Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Praha třicátých let minulého století. Do nabité tramvaje nastupuje mladá hezká dívka. Rázem upoutá pozornost mládence, který nejen oceňuje dívčin půvab, ale hlavně se snaží nenápadně ukrást její kabelku. A tak se seznamujeme s jednou z hlavních postav filmu Smrt černého krále, s podvodníkem, kapsářem a vůbec podivnou existencí Josefem Kořínkem alias Pépim. Kromě něj je příběh zalidněn dalšími postavičkami z pražské periferie. Ve filmu pochopitelně nechybí ani rozšafný rada Vacátko a jeho nerozluční vyšetřovatelé Brůžek a Bouše. Mají smutnou povinnost - vypátrat vraha inkasisty Krále, jenž byl nalezen mrtev a jenž cestou z banky přišel o sumu, která by mohla zajímat spoustu lidí z jeho okolí... Námětem k filmu se stala povídka "Otec Goriot ze Záběhlic" z knihy povídek Jiřího Marka "Panoptikum hříšných lidí". Vedle představitelů populární pražské mordparty pana Vacátka - Jaroslava Marvana, Josefa Bláhy a Josefa Vinkláře - se ve filmu setkáte s Vlastimilem Brodským, Stanislavem Fišerem, Janou Brejchovou, Josefem Somrem a Antonií Hegerlíkovou. Uslyšíte i několik "staropražských" písniček Zdeňka Lišky a Vladimíra Síse v interpretaci Věry Nerušilové. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (134)

sigf07 

všechny recenze uživatele

Proč ne. Není to sice to nejlepší, co nám kdy rada Vacátko a jeho mordparta předvedli, ale pořád je to moc pěkná detektivka, která ční vysoko nad těmi ze současné produkce. Pro období první republiky mám odjakživa slabost stejně jako pro dobré herce. A těch je tady více než dost. Jen tak na okraj, kdy se vám tak podaří vidět mladého Josefa Somra? ()

Dvojirakri 

všechny recenze uživatele

Můj nejoblíbenější celovečerák s radou Vacátkem a jeho mordpartou. Těžko říct proč, jestli za to může můj milovaný klarinet, jehož podmanivé tóny provázejí celým snímkem, zapeklitost případu, který komplikují čachry továrníka, jeho syna a prokuristy, zištné ambice rodinných příslušníků melancholického a na smrt nemocného Krále v podání Vlastimila Brodského, jednoho z velikánů české kinematografie, a kapsáře Pepi Kapsy, kterého si střihnul žel už nebožtík Stanislav Fišer, pro něhož je to asi nejznámější role před kamerou vůbec. Zkrátka a dobře jsou to pěkné šachy. A k tomu všemu Kočka ze Záběhlic! Nemůžu jinak než za 5! ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Smrt černého krále je důstojným zakončením čtyř celovečerních filmů rady Vacátka. A opět je atmosféra doby a herecké výkony tou nejsilnější zbraní. Laskavý kriminální příběh je plný postav a postaviček s absencí čistého svědomí. Jde, samozřejmě, o peníze. Všichni si je dle svých zvrácených a sobeckých důvodů a podivuhodných výkladů spravedlnosti a práva přivlastňují. Čachrují s nimi i ti, kterým patří. Nikdo je neviděl, a přesto je každý chce. Miláškové si ovšem žijí svým vlastním životem a pouhou svojí existencí přivádí ostatní až na pokraj nervového zhroucení a k zamřížovaným branám temnice a rozpadu vztahů. Může se někdo zachránit? A může se někdo dostat k miláškům? Ústřední postavou, která rozdmýchala stojaté vody Záběhlic, je seriózní inkasista Ludvík Král (dobrý Vlastimil Brodský). Spolehlivý pracovník s touhou po klidu neváhá obětovat to nejcennější, co má. Hrdinou je pražský policejní rada Karel Vacátko (dobrý Jaroslav Marvan), již unavený bláhovým lidským běsněním. Jeho věrní policejní inspektoři Josef Bouše (příjemný Josef Vinklář) a Josef Brůžek (zajímavý Josef Bláha) ochotně přikládají ruce k dokonání díla. Nejzatvrzelejším hledačem ztraceného pokladu je koňák, hrubián a snoubenec Královy dcery Karel Vycpálek (dobrý Josef Somr) na cestě, která je orámována fyzickým násilím a slovním vyhrožováním. Z dalších rolí: povrchní, přelétavá a cílevědomá Králova dcera Magda (příjemná Jana Brejchová), hysterická a lhostejná Králova manželka (solidní Antonie Hegerlíková), smutný klarinetista s vlastním běsem a démony Franc Florián (dobrý Josef Kemr), nenapravitelný kapesní zlodějíček a urputný študent Pépi Kořínek (skvělý Stanislav Fišer), úlisný prokurista Hrádek (velmi dobrý Valtr Taub), Králův kamarád a bodrý zelinář Standa Kopečný (velmi zajímavý Jaroslav Moučka), bouřlivý a mladý továrník a nenapravitelný sukničkář Vili Berger (pozoruhodný Petr Čepek), naivní sekretářka Zuzana Vorlová (půvabná Carmen Mayerová), karbaník a továrník Berger (sympatický František Hanus), pokrytecká Králova švagrová z Brodu (Nina Popelíková), či bezprostřední místní policejní komisař (Zdeněk Dítě). V Záběhlicích se jistě i nadále najde několik zajímavých koček. A všechny chtějí život v pohodlí. Je příjemné, vracet se filmem do časů rozdílných i podobných. A, především, do dob, kdy se uměli dělat opravdové filmy. Laskavě a podmanivě. ()

evangelik 

všechny recenze uživatele

Dobrá detektivka. Dojem mi kazí můj "neoblíbenec" Ota Sklenčka - na ten jeho hlas jsem trochu alergický. Taky jsem pozdvihl obočí, když insp. Brůžek na konci říká, že by se ty peníze snad měly rozdat chudejm. Jojo, fabrikanti s nima čachrujou - tedy zabavit a fabriku taky. To komunisti opravu uměli... ()

Romadoor 

všechny recenze uživatele

...no samozřejmě divákovi ostanou podrobné okolnosti chodu brakované fabriky utajeny, ale opravdu by si její majitelé takhle podřezávali vlastní větev, když není pravděpodobné, že by jim sama padla do klína (např. v privatizační bouři)? Možná byla většina továrníků otrokáři, ale takovýhle blbouni by asi fabriku nevybudovali.....takže až na tuhle drobnost pro mě osobně asi nejlepší film o partě ze čtyřky - především díky nádhernému prostředí venkovské Prahy, letních zahradních restaurací, nasávajících muzikantů, zahradníků...... ()

Galerie (9)

Zajímavosti (10)

  • Režisér Sequens vzpomínal, jak se měl točit pohřeb. Jenže den před natáčením nebyl na hřbitově ani jeden hrob vykopaný a tak přes noc požádal kolegy ze štábu a za láhev rumu mu ten hrob vykopali. (cariada)
  • Panelák je v pozadí vidět i při scéně, kdy se Král (Vlastimil Brodský) vrací s penězi a udělá se mu nevolno. V tu chvíli kamera zabere Standu Kopečného (Jaroslav Moučka) a domek. Za domkem vykukuje poměrně velký kus paneláku. (jis)

Reklama

Reklama