Z pamětí pražského uličníka aneb co v dějepise nebylo. Píší se padesátá léta a v Praze na Letné vyrůstá obří Stalinův pomník. Desetiletý Honzík Domnosil se stěhuje z maloměsta do Prahy ke své mamince. Je to pěkný rošťák, už během prvních několika dní stačí rozbít bidet v novém bytě, pokousat ředitele školy a zničit žákovskou knížku. Ovšem doba se na jeho dětské duši značně podepíše. Rozvedená maminka upřímně věří v dobro komunismu, na rozdíl od jejího skeptického přítele, „reakcionáře“ Františka. Honzíkovi nejlepší kamarádi navíc navštěvují hodiny náboženství, otce jednoho z nich komunisté nedávno popravili. Zmatený chlapec, střídavě ovlivňovaný katechismem a učením velikánů světového proletariátu, se snaží svá uličnictví zachraňovat modlením, ale marně. Snad to bude tím, že jednou prosí Boha, podruhé zase V. I. Lenina... (TV JOJ)

smajly

Skoro neznámý film a taková hezká podívaná. Pohled na socialistickou realitu začátku 50. let očima desetiletého pražského sígra (něco jako Péťa Bajza), jeho komunismem okouzlené maminky a jejího prozápadního přítele. Neveselá přízemnost společnosti na počátku socialistické éry je zde vykreslena z nadhledem za použití inteligentního humoru. Opravdu příjemný film k zasmání i zamyšlení. 80%. ()

magu

Čo k tomu napísať? Pekné! Vyzerá to ako film naozaj natočený v tej dobe. Dobre odvedená filmárska práca. ()

HEED

Komedie jak se patří ala, není nad černé české komedie. Takové klukoviny se už dnes nevidí, všude vládne sexysmus a fekáliemi prolezlý humor. Jsem rád že jsem si tohoto kousku všimnul v tv, nyní jej můžu zařadit mezi ostatní komedie tomu podobné. (Bylo nás pět, Páni kluci,.......atp.) ()

Pitryx

Můj oblíbený film. Připomíná mi mé dětství, i když jsem je měl o dost později. Ale podobné blbiny jsme dělali stejně. Je tu dobré herecké obsazení, nemá to navazující děj, ale spíše takové střípky a čiší z něj trochu odboje proti komárům. U mne skoro plný počet bodů. ()

quasar

Tak tohle je fakt dobré dílko, před lety jsem na tom byl v kině, ale nějak moc si to nepamatoval. Teď po letech mi přišel daleko zajímavější a opravdu jsem si ho vychutnal. ()

moviepill

Bez námietok mohli byť "Vracenky" ďalším českým Oscarom do zbierky... Aj bez toho sa jedná o brilantný film a som rád, že ho mám na DVD! Výrazné plus dvojičkám Janovi a Martinovi Morávkovým! ()

Nonna

Vzhledem k tomu, že jsem film zachytila náhle a neinformovaná, dodívala jsem se asi do půlky, než mi začalo docházet (ve chvíli, kdy na scénu vstoupil Oldřich Navrátil) , že jde o dokonalou černobílou repliku let padesátých a ne o autentický dobový trezorový film. Smekám před režisérem i ostatními tvůrci, že film tak opravdově a přesvědčivě dokázali natočit v devadesátých letech. Tvůrcům i malému herci (dvojčatům, jak čtu v titulcích), se skvěle podařilo zachytit pravděpodobné uvažování dítěte v letech politických zvratů a zmatků, poválečného budování a zklamání mnoha lidí z radostně očekávané budoucnosti. Dětští herci jsou dobře vedení, nekožení a zvlášť hlavní hrdina jiskří a to nejen svýma očima. Pobavila mě scéna, v níž děti přelepují texty o Slánském a trhají jeho fotku, přičemž chlapec si politiky poplete a vytrhne omylem Stalina - připomnělo mi to vlastní zážitek ze školky, kdy jsem si čtyřletá zaměnila Lenina za Hitlera a přesvědčovala soudružku učitelku i vrstevníky, že Lenin vraždil malé děti a posílal je do plynu, protože to říkal můj dědeček (t.č. předseda KSČ:-) ). Nadčasové dílo. ()

