Váha vody

Ostrov smrti

The Weight of Water

Thriller / Mysteriózní

USA / Francie / Kanada, 2000, 110 min

The weight of water je působivý ATMOSFERICKÝ thriller kombinující dva příběhy. Ten první ( z minulosti ) řeší nevyjasněné vraždy dvou žen, ten druhý se odehrává v současnosti na lodi, kdy se fotografka Jean ( v podání Catherine McCormack ) spolu se svým přítelem básníkem ( Sean Penn ), bratrem a jeho přítelkyní ( E. Hurley ) vydávají na " tehdejší místo činu " . Nemůžu si pomoci, ale kdyby se Kathryn Bigelow věnovala pouze příběhu ze současnosti, udržovala napětí mezi těmi 4 lidmi na lodi a stupňovala ho, udělala by mnohem lépe a zážitek by byl mnohem větší. Problémem je, že hodně brzy víte, jak příběh z minulosti dopadne a co víc , je vám to tak nějak jedno...... 1* za atmosféru, 1* za kameru a režii a 1* za povedené herecké výkony, přičemž zároveň ale musím jedním dechem dodat, že dost dobře nechápu tu nominaci na oscara u S. Penna. Nechápejte špatně, výkon je to dobrý, ale že by rok 2000 nenabídl lepší výkony....?!(19.1.2010)

Přestože z počátku jsem ve filmu neviděla nic speciálního - posledních 30 minut mě tak ohromilo a poodkrylo plno toho, co bylo před více jak 100 lety a i v reálných scénách. Nemám ráda zpomalené záběry - zde jich bylo zbytečně moc, nesnáším jakože erotickou hudbu v podobě saxofonu a fléten - teď si říkám, že to bylo to, co mě od začátku filmu vadilo :) Ale jinak je ten film neskutečně silný a je pro mě zároveň i neskutečně těžký a prostě druhá polovina filmu mi otevřela oči i pro začátek snímku. Sarah Polley byla bravurní - hlavně při onom osudovém večeru....Mentalita tehdejší doby a "láska", která v tehdejší době byla zakázaná, přikázaná i neopětovaná - to máme sice i v dnešní době, ale již né tak intenzivně. To, že se mnoho scén ve filmu objevuje černobíle - to je super důraz na kontrast situace. Ráda se k filmu za pár let vrátím, jelikož se mi hodně vryl do mysli a poodkryje mi tak i další věci, kterých jsem si teď nevšimla :) Jo a Hurley? - ta prostě umí hrát hlavně kokety a scéna s ledem byla hodně laciná...(27.7.2015)

• gudaulin

Psychologický thriller, který by fungoval mnohem lépe, kdyby se odehrával výhradně v současnosti a scénárista se nesnažil násilně propojit dva odlišné příběhy odehrávající se navíc v časovém odstupu sta let. Ta starší část se věnuje zločinu z vášně, který může mít jen dva možné pachatele a vzhledem k tomu, že divák jaksi automaticky kalkuluje s "překvapivým" obratem ve vývoji procesu, může být logicky pachatelem jen jeden člověk. To znamená, že jedinou hádankou se stane jeho motivace. Přiznám se, že už dlouho jsem nečekal na rozuzlení a závěrečnou scénu tak, jako v tomto případě. Příběh ze současnosti pak trpí neustálými flashbacky do dávné minulosti a tím se účinně otupuje jeho dramatický potenciál. Kathryn Bigelow režíruje sice spolehlivě, ale chybí tomu jiskra, a tak je pro mě tenhle v jádru ne špatný film v podstatě šlápnutím vedle. Celkový dojem: 45 %.(8.10.2010)

• dopita

Film vypráví dva příběhy. Nemají spolu nic společnýho, ale v závěru se „násilně“ protnou. Oba dva nestojí za řeč. Je to fádní a nudná záležitost. Kathryn Bigelowová natočila svůj nejslabší film. Tenhle žánr ji nesedí, měla by se držet žánrů které umí (akční, thriller, drama...). Jedinej důvod proč na film koukat je luxusní herecká sestava a párkrát z ohrady vypuštěné kozy Elisabeth Hurleyové.(4.9.2010)

• Kaka

Kathryn Bigelow tady potvrdila zcela radikálně, že sofistikovaná melodramata skutečně nejsou její krevní skupinou a bylo by pro příště fajn, kdyby se držela žánru akčního, který jí sluší znamenitě. Téma o kterém pojednává Váha vody je uchopitelné pro Jane Champion, či Innarita. Herecké obsazení nicméně brilantní, ovšem alternativní příběh z 19. století nudí a když to celé skončí, divák si chtě nechtě uvědomí, že by ten film fungoval mnohem lépe, jako čistá konverzačka z přítomnosti.(26.12.2009)

• - Děj filmu je založen na dvou skutečných vraždách v souostroví Schoals, které byly spáchány 6. března 1873. (CliffLee)