Traja chrobáci (TV film)

Petr Skoumal

Dana Lukešová

Scénografie:

Zbyněk Hloch

Letošní Ant-Man mi po čase opět připomněl, že jsem si už několikrát chtěl znovu pustit československé Tři chrobáky. A tak se konečně stalo. Je zajímavé vidět film, který jste naposled viděli jako dítě... Mimochodem já jsem od mala sice instinktivně nesnášel klauny a mimy a podobná děsivá individua, ale jak pamatuju, na tuhle grotesku jsem se vždycky rád podíval, s takovou směsicí zvědavosti, fascinace, ale i ostražitosti a nedůvěry. A dneska jsem překvapený, jak dobře udělaný a nadčasový film to vlastně je.(26.11.2015)

Československá unikátní komedie, v níž excelují tři skvělí mimové. Tito význační umělci představují 3 brouky, jež se nedopatřením ocitnou v lidském příbytku a objevují pro ně dosud neznámé předměty běžného užívání (za nejpovedenější považuji seznámení s umělou kukačkou v hodinách). Své mimické umění nám předvedli B. Polívka, J. Dvořák a O. Jirák, přičemž se domnívám, že posledně jmenovaný za prvními dvěma lehce zaostával. Naopak skvělý J. Dvořák mě opět přesvědčil o jeho neobyčejném komediálním talentu a orginálním herectví, o umění rodáka z Vizovic netřeba hovořit. Přiznám se však, že většina filmu mě nechávala poměrně chladným, a proto se přikláním k průměrnému hodnocení.(15.10.2014)

Nelíbil se mi brouk hraný Josefem Dvořákem (pořád jsem si říkal, jaké by to bylo, kdyby místo něho obsadili třeba Borise Hybnera), nelíbila se mi hudba, a celé to bylo příliš dlouhé a chvílemi až příliš dět(in)ské. Po technické stránce ale naprosto bez výhrad (dekorace jsou úžasné) stejně jako v případě skvělé kreace Bolka Polívky.(11.9.2011)

Nápadité a originálne, dobre zahrané a skvelo prevedené. Dobrá je tu mimo iné aj architektúra a stavba, či práca s mimikou. Akurát niektoré momenty mi prišli viac trápne než vtipné a nevidel som v tom nič hlbšie než príjemnú rozprávku na pobavenie. Je to milé a fajn, avšak nič geniálne a obdivuhodné.(1.2.2020)

Neviem aký superlatív ešte pridať, je to skutočne ojedinelé dielo. Traja chrobáci prichádzajú v zápalkovej krabičke do makrosveta ľudí, pascou na myši sa katapultujú do kukučkových hodín, spadnú dolu, jeden z nich do čaju. Z prechladnutia ho vylieči výrobok firmy Spofa tablety Isonal, ktroý sa dávkuje malou zápalkovou detonáciou. Potom si zakrepčia na gramofóne, zahrajú si chebový poker a sami sa odošlú v obálke naspäť domov, na lúku. ### Pridávam sa k "nascendi", tiež ma zaujíma, ktorý idiot vystrihol pasáž s kukučkou. Dávno to v TV s touto scénou nedávali. Dúfam, že to v archíve STV nepoškodili.(4.2.2015)

• - Známy brnenský výtvarník navrhoval dekorácie maľované, ale režisér Ján Roháč chcel gigantické doslovné zväčšeniny. Výtvarnú verziu označil za "bábkové divadlo", čo bol z jeho úst ortieľ smrti. Spor o dekorácie mal tragikomickú dohru - rozzúrený výtvarník dal Roháča k súdu za plytvanie verejnými prostriedkami. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (Raccoon.city)

• - Bolek Polívka, Josef Dvořák a Ota Jirák sa dreli s naozajstným štvormetrovým teplomerom, päťmetrovou zápalkou a dva metre vysokým hrnčekom na čaj. Boj s kukučkou bol naozajstný a Otov pobyt v chladnúcom čaji v hostivarských ateliéroch bol zdraviu nebezpečný. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (Raccoon.city)

• - Nápad a jadro libreta vzniklo v roku 1975 v Dánsku, kde autori pracovali ako námezdní mímovia v kodaňskom pouličnom divadle. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (Raccoon.city)