Režie:
Václav BinovecKamera:
Jan RothHudba:
Josef DobešHrají:
Ladislav Pešek, Eva Gerová, František Kreuzmann st., Růžena Šlemrová, Jarmila Beránková, Jiří Dohnal, Vladimír Hlavatý, František Paul, Zdeňka Baldová (více)Obsahy(1)
Student Jarka Pšenička dělá v této české komedii starosti pedagogům i rodičům. V sextě studuje už druhým rokem a opět ho čeká další reparát. Jeho sestra Věra je pravý bratrův opak: je vzorná studentka. Ale ani jí se trable nevyhnou beznadějně se zamiluje do Jarkova domácího učitele, kandidáta profesury Stáni Maříka... Nábytek dodaly Spojené UP závody. (oficiální text distributora)
(více)Recenze (26)
Asi něco málo přes 60%... Dříve by to bylo více, dnes se na to dívám jinak. Ale copak jde dát filmům se študákem Lálou Peškem méně než 4 hvězdičky?! Film sice působí naivněji, než je zdrávo, především co se děje týče. I studiové "exteriéry" vykouzlí na tváři úsměv, ale přeci... Výborné herecké obsazení v čele s Peškem, Šlemrovou, Gérovou či Baldovou vylepšuje celkový dojem z filmu. Zdatně si sekundují filmoví sourozenci Pešek - Gérová, především v úvodu filmu. Závěr už je docela nepovedený, nereálný a přeslazený. Ale ten Lála... ()
At uz je Ladislav Pešek opravdu dobry herec a v podobnych komediich pomerne uctyhodne hraje tak toto dilo rozhodne nezachrani. Bohuzel scenar kulha vic nez stara kovarova kobyla a co se vtipu tyce tak ten stavi na povetsinou celice trapnych (trapnych z hlediska tehdejsi doby zadne fekalni komedie se opravdu nedockame) momentech a schenach. Jako klasika si to tak nejak stoji ale vyrovnat se dalsim komediim podobneho zanru se opravdu nemuze. Jedna z dalsich veci co mi vadila bylo nutne prehravani a celkove dosti toporny herecky vykon skoro vsech nercu. Verdikt budiz jako prumerny protoze je mnoho povetsinou lepsich a lepe vypointovanych ceskych veseloher na ktere se kouknu radeji. ()
Živelný Jarka a jeho sestra, kterou si zahrála kouzelná E. Gerová, měli mezi sebou skvělou chemii. Jarka a Věra je veskrze pozitivní a zábavná komedie, která by mohla být spin-offem študáckých klasik, jako Cesta do hlubin študákovy duše a Škola základ života. Pešek opět v roli a la Kulík... třídní šašek a propadlík, předvádí jeden z nejlepších výkonů. Tentokrát se ale z lavic přesuneme do období prázdnin a protivníkem nebudou profesoři, ale mírně despotická tetička. Krásně odlehčená klasická pamětníkovina. PS: Pešek hrál devatenáctiletého Járu tak energicky, že by vás ani chvilku nenapadlo, že už mu je třicet dva let. ()
Životní i umělecký odkaz profesora Eduarda Kučery (1884 – 1956), spisovatele a významného pedagoga v jedné osobě, je úzce spjat především s reálným gymnáziem v Nové Pace, kde úspěšně působil několik desetiletí a kde také získal inspiraci pro některá svá literární díla. Román Jarka a Věra, vycházející poprvé již v první polovině dvacátých let, by jistě zavál prach minulosti, nebýt režiséra Binovce. Popularita a nebývale vstřícný zájem o filmy ze studentského prostředí vyvolaly nutkavou potřebu předhodit dychtivým divákům další veselý příběh o trampotách nezbedných středoškoláků, mezi nimiž hraje prim uličnický Lála Pešek. Sourozenecká alotria, předváděná v tandemu se sestrou, hranou výbornou Evou Gerovou, patří bezpochyby k tomu nejlepšímu, co tento lehce rozjívený film nabízí, také proto, že Pešek dokázal své poněkud přestárlé repetenty obdarovat neutuchajícím mladistvým elánem a jistou dávkou fantazie. Sympatický kolorit k celkovému pojetí vytváří příchod razantní venkovské tetinky v podání vynikající Zdenky Baldové a následná změna prostředí. Hravé, veselé, optimistické dílko, které nabízí vkusnou zábavu a také mimořádně zajímavý pohled do školních škamen v době, kdy v lavicích kolovaly fotografie Gary Coopera a Roberta Taylora. ()
Knižní předloha je moje srdeční záležitost. Ve filmovém zpracování je téměř vše pozměněno, ale opět je to poměrně zajímavý příběh a hlavně úžasný Ladislav Pešek. Sice to nemá na filmové legendy Cesta do hlubin študákovy duše nebo Škola základ života, ale přesto je to velmi zábavné a vtipné. Musím dát 5 hvězdiček. ()
Galerie (4)
Photo © Lucernafilm
Reklama