Bolek Polívka v hlavní roli Molièrovy komedie, v níž jde o peníze až v první řadě, inscenované v Městském divadle Brno. Příběh se odehrává v Paříži roku 1620 v domě sobeckého lakomce Harpagona. Hromadění peněz tvrdou lichvou i sebeodříkáním je Harpagonovou vášní a okázale projevovanou životní náplní. Peníze miluje více než svoje dobré jméno, čest i důstojnost. Majetek je pro něj více než jeho vlastní děti. Dceru Elišku plánuje provdat bez věna za stárnoucího boháče, syna Kleanta za majetnou vdovu – a sám si jako nevěstu vyhlédl krásnou mladou Marianu, bez ohledu na to, že je do ní zamilovaný právě jeho syn. Eliška zase přislíbila svoje srdce správci Valérovi, který se proto snaží vetřít do Harpagonovy přízně. O Valérově skutečném původu nikdo nemá ani tušení. A to je teprve začátek přetvářek, pokrytectví a manipulací, které se pod vlivem Harpagonova skrblictví v jeho rodině a mezi služebnictvem rozvíjí… Divadelní hra je stará přes tři a půl tisíce let, témata chorobné posedlosti penězi a kritika maloměšťáctví a pokrytectví jsou ale natolik univerzální, že je platná nadčasově. O její popularitě do dnešní doby svědčí i řada hereckých představitelů významných jmen, kteří se již v ústřední roli vystřídali. Bolek Polívka svojí komikou a herectvím rozpjatým v tragikomické roli od klaunství po verbální humor dodává inscenaci Městského divadla Brno nový rozměr. Inscenace zachovává dobovou scénu a kostýmy, a za využití nového moderního překladu, se dočkala aktualizace spíše výjimečně v několika jazykových obratech a v improvizovaných hereckých polohách Bolka Polívky. (Česká televize)

jfaba

Polívka, Antalová, Isteník. Asi tři nejlepší podle mého hodnocení - pořadí si určete sami. A potom ti dva sluhové. ,,Běžte, jeden po druhým." ()

FuLister

Ze začátku jsem si říkal, že se mi to asi nebude líbit víc, než verze s Kopeckým jako Harpagonem. Ale možná, že nakonec i jo, protože se to postupně rozjelo a fakt jsem se hodně bavil. Kromě samozřejmě výborného Bolka se mi moc líbil Michal Isteník, ten mě opravdu dostával. ()

a-ja

Udělala jsem si dneska den českých Lakomců: Inscenace 1978 - hlavní role František Filipovský, inscenace 2003 - hlavní role Viktor Preiss, divadelní záznam MDB 2020 - hl. role Bolek Polívka. Nemůžu si pomoct, ale Filipovský i Preiss Harpagonem byli, kdežto Polívka Harpagona jen hrál. S jeho herectvím mám osobně vůbec problém - on prostě nakonec vždycky hraje sebe (s několika málo výjimkami, jako Zapomenuté světlo, Něžný barbar a seriál Případy 1. oddělení, kde jeho major Plíšek byl krásně napsaná i zahraná postava)... Jako Harpagon mě nejvíc oslovil Viktror Preiss, jako inscenace nejvíc ta z roku 1978 (Zelenkova z roku 2003 odsekla konec s rozuzlením totožnosti Valéra a Mariany). Divadelní záznam z roku 2020 neoslnil ani mladými herci - skoro si myslím, že když má (po právu) větší ohlas postava vedlejší (Michal Isteník, Zdeněk Junák), je něco v nepořádku. Výborná byla Alena Antalová jako Frozina. Valér, Kleantes, Eliška i Mariana byli zcela nevýrazní. Nezachránila to ani fajn výprava a scéna. A novodobé vtipy bych sem nemontovala, prostě to do kostýmovky a klasiky nejklasičtější nesedlo... ()

ssarka

Tato verze Lakomce z MDB s Bolkem jako Harpagonem je více komická než starší díla, ale je stejně výborná... BOLKA netřeba komentovat, je geniální i s Alenou Antalovou a Istenikem... Zbytek jim zdatně sekunduje... V Brně se běžně improvizuje a každé hře to dává originalitu a vždy je to nenásilné a vtipné...viděno na YouTube a hlavně naživo na Biskupskem dvoře ()