Gortyna

Neprávem zapomenutý film. Škoda, že Špaňůrová nedostala ve filmu víc příležitostí. A pak je taky zajímavá nikoliv dvojrole - ta bývá běžná -, ale titulní jednorole dvou kluků, dvojčat. Byli si podobní, ale občas k rozeznání. ()

K.O.vi

Trošku na způsob Obecné školy, výborný herecký výkon Oldřicha Navrátila: "Nejsem sice hudebně vzdělán, ale zpívám rád" ()

Puppy

Jednoznacne nejlepsi film vypovidajici o dobe minule a mozna i nejlepsi "polistopadovy" film. Skoda jen ze probehl temer bez povsimnuti v kinech a ani CT nejevi zajem o to jej reprizovat. ()

gpx

Moc dobrý. Vyvolalo to ve mně vzpomínky na mé dětství v komunismu. Jako malý jsem se tenkrát paní učitelky zeptal, jestli je Lenin opravdu tak dokonalý jak říká, jestli třeba neřekl někdy sprosté slovo. Hádejte co mi odpověděla. ()

Baldrick

Aneb odkud se berou ty pražský fracci, který sou jakože vlastně fajn, že jo, jejich maminky byly taky vlastně fajn, i když byly zapálený svazačky, akorát byly takový ňáký pomýlený, tak z jejich synáčků sou dneska zapálení modrosvazáci, páč ten ošklivej režim za to fšechno moch, že jo, tak voni nás teď taky poučujou, jak to fšechno máme vidět, abychom si jakože nemysleli, že to šlo tehdá i nejčkonc bez toho, sakriš, no, toho pořádnýho svazáctví a agitování za tu správnou pravdu, která zrovna frčí. A za to, jak to nechtěně krásně ten film ukazuje, za to čtyři hvězdy udělím. Jo, a za ten styl, to se musí uznat, natočený je to skvěle a černobílá kamera eňo ňuno. ()

Gilli

Neprávem opomíjený film. Okouzlil mně svou bezprostřednost.Černobila kamera mu dodává na autenticitě. Jsem o něco mladší než hlavní hrdina, ale taky dost pamatuji; pamatuji si smrt Stalina jak můj otec přinesl noviny s tou fotkou v černém rámečku a řekl umřel Stalin.Moc lidí mi to nevěří měla jsem 2roky. Chtěla jsem poukázat na nějaké faktické chyby ale to už učinil Siegmund. Trochu to přehnali s tím jak se oblékala maminka v každé scéně měla jiné šaty což mi připadá nereálné vzhledem k tomu že byl lístkový systém .Ale to jsou jen takové maličkosti ,které nikterak neubíráji na kvalitě filmu. ()

EddieIron

Bezchybné,bohužel téměř zapomenuté dílo.Do kin přišlo v době,kdy se na nic nechodilo a televize si bůhví proč tenhle film nijak neoblíbily.Věčná škoda protože je to mimořádně vydařená věc. ()

Saxos

Nemůžu uvěřit, že film je z roku 1990. Sice hodně přidávají autentické, dobové, celkem dlouhé záběry, ale atmosféra filmu, interiéry a i exteriéry Starého města Pražského, filmu dávají autenticitu filmového vzniku v 60. létech. Samozřejmě vám tuto iluzi vyvrátí herecké obsazení. Je škoda, že film nějak zapadl v té, směšné polistopadové době. ()

superzurda

Člověk by čekal, že autor je z rodiny, která byla od začátku proti. Trochu odlišný pohled do poměrů, kde lidé třeba věřili a na kterých to museli soudruzi postavit, dává filmu nový a dost reálný rozměr. Film úspěšně balancuje na hraně dětského filmu a dramatické deprese. ()