Pravdivý příběh vzestupu hudební legendy Arethy Franklin. Od jejích počátků, když jako malá zpívala v kostelním sboru, k tomu jak se vypracovala na mezinárodní super hvězdu. (Forum Film CZ)

Trailer 4

vydumnica

Respect tu naberá nový význam. Veľmi pútavo natočený životopisný snímok. UPDATE: Nerada mením svoje hodnotenia k filmom, ale v tomto prípade som sa rozhodla zo 4* jednu odobrať. Nemám totiž pocit, že by som Respect chcela vidieť znova. Väčšinou pozerám opakovane len tie filmy, ktorým som dala aspoň 4*. Čo sa týka iných hudobných životopisov, musím uznať, že Respect je ozaj slabší film ako Rocketman či Bohemian Rhapsody, nehovoriac o Elvisovi! Hlavný dôvod je však ten, že Respect na mňa zapôsobil dosť negatívne. Nehovorí o veciach, o ktorých by mal hovoriť viac. Vôbec nie je bežné, aby 12ročné dieťa malo dieťa, o dva roky hneď ďalšie, táto smutná záležitosť je tu len akoby tak mimochodom. Áno, určite bola Aretha Franklin touto skúsenosťou poznačená, ale aj tak nechápem, prečo tak málo priestoru. Z Wikipédie som sa ešte dočítala, že otec Arethy Franklin mal mimomanželské dieťa tiež s nejakou 12ročnou dievčinkou!!! Je mi z toho až zle. Najsympatickejšia postava filmu mi bola mama Arethy Franklin. Jennifer Hudson zahrala svoju rolu myslím dobre, ale Aretha mi išla dosť na nervy, táto filmová, o skutočnú som sa nikdy nezaujímala. Hudobná zložka bola trošku až príliš, naopak keby som bola fanynkou soulu a AF, bola by som len rada. Mala pekný hlas, ale tento štýl hudby nepočúvam. 65%. ()

silentname

V jadre si myslím, že "Respect" je dobrým filmom. Pravdou je, že o živote Arethy Franklin som toho veľa nevedel a reálne som sa oň asi ani nikdy nejako výraznejšie nezaujímal. Jej hudba nebolo to čo som vyhľadával, ale musel som vždy uznať jej kvality. Či už talentovaných hudobníkov, ktorí sa jej starali o aranžmány, alebo aj jej zlato v hrdle, ktoré bolo a vždy bude absolútne nespochybniteľné. Čo sa tohto filmu týka, myslím si, že ponúka tak akurát zo všetkého. Je v ňom dostatok skvelej hudby, počas svojho obrovského času ma reálne nenudil a mal som pocit, že herci robia maximum, aby svoje postavy predali. Jennifer Hudson možno miestami mohla herecky ponúknuť trošku viac, no tie spevácke čísla som jej veril a predala ich veľmi dobre. Film má aj pár scénok, ktoré mi ostanú v pamäti a musím uznať, že vznik skladby "Respect" je pre mňa spracovaná super. Herecky som s nikým nemal výraznejší problém, natočené je to kompetentne, no film trošku spadne do pasce životopisných filmov posledných rokov, ktoré tak trošku ukazujú tie isté veci, aké sme mali možnosť vidieť už v mnohých filmoch predtým. Čo je základom? Démoni a alkohol. A v Arethinom prípade aj nie veľmi šťastné detstvo. A je mi jasné, že mať prvé dieťa už niekedy v 11-tich alebo 12-tich rokoch rozhodne nie je niečo, čo je príjemné, no tej časti sa reálne venujeme príliš málo na to, aby z toho niečo aj reálne vyplynulo. Vzťah s jej deťmi tu celkovo ide dosť mimo príbehu. A v určitých bodoch mi to bolo celkom ľúto. Myslím si, že tu bol potenciál na to, aby film ponúkol niečo trošku iné. Niečo, čo by nás ako divákov dokázalo viac zasiahnuť. No v podstate sa dozvieme tie isté veci, len v živote inej známej osobnosti. Mňa film osobne nenudil a mám pocit, že sa tvorcovia snažili niečo priniesť. Ale mohlo to byť oveľa veľkolepejšie. No po dopozeraní som úprimne mal pocit, že sa k téme tvorcovia postavili s úctou a rešpektom. A to im musím uznať. Hodnotenie: B+ ()

kleopatra

O Arethě Franklin řekl kdysi Lenny Kravitz, že je to jediná zpěvačka, která umí zpívat. Odvážné tvrzení a urážlivé k zpěvačkám, které to taky jakž takž zvládnou, nicméně já ho, kluka, chápu, chtěl prostě říct, že Aretha je úkaz a to je. Nejde totiž jen umět něco zazpívat, ale podat to tak, že máte husinu, že je to, jak se říká, odžité a pravdivé. Bohužel, ale fakt bohužel, film se moc nepovedl. Nic tu nemělo něco jako kořen, skutky a touhy stály na vodě, angažovanost jakbysmet, cosi bylo na stole, aniž bychom viděli, kudy a jak se to tam dostalo, chyběly souvislosti. Navíc film postrádal tu správnou dynamiku, táhl se ve scénách, které by se dost dobře daly i vystřihnout, žádný švih, ár í es pí í sí tý uprostřed? A Aretha tu působila jak rozmazlená pipina, která začala pít z nudy a řešila nejvíc pána boha. V čem spočívala její síla a naprostá výjimečnost, tenhle film nezvládl ukázat. Takhle to dopadne, když se jeden těší. ()

ER

Zhlédnutí filmu byla pro mě povinnost i když recenze nebyly moc dobré. Bohužel se s nimi musím shodnout. Scény byly dlouhé, provázanost na milníky v životě Arethy nemají potřebnou dynamiku a utápí se v dějovém průměru. Naštěstí je tu Jennifer "Aretha" Hudson s jejím úžasným hlasem a výborným hereckým výkonem. ()

angel74

Nádherná hudba o tom žádná, ale to samo o sobě nestačí, aby vznikl opravdu poutavý životopisný film. Scénář se zrovna dvakrát nepovedl, přestřelená stopáž tomu všemu taky příliš nepomohla. Ovšem nedovedu si představit nikoho jiného v titulní roli než právě Jennifer Hudson, ať už typologicky nebo pěvecky. A musím uznat, že odvedla skvělou práci. Ani Forest Whitaker coby otec Arethy Franklin nezklamal. (65%) ()