Don't Tell a Soul

Mladistvé bratry Matta (Fionn Whitehead) a Joeyho (Jack Dylan Grazer), kteří se vloupali a kradli v cizím domě, přímo po loupeži s penězi v ruce načape policista Hamby (Rainn Wilson). Když se za nimi okamžitě rozběhne, tak po chvíli spadne v lese do jakési zapomenuté studny. Matt a Joey mu logicky nechtějí pomoci, protože nechtějí, aby se kdokoli dozvěděl o jejich pokusu o loupež bankovek, které měli v úmyslu dát jejich nemocné matce. Mezi bratry během několika dalších hodin budou panovat neshody a hádky, jestli policistu zachrání, anebo ho tam nechat umřít. (ČSFD)

*CARNIFEX*

Námetovo nesmierne lákavá záležitosť. Vnútorná polemika zodpovedať v sebe otázku: “Byť či nebyť?” - vždy dostatočne zaujme. 80 minútová stopáž je veľké plus, pričom sa hneď od úvodu prechádza k jadru problému, čo diváka taktiež poteší. Žiadne omáčky okolo, akcia vyvolá reakciu, a následne je to len samý názorový či fyzický súboj dvoch bratov s odlišným uhlom pohľadu na riešenie nastolenej situácie. Mal som veľké obavy z nádychu “reality”, ktorá celkom slušne dokáže dokurvyť akúkoľvek myšlienku či príbehový zámer. No a presne toto sa tu neprestajne deje od “párty u susedov”. Všetko vybudované sa rúca, pričom nie len obaja protagonisti akoby získali patent na kokockosť v rozhodovaní. Neskutočne ma vytáčajú snímky, ktoré sa všemožným spôsobom snažia pôsobiť seriózne, pritom vo výsledku pôsobia ako reklama na primitivizmus. Presne takéto pocity vo mne film vyvolal a bol by ich aj kompletne zachoval, keby scenárista neprekvapil jedným solídnym twistom, ktorý čiastočne zacelil moje rany na duši. Na jeden krát sa to dá akceptovať, no netreba pritom príliš premýšľať .. ()

darkrobyk

„Matte, věříš v Boha?" „Jistě, když zabili tátu, tak jsme uzavřeli dohodu. On si půjde svojí cestou a já svou." Když pochůzkář načapá Mattyho a Joeya s lupem, rozběhne se za nimi a spadne do staré studny pokryté větvemi a listím. A zatímco starší Matty hodlá pronásledovatele nechat napospas osudu, Joey s ním nesouhlasí a i přes Mattův zákaz začne muže navštěvovat. Nosí mu jídlo, pití, přikrývky a přemýšlí, jak to udělat, aby ho dostal ven a současně se s bratrem nedostali do maléru. Kdo si ovšem myslí, že to bude jediný motiv filmu, bude překvapen, kolik zvratů ještě přijde. Tak trochu komorní drama má výbornou atmosféru, kterou umocňuje nehostinná krajina s podzimním lesem a vysokými komíny za domy městečka, z nichž se vytrvale valí neprostupné mraky kouře. Vztahy mezi postavami jsou odhalovány až na kost a popravdě jsem jim to chování věřil. Život totiž je nevyzpytatelný a nikdo neví, jak se v mezní situaci zachová, byť by o tom přemýšlel dopředu, jak chtěl. Jistě, mohlo to být drsnější a akčnější, ale pak by to rozhodně nebylo uvěřitelnější. ()

MichelSmith

Thrillerovo honosný príbeh dvoch bratov ! Staršieho trpiaceho taktne decentnou agresivitou,občas bez nálady,emočne po vyfajčení skleníku s mariuhanou,stabilne úmerne k vynechaným hodinám u duševného poradcu nabúrajúc "rovnováhu" mladého súrodenca...Pripočítajúc k tomu tretiu hlavnú postavu sa nám dostáva k uchádzajúcemu zážitku! ()

borec999

Malý, z hľadiska rozpočtu nie príliš drahý a nenápadný thriller, ktorý s pribúdajúcimi minútami tasí jeden zvrat za druhým a pekne stupňuje napätie. Herecky bezchybné(od J. Grazera z IT a jeho brata, cez Rainna Wilsona ako chlapa v studni, až po Menu Suvari, ktorá od Americkej krásy mimochodom škaredo zostarla) a atmosférou na daný jednoduchý námet pomerne napínavé. Prakticky by som nemal čo vytknúť, až na samotný záver, kde mi náhla zmena v správaní a konaní jednej z postáv(SPOILER: brata hlavného hrdinu KONIEC SPOILERU) prišla vzhľadom na predošlé skutky a konanie absurdná a úplne nelogická a dovolím si tvrdiť, že filmu by svedčal možno aj temnejší koniec než ten ktorý sme dostali. Aj napriek tomu však prevažujú po dopozeraní hlavne pozitíva a tvorcovia z minimalistického námetu vytrieskali asi maximum čo sa dalo. 80% ()

Corpsegrinder

Slibnej námět je po pár minutách zničen tupým nelogickým chováním všech zúčastněných a bohužel se to až do konce už nezlepší. Přehrává zde skoro každej a zejména komiksově zlej brácha tomu podráží nohy dokonale. Závěrečná třetina už naprosto nesmyslná hloupost. Při sledování jsem si vzpomněl na Super Dark Times což byl film co z podobnýho námětu vytěžil mnohem víc. ()

• Natáčelo se v Louisville (Kentucky, USA). (BMW12)