Rhaenyra truchlí nad tragickou ztrátou a snaží se udržet říši pohromadě. Daemon se připravuje na válku. (HBO Max)

lukas.7

// spomenuté spojlery zo seriálu // 10 epizóda bola pre mňa v očakávaní na niečo veľké osobne som si myslel že Rhaenyra bude chcieť bojovať hneď a že k prepuknutia vojny pridá mŕtve narodene dieta … ale popravde ma prekvapilo že sa zdržala a snažila sa nie bezhlavo útočiť … Kráľov pobočník mal už dávno rozohráte svoje šachy a jeho hra sa hneď začala po kráľovej smrti mal to premyslene ale otázka znie mal to dobre premyslene ?! Vyslanie mladých princov z dopismi nebola po pravde moc rozumná voľba čudujem sa že na to pristúpila Rhaenyra keď si svojich synov cely čas tak ochraňovala a stala pri nich .. táto epizóda bola veľmi silná a emočne nabitá draci oheň a chuť po moci … Záverečný dračí súboj bol viac menej očakávaný ale sám som si nemyslel ze to dopadne takto tragicky a hneď ako sa v záverečnej bitke drakov sa zvrhol drak jednookému jeho vyraz stal za to / sakra to som asi prepiskol / …. Dámy a Pani mame tu zrejme spúšťač vojny medzi rodmi to čo sa na konci 10 epizódy stalo vyvolá zrejme dračie peklo a myslím si ze Rhaenyru čo sme poznali do posial už nebudeme poznať… Jej záverečný pohľad ktorý podala - toľko krutosti a ohňa v očiach čo mala si myslím že napovedá veľkej bitke medzi rodmi a takéto zvraty chýbali celej sérii škoda že to je až na konci verím že sa mame na čo tešiť v 2 sérii … záverečnú epizódu hodnotím veľmi pozitívne a konečne prišlo prekvapenie na záver … ()

Nellaron

Najsilnejším okamihom nebola pre mňa ani tak posledná minúta tejto časti, ako vyobrazenie pôrodu dieťaťa. Detailné, surové, smutné. Zimomriavky. Záver tejto časti bol pre mňa zvláštny v inom, technickom, aspekte. Až tu bolo vidno, že jeden drak je 4 krát väčší ako druhý. Doteraz grafici seriálu nabudzovali dojem, že všetci draci sú cca veľkostne rovnakí. Bolo to až trochu smiešne, lebo sa mi zdalo, že Arrax je vrana, a nie drak. Mimochodom, poslať svojich 2 nezletilých synov do cudzích území v predvojnovom čase, kedy každý zháňa spojencov a NEPREDPOKLADAŤ, že rovnaký krok spraví aj nepriateľ? Ostrieľaný vojnový stratég ako Corlys mal asi stále vysokú horúčku, keď tento návrh podporil, alebo R. R. Martin vo svojej knihe spravil zo všetkých blbcov. ()

jirikzaboj

Táhlejší epizoda, nejspíš účelově a speciálně patřící Rhaenyre. Na druhou stranu se mi líbí, jak tvůrci přemýšlí přímo s námi a jsou na nás napojeni tím, že nám ukážou každou myšlenku, krok a rozhodnutí. Chasing scene s draky byla skvělá a totálně mě odpoutala od toho, že se vůbec divam na GOT svět. Závěrečné pohledy na konci k nezaplacení. Song ice and Fire begun ()

RoboV

Tak som s utrpením celú sériu 1 dopozeral. Ale posledná časť je výborná. Nechápem porovnávanie s Hrou o tróny, ktorá je svojim obsahom a rozsahom úplne iná (vyššia) liga. Problémom Rodu draka je, že je zameraná len na jeden rod. Ostatné rody sú len okrajové. To uberá na atraktivite a dynamike. A celý dej sa odohráva na 2-3 miestach. Zmena hereckého obsadenia počas série tiež sérii neprospela. V Hre o tróny herci zostarli spolu s postavami. Čo sa však v Rode draka nedalo urobiť. A na záver sa neviem stotožniť s názormi, že Rod draka je jeden z najlepších fantasy seriálov. Len pár lietajúcich drakov na poriadne fantasy nestačí. Miestami som mal pocit, že pozerám telenovelu, ktorá sa odohráva niekedy v stredoveku. Moje hodnotenie celej série 2/5, ale posledná časť 1. série 5/5. ()

Meraxes

Veľkolepé finále zakončené búrkou v Storm’s Ende. Popravde, čakal som, že si tento moment nechajú na pilot druhej série, ale takto zakončuje finále temným rozmerom. Keďže predlohu naozaj notoricky poznám, už od Lukovho príletu do Storm’s Endu som sedel na tŕní a so zovretým srdcom čakal, kedy to príde. Už od tohto momentu sa prísľub blížiacej tragédie vznášal vo vzduchu, stačil jediný pohľad na Vhagar. A samotná búrka je vygradovaná naozaj parádne. Tým sa dostávam k vykresleniu strán. Celú sériu som tvrdil, že seriál stavia čiernych do svetlejšej polohy než kniha, zatiaľ čo zelených vykresľuje najtmavšie ako ide, ale musím prehodnotiť názor. Alicent a hlavne Aemond, ktorý sa stáva možno najlepšou postavou seriálu, sú vykreslený rozhodne v lepšom svetle ako v knihe a stávajú sa komplexnými postavami, ktorým sa dá fandiť. Milovníci pôrodov si očakávane prišli na svoje a tentokrát to bolo naozaj ťaživé. Ďalej by som vyzdvihol atmosféru, ktorá bola naprieč celým dielom elektrizujúca a vypiplaný vizuál úchvatný. Trochu škrípe len scéna, pri ktorej Daemon spieva Vermithorovi, kde podobne ako minule s Meleys zvíťazila snaha vizuálne ohromiť, nad snahou zachovať danej scéne nejaký zmysel. Daemon sa ukazuje v pravom svetle ohnivého psychopata a Rhaenyra si dokáže prekvapivo držať chladnú hlavu a myslieť na dobro ríše, čo je opäť svetlejšie vykreslenie než v knihe. Obaja s Aegonom sa však nevyhnutne stanú otrokmi vlastného postavenia a vojne vedenej v ich menách nemali nikdy šancu zabrániť, o tej rozhodol Viserys, keď menoval Rhaenyru princeznou Dračieho Kameňa a Vhagar len zatĺkla posledný klinec do rakvy. 5* 97% ()