Amulet

Velká Británie, 2020, 99 min

Romola Garai

Romola Garai

Sarah Angliss

Za své činy musíme nakonec zaplatit. Dva příběhy se vzájemně proplétají a v závěru se spojí. Tomas utrpí úraz a na ulici ho zachrání řádová sestra. Ta mu následně nabídne, zda by nechtěl vypomoci s opravami chátrajícího domu - za stravu a nocleh. V domě žije dcera s matkou, o niž se stará. Tomas postupně cítí, že dům je prosycen čímsi temným a že matka nebude tím, kým se zdá být. Druhý příběh sledujeme prostřednictvím Tomasových snů a zdá se, že jsou to jeho zážitky z války. Film má sice pomalejší tempo, ale jsou z něho cítit tajemno a neklid. Nejedná se vyloženě o artový snímek, avšak využívá postupy takových filmů - delší záběry, prostřihy, až jakési surreálné vize, smysl pro detail, optické efekty. A rozsypaná skládačka je znovu sestavena až v závěru. Temná postava je fajnová, ještě více potěšila Imelda Stauntonová a její proměna. Nic pro milovníky řadových hororů a snímků nabitých akcí. Tohle ponuré vyprávění s chladnou atmosférou osloví menšinové publikum. Já byl navzdory nízkému hodnocení velmi spokojen. Jo a les nemá chybu!(18.8.2020)

• Emperor1

Kromě toho, že se celý film táhne jak sopel staré báby, je tu i spousta nedovysvětlených věcí, které si divák musí jaksi domyslet. Dějí se tu různé věci s psychologickým, metafyzickým a náboženským přesahem, není snadné se v tom orientovat. Traumata, hříchy, démoni, dobro a zlo, záhadný amulet, čert se v tom vyznej. Přitom některé záběry a scény jsou zajímavé, občas až lehce surrealistické, atmosféra je celkově skličující, Tomasova deprese působí uvěřitelně, ovšem to jsou dílčí pozitiva filmu, který se trochu tváří jako nějaké podobenství orámované hororovými prvky (viz Relic), je tu jistá originalita v pojetí démona nikoli pouze jako svéhlavé zlovolné entity, ale současně jako nástroje sloužícího k potrestání hříšníka. Myšlenka je zajímavá, zpracování jejího obsahu pokulhává.(2.8.2020)

• Arsenal83

Dokiaľ si sám nenájdem netopiera v hajzli, tak neuverím, že toto je horor. Ale to sa asi nestane, lebo taký zasraný záchod ako mal ten týpek nemajú ani v dedinských latrínach. Ani odporná starena ma nevystrašila, skôr som sa len zamyslel nad tým, kto také hnusy má za potrebu natáčať. Výsledkom je neprehľadný dej, ktorý nebaví ani nevydesí, ostane len taká pachuť v ústach zo strateného času.(17.8.2020)

V tomto filmu sledujeme dvě roviny chlápka Tomase - v té první vidíme jeho zážitky z války, kde způsobil jedné ženě něco ošklivého. A toto se prolíná se současností. Thomase zachrání řádová sestra a bere ho k sobě do domu, kde bydlí ješte matka - démon. Na konci filmu se obě roviny spojily a vše do sebe zapadlo. Je to artový film, je mrazivý a temný. Konec mě jako ženu potěšil, spravedlnosti bylo učiněno zadost a já si říkala: “Správně ti tak, hajzle, teď trp.” Imeldu Staunton miluji a byla v tomto filmu (ostatně jako v každém jiném) skvělá. Mluvící bohyně v mušli už byla trochu úlet, ale chápu, buď jak buď, poselství předala hezky. Tento film, pokud ho chcete pochopit, byste měli hltat od každé minuty a pamatovat si každou chvíli, jinak se v tom totálně ztratíte, takže sledovat to jako kulisu nedoporučuji. Jinak za mě skvělý film, mám mráz na zádech jako svině.(23.8.2020)

Očekávaný Britský debut je fajn prvotinou, která doplácí na pomalejší tempo a né příliš zajímavé hrdiny, ale nabízí opět nepříjemnou babiznu podobně jako v Relic. Ex voják nemá bydlení a je mu nabídnuto místo v rozpadlém domě zadarmo s mladou ženou a její umírající matkou. Brzy však zjišťuje, že v baráku něco není v pořádku. Je škoda, že se film trochu táhne a není moc napínavý, protože jednotlivé sekvence mají poměrně sílu. Scéna s netopýrem v záchodě byla pro mne doslova infarktovou lekačkou a ve finále došlo i k trochu znepokojivému gore. Babka je creepy as hell a celkově to má velmi zvláštní až podivnou atmosféru. Zajímavý horor, který určitě patří k tomu lepšímu, ale pořád mi tam na vyšší hodnocení něco chybělo. Příběh***, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí***, Zábavnost***, Hudba***, Vizuál***, Atmosféra****, Napětí**. 6/10.(24.7.2020)