Vlkochodci

• Irsko Wolfwalkers (více)
Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Rodinný
Irsko / USA, 2020, 102 min

Mladá zaučující se lovkyně se s otcem vydává do Irska, aby tam pomohla s vymýcením poslední vlčí smečky. Vše se ale změní, když se spřátelí se svobodomyslnou dívkou ze záhadného kmene, o němž se říká, že se v noci proměňuje ve vlčí smečku. (Apple TV+)

MrHlad

Fantasy dobrodružství z Irska, kde v lesích žijí podivné bytosti, které jsou napůl vlky a napůl lidmi. A taky příběh jedné holky, která chce zachránit les, lidi a svého tátu. A v neposlední řadě i jeden z nejlepších filmů roku. Vlkochodci nádherně vypadají, mísí se v nich dobrodružství, humor i silné emoce. A potvrzují, že Tomm Moore je ve svém oboru naprostá špička. Nádherná podívaná pro všechny diváky bez rozdílu věku. ()

Malarkey

Čím více nových filmů sleduji, tím víc mám pocit, že je horší a horší narazit na něco opravdu jedinečného. A Vlkochodci jedineční jsou. Jedinečný animovaný film s tak krásným příběhem, jaký jsem v pohádce zatraceně dlouho neviděl. Jednak jsem ke konci měl pocit, že neustále brečím a druhak se mi neskutečně líbil námět, který proti sobě staví přísné katolictví a mytologické pohanství, odkazující hodně na keltskou kulturu. A jelikož i náš národ má v sobě kus z pohanských Keltů a Slovanů, což potvrzujeme tím, že tu křesťanství popíráme nejvíce v Evropě, tak si myslím, že jsme jasná cílovka. Zde je jako plus i nádherná animace. Jiná (tím, že je klasicky kreslená, což je na úkor dnešní doby nezvyk) a místy neskutečně úchvatná. ()

Superpero

Krásná atmosférická pohádka. Ta animace se mi na první pohled moc nelíbí, ale ve filmu funguje. Zaujal mě kontrast přísného, krutého katolictví a živelného, svobodného pohanství. Je to bezva i v osobní rovině, takže povinné animákové dojetí k slzám se rovněž dostavilo. Pátou dávám za krásné a dojemné písničky. ()

Radko

Mýtická rozprávka, nie náhodou zasadená do mestečka Kilkenny. Práve tam bolo centrum tzv. Kilkennskej konfederácie. Išlo o vládny útvar vzbúriaci sa proti krutej diskriminácii katolíkov, a vyše 10 rokov spravujúci 2/3 Írska. Avšak Oliver Cromwell z Anglicka sa s konfederáciou kruto vysporiadal. Dodnes sa v írskej ľudovke spieva: "Cromwell and his soldiers came, started centuries of shame. (Cromwell a vojaci prišli, storočia hanby nadišli).". V príbehu je arci-zloduchom bez výnimky. Panuje kruto, mučí bezdôvodne obyvateľov, ničí lesy aj prírodu. Chce vykynožiť všetkých vlkov a zaručiť tak obyvateľom mesta bezpečnosť pri ťažbe dreva. Voči jeho plánom stojí svorka vlkov a dve kúzelné bytosti - vlčie chodkyne. Sami ale hrozby zániku sotva ustoja, zvlášť potom, čo vlčia matka záhadne zmizne. Rozprávkovo bájny príbeh zasadený do druhej polovice 17. storočia nerezignuje na dobové historické súvislosti, naopak ich nenásilne zasadzuje do deja. Absolútne hodnotenie znižuje v recenziách viackrát spomenutá výčitka - postavy aj príbeh sú príliš jednorozmerné na osi dobro-zlo, rozpoltená postava otca, ktorý sa snaží uchrániť v prvom rade dcérku, to nijako nevyvažuje. Zvyšok bez výhrad, animácia lesa čarovná. ()

DaViD´82

Keltská Princezna Mononoke, u které je s podivem, že byť se v ní honí až příliš zajíců (snaží se reflektovat střet civilizace s přírodou, nových způsobů s pohanskými zvyky, nadvládu Anglie nad Irskem, zbavení se okovů tyranských pravidel, přijmutí ztráty, odpovědnost, folklór, strach z neznámého a asi tak sto dalších neméně vážných velkých motivů) a emoce nejednou ždíme lacinějším způsobem než by bylo záhodno, tak stejně naprosto odzbrojí a okouzlí čirou nádherou toho všeho. A to ani zdaleka pouze tou (audio)vizuální. ()

• Děj se odehrává v okolí irského města Kilkenny. Zde také sídlí animátorské studio Cartoon Saloon, které film vytvořilo. (Wolffram)
  • Příjmení Mebh – Óg MacTíre – znamená „mladý vlk“. Robyn Goodfellowe je pojmenována podle postavy Robin Goodfellow z Shakespearova dramatu „Sen noci svatojánské“. (Wolffram)