Rhaenyra truchlí nad tragickou ztrátou a snaží se udržet říši pohromadě. Daemon se připravuje na válku. (HBO Max)

TV spot

tomik99

Historicky asi první seriál, kdy jsem dal všem epizodám plný počet. A tentokrát to nejde jinak, i když jsem byl malinko na vážkách. Minulá epizoda dost nastolila atmosféru a tady to vidíme "jen" z druhé strany. Závěr vše ale pěkně vynahradil, i když už při vyslání synů jsem tak nějak tušil, že jedna cesta nedopadne dobře. A válka může začít. ()

LachtanShows

Ten, kdo se o Píseň ledu a ohně zajímá více než skrze stížnosti na sociálních sítích, moc dobře ví, že první řada nemohla stihnout odvyprávět ty nejmocnější momenty celého příběhu, tudíž i všemi očekávané finále nepřináší velkolepou válku, nýbrž jen další z důvodů, proč k ní nakonec stejně musí dojít. Všemi možnými aspekty, které z Rodu draka dělají nadstandardní seriál, se ale epilog první sezóny pyšní a já se jdu posadit se slzou v oku do kouta nejen za smrt jedné z postav, ale hlavně za to, že dřív než za rok (a kus?) se navázání nedočkáme. ()

Alementina

S ohledem na nedavno prectenou predlohu, tak me mrzi zmeny. Daemon v knize neni zaporak, tak jak je vykreslen v serialu a to stejne se tyce zaverecneho souboje draku, kdy naopak, co v serialu jr podano jako nehoda/nestastna nahoda, tak v knize byl umysl. Za me to meni charakter postav, coz se mi moc nelibi. ()

WathanajX

Podle očekávání se Rhaenyra tak nějak sama korunuje královnou a konečně může začít onen krvavý souboj o trůn. Nebo jsem na závěr série něco takového čekala. No jenže… Podobně jako Daenerys má Rhaenyra zprvu stejný názor a nehodlá prý "vládnout popelu" a tak je prozatím ve svých krocích za získáním železného trůnu zdrženlivá. Což by za mě dávalo smysl. Jenže pořád tady máme k dořešení závěr předchozího dílu, nad kterým pořád kroutím hlavou. Rhaenys totiž podle jejích slov nechtěla být tou, která zahájí válku a přitom jí mohla vlastně během vteřiny celou ukončit. A tak Rhaenyra celý díl pořád čeká a já vlastně nevím na co. Co víc potřebuje jako záminku k boji? Snad to, že si s jejím právem na železný trůn královna a její tatík vytřeli zadek? Že mají podezření ohledně smrti krále Viseryse? Jediný, kdo má zatím koule jednat je Daemon a na to se opravdu těším. Závěr dílu byla paráda. Knihu jsem sice nečetla ale pokud v seriálu smrt prince vypadala jako nehoda a v knize je za vším zlý úmysl, mám takový pocit, že je to celkem velká odbočka a nevím, jak se s tímhle v další sérii hodlají tvůrci vypořádat. Zlý kukuč Rhaenyry v závěru napovídá, že její zdrženlivost je u konce. No hurá. Závěr na mě působil přesně tak, jak bylo zamýšleno. Můj zájem o seriál vzrostl a těším se na druhou sérii. Jako celek ovšem díl nabízí vatu v podobě opět a zase porodu (kolikátý už proboha?), spousty politikaření, výhrůžek a hledání spojenců. To vše jsem očekávala a uznávám tady se mi to velmi zamlouvalo (tedy to politikaření) ale kromě závěru nutno poznamenat, že se děj opět nikam nepohnul a obávám se, že takto bude seriál pokračovat i v další sérii. Z těchto důvodů ani tento díl nemohu ohodnotit plným počtem. ()

Bordoshut

10/10 – Nemožné se stalo skutečností. Poprvé za celý seriál Rod Draka jsem měl při sledování pocit, že sleduju pravý, nefalšovaný sequel Hry o Trůny, který dosahuje kvalit svého velkolepého předchůdce. Desátá epizoda je jednoduše úžasný divácký zážitek od začátku až do konce, bez jakéhokoliv hluchého místa. Zkrátka to šlape jako hodinky. Tempo, napětí – chvílemi jsem ani nedutal –, hudba, výprava, scénář. To všechno zde funguje na výbornou a skvěle to zúročí vztahy a pletky, jež byly pracně a solidně vystavěny v předešlých dílech. CGI výborné, práce s kamerou také na jedničku, předává přesně ty pocity, které má. Konflikt je velmi ostře narýsován a pompézní intrikánská hra o trůn, přízeň a moc může započnout. Dokonce i herci a herečky se činili o 106. Škoda, že seriál v tomhle tempu neběžel celou dobu, nebo se alespoň neodehrával v jedné časové lince. Tady lze vidět, jak krásně to mohlo fungovat. Ve zkratce: "Skvělý pay-off, který kazí jen vzpomínka na to, jak zdlouhavé dokázaly být předchozí díly." ()