Irma Vep

• Francie

Irma Vep

Drama / Komedie

Francie, 1996, 97 min

Film pro intelektuály, jak zazní přímo ve filmu z úst jedné z postav, těm ale dává mnoho. Působivá a přesto velmi různorodá směsice narativních světů i významových rovin - film o vzniku a složitém procesu kreace uměleckého díla (je tu zajímavá spřízněnost s filmem Ve stínu upíra), film o osamění uprostřed cizího prostředí (trochu jako Ztraceno v překladu), film o smyslu umění, film o pornografické podstatě hollywoodské a obecně západní filmové kultury (scéna s vyhledáváním latexového kostýmu v sexshopu pro roli v uměleckém filmu je úchvatná), film o ztrátě smyslu života, film o ztrátě a složitosti nalézání konceptu a v neposlední řadě film o výborné kosmopolitní hudbě - Serge Gainsbourg & Brigitte Bardot, Sonic Youth, Ali Farka Toure... A přesto taky tak trochu film o upírech:-) ... Irma Vep - Vampire(26.4.2007)

pěkný pohled na téma tvorby a věci okolo, z pohledu jednotlivců i kolektivů, profesního i osobního, aniž by se v tom přehnaně rýpalo. Na konkrétní scény/věci/perspektivy mě bavilo se dívat přihlížeje k jejich dejme tomu protějškům, jakože tyto mě tam bavilo i hledat, a odnášet si něco z jejich srovnávání (tzn. rýpat se v tom můžu sám, když budu chtít). Např.: dlouhý záběr na střeše a naprosto sestříhaná verze, "Irma" a zločin, mocná vraždená zbraň, způsoby docílení pohybu, někteří lidé tam, a tak. Na Maggie a Irmu povšechně se pěkně kouká - obzvl. některé scény. Dobře zvolený hudební doprovod.(10.2.2013)

• vodkasesemte

Jak mužou (trapně) předstírat, že před nima nestojí bohyně nasoukaná v těsný šprcce? Manýr režiséra, to především, proto z toho zbyl pouze "intelektuány" film, ale proč ne, když to je přesně to, po čem publikum prahne.(21.5.2016)

"Irma Vep" je připomínkou Feuilladových "Upírů", blíženkou Truffautovy "Americké noci" (ale i Morettiho "Zlatých snů"), postmoderní hříčkou, satirou na devátou komnatu filmového řemesla a zpovědí z propadnutí témuž, příležitostí špehovat rozkošnou Maggie Cheung a po letech se potkat s už zvetšelými pěstmi v kapsách Lou Castela - samé příjemné zážitky. Jen závěr mi dal zabrat ; poté co jsem ho ani napodruhé nepochopil, jsem se musel poddat a nechat se poučit internetem.(14.9.2014)

1 2 následující >>