Rudolf Bartoš, majitel statku, kamenolomu a továrny na zpracování kamene, je nejen velmi bohatý, ale také popudlivý, vzteklý, nerudný a hypochondrický. Je postrachem služebnictva a zaměstnanců. Jednoho dne se však zraní při pádu ze srázu na břehu řeky. Najde ho dobrácký skalák Fábera a dopraví ho do své chudé chalupy, kterou obývá s pohlednou dcerou Anči a dvěma malými osiřelými synovci, dvojčaty Tondou a Vaškem. Dny strávené v neobvyklém prostředí znamenají zásadní zlom v továrníkově životě. Laskavý, moudrý a dobromyslně nesmlouvavý skalák ho léčí zdravou stravou a slivovicí. Dny prožité ve společnosti chudých, ale láskou a dobrem naplněných lidí zcela změní Bartošův přístup k životu a jeho chování, zejména když od Fábery vyslechne řadu nelichotivých poznámek na adresu starého Bartoše. Po návratu do vily šokuje nejen služebnictvo laskavostí a nebývalým životním elánem, ale také zaměstnance, kterým zvýší výplatu. Rád a často se vrací do Fáberovy chalupy. Chvíle štěstí však pokazí sám, když zjistí, že jeho synovec Oldřich se chce oženit s Fáberovou dcerou Anči. Rozejde se se skalákem ve zlém, a dokonce ho vyhodí z práce. Když si uvědomí, že udělal chybu, a začne psát omluvný dopis, dochází v kamenolomu k neštěstí. (TV Nova)

iiiva

Ono je to tak naivní a všichni jsou tak poctiví, že se z toho vyklubala příjemná pohádka. A Jindřich Plachta aspiruje na nejsympatičtější postavu kinematografie! ()

tranquill

"Já myslím, že člověk člověku musí pomáhat!" Krásná a milá, až pohádková, komedie. Člověk by neřekl, jak mohl vzniknout tak krásný film v pohnuté válečné době, ale možná právě proto... Vynikající Jindřich Plachta a Jaroslav Marvan, no a ti dva malí caparti byli také dokonalí :-)) "...a my budeme po tobě střílet.. A kdepak máte flinty? .. Budeme po tobě střílet kamením!" ()

Zevon

Limonáda z období, kdy se téměř nic normálního točit nesmělo, což spolu se zřejmou návazností na podobné slátaniny z první republiky dalo vzniknout filmu, jenž nechápu, proč byl vlastně natočen a čemu a komu měl sloužit. Utopistická myšlenka o napraveném továrníkovi na pozadí lásky bohatého dědice a krásné, leč chudé přadleny z chýše na stráni není ani nová, ani zajímavá. Přesto za všech režimů a ve všech věkových kategoriích diváků neustále dlí v mozkových závitech jakási opiová iluze o nečekaném štěstí. Je zcela jasné, že pravděpodobnost, že štěstí sedne na vola je menší, než sex s mimozemšťanem, ale to nevadí, v srdci to oblaží. Herecké výkony Plachty a Marvana jsou jako vždy na úrovni, úsměvné a milé a i zde převálcovali zbytek herecké kočovné společnosti rozdílem dvou tříd, ale žádný to div, falešné pózy Raola Schránila a podobných výplodů herecké školy předválečného státu mi pod vousy nikdy nešly. Ale i to je vlastně fuk, na vývaru z vody se nic pokazit nedá a také mi připadá nesprávné odsuzovat film, který vznikl v období temna ať si je, jaký je. ()

E lan

Neskutečně naivní a krásná podívaná s bravurním Marvanem a Plachtou. Na toto se dá dívat neustále dokola! ()

Colour

Krásne naivná rozprávka pre dospelých. Príbeh je prostý, zápletka jednoduchá, postavy jednorozmerné, chovanie niekedy nepochopiteľné (Fábera nahnevaný na továrnika ako špek a keď sa dozvie pravdu, automaticky to berie ako fakt?), no nedá sa mu uprieť akási hrejivosť a príjemnosť. Vzhľadom na vek, 4* ()

BigBang

Než jsem pustil video, díval jsem se na csfd. To se všichni zbláznili, že to tak chválí? jsem si říkal. Ale on je to opravdu vydařený film. Stojí a padá s p. Plachtou, ale stejně i s p. Marvanem. Člověk na ně kouká a jen si myslí: dva mistři při díle. Opravdu to byla jejich práce, tohleto předvádět před kamerou? Proč to v jejich podání vypadá tak snadno a samozřejmě? Ale proč pak všichni ostatní jsou tak nepřirozeni? ()

LucyD

Nikdy jsem nedala možnost černobílému snímku, ale po shlédnutí tohoto filmu, asi budu muset změnit směr myšlení. ()

Luxocculta

Možná trochu až moc jednoduché a přímočaré, ale kritizujte snahu přinést lidem trochu té naděje a štěstí příběhem, který dopadne jako v pohádce, když v tom navíc figuruje dobrácký Plachta a poletují tam dva tak správní malí chlapi s tahací harmonikou a mičudou :) A Jana Romanová, mordyjé, to byla dívčina! ()

Armin82

Já černobílé klasice moc nefandím, ale tohle je asi nejlepší film, který jsem z této doby viděl. Pan Plachta je tak přesvědčivej herec, až z toho mrazí. Tohle hrát nešlo, takovej musel být i ve skutečnosti. Příběh je dost naivní. Člověk, který se koupe v pěnězích a chová se jak trotl, se určitě za 3 dny nezmění. Nicméně natočený je to skvěle. Scéna, kdy donese na chalupu ty dárky, jsem měl slzy v očích. Asi jsem trošku přecitlivělej. Za mě 100% ()

playboy_05

černobílé a 70 let staré filmy v podstatě rád nemám a ani je nijak nevyhledávám, ale Nebe a dudy za shlédnutí opravdu stojí...po všech stránkách příjemná odpolední komedie ()

Knor

Je to nenápadnej a jednoduchej film, ale zároveň má neuvěřitelnou sílu a poselství. S radostí se na tenhle filmeček podívám, protože je to neobyčejně příjemenej film. ()

ForGump

Superjednoduchý film. I ty ovšem patří do filmového spektra. Jenže né každý je dobře natočen a zahrán. A stlejda Rudla a Fábera nemohly mít lepší představitele. 70% ()