Nechutně bohatý: Moc a zvrhlost Jeffreyho Epsteina

• USA Jeffrey Epstein: Filthy Rich
USA, 2020, 3 h 45 min (Minutáž: 55–58 min)

Epizody(4)

Dokumentární seriál o Jeffreym Epsteinovi je postavený na svědectvích žen, které ho přežily. Popisují, jak usvědčený sexuální delikvent zneužíval svoje bohatství a moc. (Netflix)

uiu

Při sledování mi z toho všeho běhal mráz po zádech. Nedokážu si představit, kdyby mi bylo 14 a nějakej postarší chlap se svou manželkou - oba boháči a slušně vypadající lidi - si mě k sobě pozvali domů s tím, že mi dají 200 dollarů za to, že chlápkovi namasíruju nohy a záda. Brigáda snů. A pak by mě znásilnili. A dali mi těch 200 dollarů, abych příště přišla zas. Taková věc se prostě nedá někomu říct, když jste vyděšené děcko/puberťák. Obří mínus je délka dokumentu - klidně stačily dva díly, je to strašně natahované a nudí to. ()

Pavlínka9

Systém "pyramidy" funguje v jakémkoliv odvětví...A pokud v něm figurují "děti" či ještě ne úplně "dospělí" jedinci, o to je to horší. Při sledování jsem byla víc a víc naštvaná a zároveň jsem si jen potvrdila - „Chceš-li poznat charakter člověka, dej mu moc.“ ()

keoma26

Jeden dulezitej point bez ohledu na zletilost obeti: on ty holky cilene rekrutoval z chudsich vrstev, aby s nima mohl manipulovat nejen vyhrozovanim, ale hlavne penezma, vidinou lepsiho sveta a kariery ... a i tak se jich naslo dost, ktere se mu vymkly. Ta serie mi pomohla pochopit podhoubi celeho metoo, ze to nejsou jen nektere tuctove herecky, ktere si na celem hnuti zpetne lestily svuj kredit. Naopak tedy, co me malinko iritovalo, ale to je vec spis prekladu, je oznaceni obeti jako "prezivsich". Coz dava samozrejme smysl ve chvili, kdy si clovek uvedomi, ze nekterym svym "oblibenkynim" zrejme vyhrozoval likvidaci kdyz uz ne fyzickou, tak existence, a ze nektere z cele te site se mohly treba ufetovat k smrti, ale zas tuhle "kolonku" bych mozna nechal jen pro ty, co uniknou genocide apod...kazdopadne uzitecnej vhled do celyho mechanismu... ()

klukluka

Jmenuje se to První řada a já doufám, že nám to servírují po troškách a přijdou nějaké další. Protože Epsteinovo kriminální jednání přece nebylo o tom, že prznil puberťačky ve své vile v Palm Beach. Ty nejhorší věci se odehrávaly v jeho milionářským bordelu v Novém Mexiku a některý holky odtud neodcházely po svých. Proto jsou také svědkyně v dokumentu nazývány přeživšími. Tenhle dokument je hodně, hodně opatrnej, ale není se asi co divit. Nikdo z nás si patrně nepřeje, aby se kvůli některýmu z vlivných vilných strejdů zavíral Netflix. ()

kill-tec

Bylo to hnusné a zvrácené prase, které si nic jiného než smrt nezasloužilo! Nicméně měla přijít jindy a jinde, mohl sebou stáhnout ještě další hovada! Hnus. ()

mira007

Dokument Netflixu o miliardářovi Jeffrey Epsteinovi, který zneužíval mladý holky. Celý dokument je sled výpovědí obětí proložený pěknými záběry z dronu na sídla bohatého zloducha. U některých žen je jejich role nezpochybnitelná, u některých celkem s otazníky ( trochu mi to evokuje Berlusconniho, kterému strkali do postele dcerky vlastní rodiče ), ale protože je dost málo videí se samotným Epsteinem a moc toho už neřekne, protože si hodil mašli ve vězení, tak je tento dokument ve výsledku celkem slabý, nehledě na to, že to je spíš téma pro Američany. Jediná univerzální přenosná věc je to, že když má člověk prachy, tak mu dlouhou dobu pomáhají k beztrestnosti. ()

