Fentasy

• Slovensko Fentasy (více)
Trailer 1

VOD (1)

Sofie nadevše miluje divoké večírky. A to hlavně ty, na kterých jsou hlavním zdrojem zábavy látky silnější než alkohol. Se svým novým přítelem Pellerem, amatérským chemikem, rozjíždí velmi lukrativní podnikání. Když se totiž jakákoliv podomácku vyrobená droga řízne fentanylem, její účinky se závratně násobí. A stejně tak zisk. Co na tom, že jejich droga se pro mnohé stává smrtícím koktejlem, když teď vládnou pouliční scéně. Euforii z rychle rostoucího bohatství vystřídá kruté vystřízlivění. Jejich úspěch velmi brzy přiláká pozornost policie, ale hlavně ruské mafie, která konkurenci netoleruje. Sofie se rozhodne hrát vabank a nezáleží, kolik životů to bude stát... Kriminální thriller Fentasy je inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály před více než 10 lety na Slovensku. Extrémně silný syntetický opioid fentanyl si v současnosti ročně vezme desítky tisíc životů. (Bioscop)

Trailer 1

dopitak

Líbila se většina záběrů kamery, Kristína byla konečně sexy a její producírování před kamerou v podprsence hodně sexy. Nelíbila se naopak grafika, patrně znázorňující stavy organismu po přijetí drogy, téma obecně. Zavedl bych odstrašující tresty za distribuci, přechovávání, výrobu, prodej a nákup drog, fetky by směly dostat jedinou možnost návratu do běžného života, a jinak tradá ádieu. Můj názor na drogovou tematiku je konstantní. ()

Enšpígl

Je mě líto, ale působilo to na mě jako epizoda z TV seriálu. Mám pochopení pro debuty, ale tady se nepovedlo ani vyprávění, relativně krátká stopáž, ale přesto první dvě třetiny mě přišly až příliš zdlouhové a poslední fáze zase nesmyslně zkraktovitě. Vedlejší postava policajtky byla dobrá přesně k čemu ? Alespoň, že herce můžu pochválit, přesněji řečeno představitelku hlavní role Kristínu Kanátovou, která se mě líbila. Umím ocenit i záměr tvůrců, že chtěli ukázat, že fentamin je pro lidi kat, jenže paradoxně z filmu jsem ten pocit neměl, to až ze závěrečného tiulku. No dám dvě hvězdy, ale takhle se opravdu příběh vyprávět nedá, zmatečně, nudně a třeba přestřelka to teda bylo vysloveně KO. Protože jsem dobrák, pochválím alespon dronový záběr na policejní kolonu za doprovodu skvělý skladby. ()

M.i.k.e

frajer se svojí přítelkyní "vymyslí" novou/lepší drogu, chvílí jí prodávají a pak jim do toho začnou házet vidle Rusové a policie. Technicky je Fentasy opravdu celkem solidní, ale tím veškeré klady končí. Zbytek je jen ničím nepřekvapující a hlavně nezábavný příběh o drogách a o tom jak si někdo myslí že na nich rychle zbohatne a nikdo si toho nevšimne. Navíc navzdory stopáži, která je fakt krátká se to strašně vleče a pocitově má tenhle kousek tak o půl hodiny až hodinu víc...40% ()

Trevor

Film sa natáčal v rozmedzí rokov 2019-2022 takže neprekvapuje ako inak neschopná polícia, neprekvapuje Pellegríner (alebo to bol Peller) ani fantazmagória autorov o tom ako drogový trh na Slovensku ovládajú maľšikovia z Russkej hrozby a nie Albánci, tu by sa asi chlapci z NPJ aj samotní ľudia od Kosova riadne zasmiali a neprekvapí ani trápny pokus o konverzáciu Rusov ktorej by neporozumeli ani v Moskve ani v Chabarovsku...pokus to nebol vyslovene zlý ale to doprosovanie sa aby sa slečna vôbec unúvala prísť čosi vypovedať. A ten otrasný zvuk keď dialógom naozaj iba chabo rozumieť nezachráni ani mladícky slang plný vulgarizmov či utieranie dôchodcovských zadkov (ešte že tie Vaše prisprostasté liberálne plienky mal kto hádzať do odpadu) ani ten pokus vyzerať nakoniec nie ako propagácia obchodu s drogami a vidiny ľahkého zárobku ako snaha pomôcť závislým na drogách, ktorá sa vkusne objaví po skončení filmu na asi 20 sekúnd. Premrhaný potenciál. ()

Othello

Sympaticky zarputilý Fentanyl pre Zuzanu, který obsahuje všechny ty traits, které vyžaduji u mladých debutů, stejně jako chyby vůči kterým jsem v rámci prvotin tolerantnější. Zároveň si myslím, že zejména tady na východě Evropy to představuje typ filmu, na který si budeme opět muset zase zvykat. Tím mám na mysli ty na větších studiích či státu nezávislé snímky, které budou financovány sponzory a vlastní kapsou, čímž nebudou podléhat takovým "nesmyslným zhůvěřilostem" jako například dramaturgické kontrole, skriptu, dialogovým koordinátorům a jiným věcem, u kterých si postupně budeme uvědomovat, že možná u těch filmů trochu chybí. Zato se tam na každém třetím sloupu v náhodných záběrech objeví někde nápis rentuj.sk. V samotném Fentasy se toho na necelou hodinu a půl tříská strašně moc, přičemž to všechno probíhá v rámci neohlídaného forma/obsah paradoxu, kdy se sice vypráví o drogové spirále, ale špatně pochopeným vizuálním jazykem Trainspottingu, který byl hlavně generační výpovědí, či vizuálními odkazy k Requiem for a Dream, kde všechny ty audiovizuální kejkle představovaly surové fyzické napojení na zničené postavy, zatímco tady se to jenom snaží být instantně cool. Tahle zvláštní kombinace Reefer Madness a Bad Boys II je pak ve své jankovité naivitě sice roztomilá, ale způsobem, který docením asi jenom já. Jinak je to slovenský film, takže se nebojte - i zde jsou naplněny kvóty na alespoň jeden zásah URNy. ()

• Film se natáčel v Bratislavě. (SONY_)
  • Na filme sa ako výkonný producent podieľal aj Dávid Matejíček, známy ako Koza Bobkov. (Johnny.ARN)
  • Prvý slovenský film so zvukom zmixovaným v Hollywoode. (EvilMatus)