Billy lhář

Billy Fisher (Tom Courtenay) je povaleč a snílek. Pracuje sice v pohřebním ústavu, kam pravidelně přichází s notnou dávkou zpoždění, žije však ve svém vlastním světě - ve světě fantazie, ve kterém je absolutistickým vládcem a vůdcem, za nímž jdou s nadšením davy. Jeho skutečný život je pravým opakem jeho snových výletů. Rád by se stal scénáristou a pracoval pro věhlasného komika Boona, není však schopen pro svůj cíl nic udělat. Jeho rozpolcená osobnost se zmítá mezi touhou splnit si svůj sen a strachem z téhož. Proto lže nejen svému okolí, ale především sám sobě. (drkva)

Mr. Sandman

Okouzlující génius ztrácející se v lucidním snění, o němž se nikdy skutečné davy nedozvědí a který, ač dostal šanci na absolutní štěstí (v podobě ženy, která ho milovala a byla hodna toho, aby ji zbožňoval), nedokázal se zbavit těch krutých pout všední skutečnosti, která ho svazoval na místě jež tolik toužil opustit. Paradoxem je, že tato domnělá zbabělost byla v jádru motivována nesobeckostí a soucitem ne pouze neschopností čelit vlastnímu osudu. Složitost života ho utloukla jako mnoho jiných, byť třeba ne tak nadaných a jedinečných jedinců, jež jsou denně drceni masami šedých tvorů bez fantazie, kteří jim pouze staví do cesty překážky a brání tvůrcům ve vymýšlení si, neboť jsou schopni tak ušlechtilou věc jakou je fantazie označit za lhaní. ()

Akana

Podobně jako v Takovém milování, i tenhle Schlesingerův hrdina je mladík, který si moc neví rady se svým životem a jeho nasměrováním. Billy má spoustu plánů ale minimum odhodlání jim vyjít vstříc. Řeší to neustálými výmysly a mystifikacemi, jimiž balamutí i sám sebe. Jako únik před šedivou realitou maloměsta si vyfantazíroval svůj vlastní svět, kde je hlavou státu, hrdinou, člověkem, kterého každý obdivuje, vládnou tam velká slova a gesta. Ve skutečnosti ale není schopen odhodlat se k rozhodujícímu kroku jakýmkoliv směrem. Právě ta hraniční místa, kdy se Billy propadá do snění nebo naopak, jsou natočená velice objevně a i dnes to působí zajímavě a neotřele. Konec vyznívá o dost pesimističtěji než Takové milování i když není úplně jasné jestli Billyho závěrečné selhání způsobila jen zbabělost nebo i cosi jako zodpovědnost k rodině. Schlesinger šel v psychologickém portrétu tentokrát ještě hlouběji a já se budu rád dál probírat jeho filmografií. ()

candy_daze

Na jednu stranu strašně roztomilý a na druhou celkem smutný film. Stejně jako jeho hlavní postava, skvěle zahraná Tomem Courtenayem, která ve mě vyvolávala každou chvíli uchichtnutí, ne-li smích. Kolikrát si taky představuju, že dostanu do ruky kulomet :-)) Chci to vidět znova! ()

HONXX

Jak sám režisér filmu Schlesinger prohlásil nezajímají ho příběhy o hrdinství a úspěších, ale přesný opak, tedy nezdary a pády slabochů. Hlavní postava Billyho je přesným prototypem výše zmíněného "hrdiny". Označení komedie není úplně na místě, jedná se o dramatický útěk od problémů do světa snů a představ s občasnými úsměvnými momenty. Co mě na filmu zaujalo, je v pozadí odehrávající se proměna "staré dobré Anglie". ()

Dr.Abe

Billy Fisher - Genius, or Madman. Na jednu stranu jsem se trhal smíchy a na druhou si uvědomoval flákačnost a rozfantarývanost vlastní mysli. Já k tomu vlastně ani nemam co dodat. ()

drkva

Výtečný film, který se, jak děj letí kupředu, mění z komedie v tragédii člověka, jenž si svůj chmurný osud není schopen uvědomit. Billy Fisher raději dál žije ve svém snové světě, který mu pomáhají udržovat při životě lži sobě i svému okolí, než aby se pustil do uskutečnění svých snů a tužeb. Přestože jsem se skvěle bavil, nakonec mi běhal mráz po zádech, když jsem v hlavním hrdinovi rozpoznal pár nepěkných povahových rysů, které mě také "zdobí..." ()

perw

Billy Fisher je člověk, který toho v životě zatím moc nedokázal. Jak už bylo řečeno snílek , povaleč a Já bych ještě dodal sukničkář, lhář, podvodník a hlavně člověk bez sebevědomí. A bez sebevědomí se těžko jde osudu vstříc. A když už mu jednou vstříc půjde, tak ho jeho slabost opět přivede zpět tam, kde byl. Výborný herecký výkon Toma Courtneyho, krásný úsměv Julien Christie a vše dokresluje krásná kamera, která v té době byla opravdu kunšt. U mě 80%. A můj první komentář. Film určitě doporučuju, nebudete se u této drama/komedie určitě nudit. ()

gizi

Krásně zobrazený charakter snílka, který je dospělý, ale chová se pořád jako dítě. Opět jedna z perliček uvedená Českou televizí. Nádherná je zde ve své první roli Julie Christie. 75%. 23.10.10. ()