Reklama

Reklama

Billy lhář

  • Velká Británie Billy Liar (více)
Trailer

Billy Fisher (Tom Courtenay) je povaleč a snílek. Pracuje sice v pohřebním ústavu, kam pravidelně přichází s notnou dávkou zpoždění, žije však ve svém vlastním světě - ve světě fantazie, ve kterém je absolutistickým vládcem a vůdcem, za nímž jdou s nadšením davy. Jeho skutečný život je pravým opakem jeho snových výletů. Rád by se stal scénáristou a pracoval pro věhlasného komika Boona, není však schopen pro svůj cíl nic udělat. Jeho rozpolcená osobnost se zmítá mezi touhou splnit si svůj sen a strachem z téhož. Proto lže nejen svému okolí, ale především sám sobě. (drkva)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (29)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Predvčerom som si opakovane pozrel Schlesingerovo A Kind of Loving a bol som mimoriadne spokojný. Očakával som podobný zážitok aj pri jeho ďalšom filme, ktorý som predtým nevidel a prakticky nič o ňom nevedel. Namiesto spokojnosti veľké sklamanie. Pre mnoho mladíkov je snívanie o úplne inej úlohe, než zohrávajú v skutočnom živote, bežné a prirodzené. Ak však snívanie dosahuje takmer patologické rozmery a je sprevádzané masívnymi klamstvami, ťažko sa nájde niekto, kto by sa s hlavným hrdinom stotožnil alebo ktorého by zaujal. A tak z celého nezaujímavého filmu ostalo pár záberov na krásnu Julie Christie, čo je naozaj málo. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Tom Courtenay jako Billy Fischer je v některých záběrech velmi podobný Normanu Wisdomovi a nemůžu se zbavit pocitu, že ho prostě okopíroval. Norman je však ve svých filmech ryze komickou postavičkou, zatímco Lhář Tom je politováníhodným slabochem a charakter zcela tragický. Film docela dobře zapadá do paradigmatu snímků od kuchyňského dřezu, Toma Courtenaye jsem měl možnost vidět už v o rok starším "Přespolním běžci". Už kvůli podobě s Normanem zajímavý projekt. ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Moc pěkný úsměvný filmík o tom, jak si člověk možná i vtipný, a chytrý a nadaný může zkomplikovat a skoro zničit život jenom svou váhavostí, nerozhodností, žitím podle hesla: zítra začnu. Pátou hvězdičku nedávám jen proto, že se mi zdálo, že se stejné nebo velmi podobné motivy několikrát zbytečně opakují, čímž vyprávění občas ztrácí tempo, což je dáno asi hlavně dobou vzniku, nicméně, je to tak. ()

classic 

všechny recenze uživatele

William ‘Billy’ Fisher je zamestnancom pohrebnej služby,veľkým snílkom,k tomu túži zmeniť profesiu a písať scenáre pre komika,ale čo je najhlavnejšie,je chronický klamár,ktorý klame až sa mu z „huby práši...” Čierna komédia od budúceho tvorcu Midnight Cowboy,čiže John Schlesinger,ktorý sa potom„vybičoval” do dokonalosti,predtým sa vycibril v zobrazení témy mladíka,ktorý žije s rodičmi,nevie,ktorú holku si má vybrať,problémy so šéfmi... Billyho si zahral Tom Courtenay,ktorý sa zviditeľnil v oceňovanom snímku Kráľ Krysa,a tu som prekvapený z jeho výkonu,ktorý je civilný,nadštandardný,komický zároveň,fumguje v ňom nadsádzka ako v konfrontácii s rodičmi,i kdekoľvek inde... ()

ivishka 

všechny recenze uživatele

Skvělý snový film u kterého jsem se skutečně nasmála. Něco na tom bude, že staré filmy jsou prostě úplně jiné kafe než ty nynější. Podobně jako námět se mi zalíbilo i obsazení do hlavní role Tomem Courtenayem a nebyla bych to já, kdybych ihned nezačala po všech čertech ten film shánět. Nejvíce se mi líbily ty sny a představy co Billy měl v každé své situaci. On nelhal proto, že by z toho chtěl mít užitek, ale proto, že tomu věřil - on tomu chtěl věřit. Billymu se líbilo vymýšlet si svou vlastní pravdu a humorně se staví nejen k věcem rodinným, ale i milostným. Myslím, že v tomhle jsem občas s hlavní postavou tak trochu za jedno - je hrozně těžké přestat snít a vrátit se zpět do té kruté reality. ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama