to je jen o žraní, tak slušná zabíjačka. Brutalita se sem hodí a je povedená. Myšlenka hlavní postavy, je hezká a vy doufáte, že to bude zajímavé, napínavé a že se mu to povede. Je překvapivý, kolik je tam pater. Je to částečně ohromující. Nejlepší vězeň byla ta druhá ženská. Je celkem náhoda, že vychytal v pohodě spoluvězně. Konec je skvělý, brutální a má myšlenku, ale pak se to úplně zkazí tou myšlenkou, kterou tam dokola opakujou. Je dost otravná a prostě působí špatně. VYHODNOCENÍ: OTVOR ()

JetDryerFan

Téma filmu mělo podle mě velký potenciál, škoda, ze s ním tvůrci naložili jak naložili. Skvělá myšlenka stolu s jídlem, putujícího skrze patra a napjatá atmosféra je to co vás bude určitě bavit, jakmile tomu ale tvůrci začali dávat nějaký smysl/poselství, začnou se vynořovat otázky a WTF momenty, které dojem z jinak suprově našláplýho filmu poněkud kazí. Jo, koukněte se na to, ale nepřemýšlejte, neptejte se sami sebe jak je možné to či tamto. Kdybych nepřemýšlela, dám za ⭐️⭐️⭐️⭐️ ()

siloalampa

Film mal dostatočné množstvo chybičiek krásy, navyše mi zmyslovo úplne unikol jeho koniec. Napriek tomu sa jedná o originálny nápadito - zriedkavý nárez, ktorý sa odlišuje od čohokoľvek iného. Hlavná myšlienka je hlboko symbolicky spätá s ľuďmi a ich režimom, konaním, dôsledkami, charaktermi... Dielo rezonuje v hlave a núti premýšľať o dôležitých veciach, preto mi nedá nedať plný počet. ()

Dogfish

Pro mě dost nechutný film a to už jsem pěkných pár hnusů zkouknul. Hlavně první půlhoďka je odporná. Samozřejmě, je to silný film. který má asi nějaké hlubší poslání, hlavně o solidaritě, ale pro mě to bylo spíš k posrání. ()

Mara97

Velmi podobné kanadské Kostce, takové děsivé minimalistické filmy mám rád! Nesmírně napínavé, 94 minut bylo málo, nádherné a trefné podobenství. Nevnímal bych to jako kritiku kapitalismu, jak tu mnozí píšou, ale kritiku té nejobyčejnější lidské chamtivosti a sobeckosti, která existuje za jakéhokoli režimu. Asi jako ostatní jsem si trochu přál jiný konec, ale vlastně to nebylo tak špatné, že jsme se pořádně nic nedozvěděli a x otázek zůstalo nezodpovězených - o životě jako takovém přeci taky moc nevíme - proč, od koho, s jakým cílem... Podobenství se vším všudy, prosím přidání do žánrů! ()

TheMraca

Drsné a syrové. Držet se pravidel, vyždímat pro sebe to nejlepší a přežít? Nebo se obětovat pro blaho celku? Bude ta oběť vůbec k něčemu? Jaká jsou vlastně pravidla? Španělé umí. ()

Stíba

Tak tohle se povedlo. Originální a výborně zpracovaný námět (nemůžu se tedy ubránit pocitu, že od začátku mi to tak nějak připomínalo Kostku) do příběhu, který neustále přidává další a další střípek do skládanky a zajímavě zpestřuje prostředí zdánlivě tak obyčejného a jednotvárného místa. Citlivě naservírovaný otevřený závěr pak už vše jen pěkně uzavírá. Já snad dám i těch 5* nakonec... ()

Torgal

Tento film mi svojím jednoduchým konceptom pripomenul výbornú Kocku, ale vyšperkovanú o trefný sociálny komentár. Nápad je pritom geniálne prostý - máme väzenie, v ktorom každá cela dostáva na jedenie len zvyšky po predošlej. Tí, čo sú ako prví sa teda najedia ako králi a k posledným sa nedostane nič. Vtip je v tom, že po mesiaci každý dostane inú celu a tí čo boli vpredu sa môžu ľahko ocitnúť vzadu. Výsledkom je nádherná štúdia ľudskej povahy, kde túžba po prežití a užívaní si krátkeho času hojnosti je v tvrdom rozpore s trvalo udržateľnou stratégiou, pri ktorej by sa síce nikto nenajedol dosýta, no ani by nik nezomrel od hladu. V tomto ohľade sa jedná naozaj o zlatú baňu podnetov na zamyslenie, no našťastie výborne funguje aj ako film. Škoda len, že záver nebol zvládnutý lepšie, po napínavom zvyšku filmu tak nejak vyšumel do prázdna. 8+/10 ()

AloeB

Tak dlouho se ostře opírá do tvrdého kapitalismu, až se vlhké sny levice ukáží jako  sisyfovská práce plná krve a potu. Dílo hluboké podobně jako Díra sama a symbolika by se dala krájet kuchyňským nožem Samurai Plus. Motiv naděje na konci je zajímavý, vede k vícero novým interpretacím, ale jeho případná absence by dílu přidala mnohem cyničtější rozměr. Nenechte se zmást mým nadšením z nějakých podivných rovin a myšlenek, jistě, je to zde zastoupeno, ale jinak je El Hoyo především zajímavé drama, které si můžete pustit, aniž byste toužili po zamyšlení. ()

IXOXI

Po dlouhé době konečně další výrazný film, který nemusí nevysvětlovat jak co myslel, ale přesto má hlubokou myšlenku s přesahem do společnosti. První cca. hodinu jsem vážně uvažoval o 5 hvězdičkách pro napětí, zvraty, pár vtípků na odlehčenou a hlavně pro originalitu. El hoyo má přiměřenou délku, vyhýbá se moderní západní indoktrinaci, ale bohužel na samém konci mu dochází dech. Navzdory tomuto faktu se vyplatí vidět. ()

aR3Zz

Dlouho jsem neviděl tak originální snímek, kterému moc neschází do pěti hvězdiček. Neobtěžuje se žádným vysvětlováním, divák se vlastně dozví pouze to, co se postupně dozvídá hlavní hrdina. Psychologický sci-fi thriller jak víno, nechybí napětí ani akce, stejně jako klidnější pasáže. Děj má spád, nenudí. Líbila se mi hudba i kamera, místy trochu více krve nebo scény na hraně nechutnosti, ale nikdy ne za ní. Nekompromisní vyvrcholení a pak ... Nebudu prozrazovat, prostě konec. 80% ()