Epizody(10)

Podzemní železnice sleduje zoufalý boj Cory Randallové o svobodu na plantážnickém Jihu. Poté, co unikne z plantáže v Georgii díky podzemní železnici, Cora zjišťuje, že nejde o žádnou metaforu, ale o skutečnou železnici plnou průvodčích a strojvůdců. (Prime Video)

classic

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Podzemná železnica” , vyrozprávaná v desiatich kapitolách, a súčasne pojednávajúca o dejinách amerického otroctva, určite stojí za (vašu) pozornosť, i keď je v mnohých prípadoch priam (ne)milosrdnou, najmä úvodná epizóda, je vôbec veľkou skúškou pre (potenciálneho) diváka, čo vlastne dokáže všetko vydržať... ? A keď to napokon vydrží, lebo človek skrátka znesie aj za koňa, tak je z najhoršieho vonku, no ani ďalej to nebude žiadna prechádzka ružovou záhradou, pričom tvorcovia svoje limity, rozumej dávky explicitnosti, servírujú na etapy, že úplne tou najviac - najintenzívnejšou, je konkrétne tá otváracia, kedy by sa mohlo normálne zdať, ako sa Barry Jenkins (i)hneď vyčerpal, ale zdanie tentokrát stopercentne klame, pretože si niekoľko tromfov ponechal na neskôr, s ktorými som sa už medzitým stihol veľmi dobre zoznámiť. Jednoducho povedané: „Zhliadol som nadpriemernú seriálovú udalosť posledných rokov, ktorú som sa postupne snažil rozoberať v každej jednej časti” . ()

M.i.k.e

vizuálně vymazená,silná,brutální a skoro až hypnotická podívaná,která ukazuje otroctví z jiného úhlu než bývá zvykem a i když se vzhledem k pomalému tempu a poměrně luxusním stopážím jednotlivých dílů nevyhne slabším (a trochu nudnějším) pasážím,výsledek je vynikající.Jenkins se u mě tímhle definitivně vyžehlil přeceňovaný Moonlight...80% ()

Marze

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Miniserie o historickem traumatu USA. Stylem americka klasika s realistickym a magickym vypravenim ma az moc pomale tempo."Veci,na kterych mi zalezi,potrebuji cas", rekl tvurce .Jsou zde i mensi motivy jako nalezani sebe sama,opusteni apod. ()

Slasher

Drsná otrocká story s prvky magického realismu a divácky solidních, výborně herecky obsazených 10 kapitol. Byť obsahově zakolísá a pocitově ne každého sebere, tak Jenkins potvrzuje vytříbený smysl pro obraz, předválečný Jih je tu vykreslen náležitě do temna, vyzařuje hluboký smutek a staletí plná útrap. Ať už je to plantáž uprostřed močálů, spálená krajina po cestě skrz Tennessee a nebo creepy sektářská osada - lokace jsou značný plus. Jde hezky ruku v ruce s letošní dokumentární sérií Amend75% ()

AppleCore

Fenomenální vizuál, ohromná výprava, temná snová atmosféra, strhující příběh, fantastickej soundtrack, mistrovská režie a bezchybný herectví! Sice je pravda, že se některý epizody skoro až nepříjemně táhnou, ale každá má svý místo, svůj důvod a ústí do temných a bezvýchodných konců (divák zkrátka musí jít společně s hlavní protagonistkou a prožít přesně to, co ona). The Underground Railroad je série, která se filmu blíží víc než cokoliv předtím. V letošním roce už druhá "otročina", která bere dech... i když zase v jiných směrech. (John Brown toho času byl v "podzemních drahách" "průvodčí", stejně jako Harriet Tubman) ()