Reklama

Reklama

Jeden z příběhů známého cyklu komedií o bandě podvodníčků – Pepanovi, Járovi a Marcele, která se neustále snaží všemožným a hlavně bezpracným způsobem rychle zbohatnout. Tentokrát šéf bandy Pepan vymyslí geniální plán s falešnou stodolarovou bankovkou, s prodejem kradených gobelínů, s okrádáním důvěřivců povětrnými ženštinami a další. Ovšem jako vždy je pronásleduje smůla, ze zisků není nic a všichni nakonec skončí v rukou zákona. Pro Pepana se tento zákon objeví v podobě rodiny dívky Anežky, kterou chtěl oklamat jako sňatkový podvodník… (Česká televize)

(více)

Recenze (65)

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Zajímalo mě, jak vlastně začala nechvalně proslulá Bočanova pentalogie, která se natolik úspěšně rozprostřela bezmála celými osmdesátými lety, že až překvapuje, že se po Listopadu nevrátila alespoň epizodicky (třeba jako Olmerův film Bony a klid). – Ostatně už to, jak téma podvodu rezonuje právě u českého diváka, by stálo za úvahu… – A proti očekávání – nezačala úplně nezábavně: úspěchy a neúspěchy se celkem důvtipně splétají a neobyčejně kultivovaný Nárožného projev i věrohodná prostota Heřmánkovy postavy v šedé herecké maše všech zbývajících viditelně září. Na druhou stranu ta převažující vlažnost, jistě dobově podmíněná, a především beztvarost snižují toto dílko na jakousi seriálovou epizodu. Aby snímek skutečně vyzněl jako film, měl by opravdu usilovat o celistvost, a té se mu nedostalo: mnohé zůstalo jen naznačeno – jako by z knihy někdo vytrhal stránky, které příběhy pointují. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Při pohledu na trojici vypráskaných podvodníčků, jejichž pokoutní alotria končí, jak jinak, nezdarem a potupnou kapitulací, jako by ožil svět Schulhoffových komedií. Bohužel, Hynek Bočan potenciál tohoto (ne)dobrovolného dědictví příliš nevyužil a vsadil všechno na jednu kartu – na osvědčené herce, kteří sice nezklamou, ale jejich komické etudy mají někdy až podobu nevázaných klauniád, jejichž kvalita kolísá. ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele

První díl z pětidílné série Šéfové začíná Pepanovým propuštěním z vězení, kde si odpykával trest za sňatkové podvody. Před bránou ho čekají jeho kumpáni Jára s Marcelou, kteří pro něj přijeli kradeným auťákem. Pepan se rozhodne skončit s oblbováním ženských a Járovi zakáže krást auta. Má totiž jiné plány, jak si opatřit peníze, aby na něj a jeho partu "Cliftóni" nepřišli. Miluju ty jeho bláznivé a přitom na chlup vychytané podvody, Pepanova smůla je však v tom, že ho potom vždycky obalamutí a okrade někdo jiný. V tomto případě vychytralý starožitník (Miloslav Štibich), nebo kapesní zloděj (Karel Augusta). Nakonec se vrátí ke svému starému řemeslu, avšak narazí na bandu moravských chlapíků v čele s rázným tatíkem, kteří ho odvážejí na Moravu, aby ho oženili s Anežkou, na které chtěl vymáhat peníze klasickým podvodnickým způsobem. Pepanova parta ho bude muset v dalším díle z nečekaně prekérní situace šikovně vymanit. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Ať si to tu někdo nazývá normalizační komediíí, mně to bavilo. Nárožného mám moc rád a když jsem na konci viděl jak ho odvádějí... :-). Tenhle hodinových film je vlastně složen z kratičkých epizodek ve kterých se partička zlodějů snaží přijít k nějaké té zelené stovce nebo ještě lépe pětistovce. A jelikož partě v níž je jeden specialista na vdovy (Nárožný) a opuštěné paničky a druhý na auťáky (Heřmánek) moc pčenka nekvete, rozhodnou se změnit trestnou svoji klasickou činnost a tím zmást VB. Doposud když se ztratilo auto nebo byly z nějaké osamnělé ženy vymámeny peníze, VB si čla na jisto rovnou pro ně. Jenže někdy je lepší dělat podvodnické řemeslo v němž je člověk zběhlý, než se pouštět do hlubokých a neprobádaných vod zločinu. Na to nakonec přijde i povedená parta a musím říci, že jsem se bavil. Hlavně herectví Petra Nárožného jsem si velice užíval... Když vyprávěl o tom jak byl s bratrem sirotkem v dětském domově a oknem volala - maminko! Dal bych mu nějaké prachy i já :-) ! Tři gobelíny! * * * ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Nepodařený pokud o crazy komedii, stojící a padající na výkonech všech zúčastněných. Obsazení je jediná silná stránka prvního dílu šéfovské pentalogie. Elán s jakým se herci zhostili svých postav občas přehlušil zoufale nefunkční atmosféru a hluchá místa ve scénáři. Scénky jsou spíš zajímavé než vtipné, což ostatně platí i o pointě. Dokázal bych si celý projekt představit jako odlehčenou kriminálku. Jako prvoplánová zábava je ale zcela podprůměrný. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (3)

  • Kriminální prostředí zde používá pro označení policisty slovo „klifton“. Léon Clifton byl fiktivní románový detektiv. Za skutečné autory Cliftonových příběhů jsou považováni Jaroslav Pulda a Alfons Bohumil Šťastný. Cliftonovy fiktivní paměti vydával mezi roky 1906–1911 pražský nakladatel Rudolf Storch. V meziválečném období na něj pak navázalo několik vydavatelů, především Anna Tylová, Václav Jenč a následně Václav Palán. V převážné většině se však už jednalo jen o reedice předešlých Storchových vydání. (sator)
  • Natáčelo se i v obci Bělušice a v Praze Vokovicích. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Filmovanie prebiehalo v Prahe, presnejšie v častiach Dejvice, Vinohrady a Staré Město. (dyfur)

Reklama

Reklama