Východ je východ

• Velká Británie East Is East

George Khan je hrdý Pákistánec, který si ve Velké Británii našel ženu a zařídil krámek. Jeho sedm dětí však dnes a denně musí řešit problémy, které sebou nese smíšené manželství. A to znamená život plný kompromisů, protože v městečku Salford jsou Khanovi jedinou menšinou s jinou barvou pleti a náboženským vyznáním. Otec nutí rodinu zachovávat dávné tradice, které už jeho potomkům nic neříkají, zatímco matka musí řešit problém, zda se postavit na stranu milovaného muže nebo hájit právo dětí na vlastní život. (oficiální text distributora)

markotter

Docela zábavné, hlavně zpočátku, jak film postupuje, začíná z něj mírně mrazit - to s jakou vervou tady tatínek prosazuje svou vůči synům i manželce dává nahlédnout do mentality muslimů. Není asi těžké od "domácího" fundamentalismu" přejít k tomu mezinárodnímu a odtud je jen krůček k Al Kajdě. EU by si měla uvědomit, že její přílišná otevřenost je jí hodně na škodu. Nedovedu si představit, že bych se přestěhoval třeba do Sýrie :-) a moje žena si tam vykračovala v bikinách po ulici a hlásala západní "učení"... ()

topi80

Ač je to z dnešního pohledu neuvěřitelné, tento film byl před těmi 15 lety považován za politicky nekorektní. Z dnešního pohledu je to utopistická pohádka, která lakuje multikulturní soužití na růžovo. Muslimští chlapci totiž ve skutečnosti netouží po tom, aby si mohli zajít na diskotéku (jako v tomto filmu), nýbrž po zatočení s tou chátrou, která je o tolik nad nimi, přestože jsou to nevěřící psi. A tak místo na diskotéku jezdí pomáhat budování islámského státu na Blízký východ a od své zvrácené ideologie si slibují, že jakožto vyvolení budou moci v evropských městech dál beztrestně fackovat a terorizovat své manželky a sestry, občas znásilnit zbloudilou domorodku a upřímně slibovat utopení všech nevěřících v krvi. A plán se daří. V Birhinghamu musela ze školy odejít učitelka, protože nechodila zahalená, a britský voják ubodaný muslimy nebude mít vlastní pomník, protože by to muslimy pobuřovalo a u pomníku by se scházeli bílí náckové. ALE ZPÁTKY K FILMU. Z filmařského hlediska je všechno v pořádku, ani ten příběh není úplně blbý, ale globálně vzato, po obsahové stránce z toho dýchá naivita a sluníčkářský přístup. Dnes je tento film, který byl skutečně v době svého vzniku považován za kritický k islámu, pomníkem naivní, zbytečné a hloupé multikulturalistické sebevraždy evropské civilizace, nad kterou jednou bude zůstávat historikům (pokud ještě nějací budou existovat) rozum stát. ()

kolodej1

jako komedie to pro mě moc nefunguje. V první půli se přitom film snaží právě o humor, ale jde jen o jedno klišé za druhým, které mě donutí tak maximálně k pousmání, chvílemi cítím docela i nudu. Film ovšem jde výrazně nahoru ve chvíli, kdy zvážní v konfliktu kolem svateb. Ten je naopak velmi dobře zachycen a film mě konečně opravdu baví. První půle lehce podprůměrná, ale jako celek to vídím tak na 70% ()

voltamper

Veľmi pekný snímok zobrazujúci britskú realitu nenásilným, humroným spôsobom. Zároveň ale bez akýchkoľvek prikrášlení, nepridáva sa na žiadnu stranu. V niektorých momentoch však úsmev veľmi rýchlo zamrzne. Rozdiely v kultúrach a zvykoch medzi západom a východom sú príliš veľké na to, aby dlhodobo vedľa seba dokázali fungovať. A už vôbec sa nedokážu medzi sebou miešať. Je to stále aktuálnejšia téma, ktorá stojí za pozretie. Samozrejme v originále. ()

Rathe

Vynikající hořkosladká komedie, která ukazuje potíže odlišných kultur. Rasismus byl v té době na denním pořádku. Ale když je rodina Pákistánců tak vtipná a všechny děti s nimi chtějí kamarádit, tak dospělí nemají žádnou moc. A já se s touhle rodinkou skvěle bavil. ()