Krayo

Priemerny dokument ktory sice da divakovi nejake to overview ale je trosku povrchny co sa tyka vsetkych informacii (dalo sa tam zahrnut o dost viac, ked si clovek zacne citat dodatocne info na nete) + dost repetitivny, hlavne co sa tyka vyjadreni obeti. Asi som divny, ale tie "obete" ma celkom stvali. Epsteina sa urcite zastavat nebudem, ale narozdiel od slečien, on bol zobrazený realisticky, teda ako prefikany zaporak ktory platil mladym holkam za sex, prepoziciaval ich kamaratom zrejme za sluzbicky atd takze dostal co si zasluzil a toto dokument zobrazil adekvatne. Damy sa ale dokument snazi vyobrazit ako chudatka bez moznosti uniku, no všetko co si počas 4 epizod vypocujeme tomu jednoducho nenasvedčuje. Ved ked to bolo take hrozostrasne a ponizujuce tak preco sa tam vkuse kazda jedna dobrovolne vracala? No lebo peniaze a dovolenky a auta a byty a kariery. Vzdy som cakal na nejaku story kde ju zamkol, zmlatil, zviazal pripadne zdrogoval ako stary znamy cosby alebo neviem co, videl by som to potom urcite inak ale ono furt dookola len to ako im to v hlave prislo hnusne odporne ale pokracovali v tom znova a znova dobrovoľne, wtf :D Musim spomenut slecnu co tam dotiahla svoju sestru s tym ze dufala ze o nu sa nebude jeffrey pokusat a potom si to vycitala ze nechape a toto vsetko povie pred kamerou. Ako fakt treba hladat hľadať taketo genialne zeny a Jeffrey mal na toto zrejme cuch. Plus dokonca jedna holka ked mu povedala ze to neni pre nu tak jej povedal ze fajn, tak nech len zozenie nake kamosky ked sa da. Alebo ta v australii ako mu zavolala ze sa vydala a uz sa nevrati tak sa urazil a jej zlozil akurat a nic viac. Ocividne ta moznost odist a nevracat sa tam bola, nuz ale peniaze peniaze peniaze. Teraz to bud hrajú (zase pre peniaze, teda trosku podojit netflix, pripadne bohvie ako to je s peniazmi co jeffrey zanechal) alebo su fakt len sproste, koniec koncov je ich tam z celkoveho mnozstva len zopar, cize reziseri asi vyskladali len nejaky mensi dream team. Taktiez uplne nechapem ako mozu byt tie "rekruterky" (slecny co naberali nove tvare) nepostihnutelne, resp. ona tam povie ze nabrala dalsich 60 zien a dokument sa vobec nevenuje moralnej a legalnej otazke tohto? Fun fact: jedna z holiek (dokonca vraj vysoko postavenych v jeho kruhu, aj ako rekruterka ked sa nemylim) bola slovenka z Kosic - Nada Marcinkova , dnes podla wiki akoze CEO nakej marketingovej leteckej spolocnosti :)) ()

djfun

Welcome v dnešním světě. Každý si zde může udělat obrázek, jaké "elity" to tady říděj a co je tenhle systém zač. Jednu hvězdu ubírám právě za to, že to vše je zde pouze naznačeno a o hlavní aktéry v nejvyšších patrech se to jen lehce otírá... Ani bych se nedivil, kdyby si tenhle dokument zaplatil někdo, komu byl Epstein sakra nepohodlnej (viz tzv. "sebevražda") a zacpal tak všem hubu: hle, "spravedlnosti" přeci nakonec bylo učiněno zadost... ()

AloeB

Téma je pro mě nové, o Epsteina jsem se (já vím, chyba) nikdy moc nezajímal a tento dokument mi tak otevřel cestu k jeho osobě a činům, které způsobil. Rozhodně ale nechci opomíjet nedokonalosti, které dokument má. Za celé čtyři hodiny se sice laik něco dozví, ale i pro něj to postupně začne být repetitivní, ať už jde o podobné (zdůrazňuji ale ne stejné) zážitky žen (třebaže je obdivuji za to, že vůči němu otevřeně v dokumentu mluvily), opakující se fotografie a opomíjení jiných než sexuálních Epsteinových prohřešků - jistě, mluví se zde o nich, ale naprosto marginálně v porovnání se zbytkem. Což je škoda, dokument by pak mohl mít mnohem větší výpovědní hodnotu. ()

haroska

O případu jsem nevěděla skoro nic. (Zvláštní, já vím). Ale vzhledem k tomu, že cílem dokumentů bylo zda se dát co nejvíc zadostiučinění obětem, na mě to úplně nefunguje. Spíš spochybuji jejich morální kredit.... Že byl Epstein grázl je jednoznačný - škoda, že nebyl ale rozpracovaný víc původ jeho peněz, vztahy s dalšími vlivnými atd?? U obětí si spíš člověk říká, stylem, jaký to dokument podává, že ty holky se tam opakovaně vracely, nechaly si platit. A pak najednou "boom" a jsou z nich strašné obětí. Z dokumentů zůstává zvláštní pachuť, a myslím,že by se dalo vměstnat do dvou 2 🤷 ()

rublik05

O Epsteinovi, respektive o procesu s ním, jsem doteď prakticky nic nevěděl, nepostřehl jsem ani žádné informace o jeho osobě nebo procesu. Proto jsem byl na celou kauzu velmi zvědavý a zajímalo mě, jak tvůrci celý dokument pojmou. Hned na začátku mě velmi zklamala ta jednostrannost, na které je vlastně celé vyprávění založeno. Divák se jen dozví, jaké je to ztělesnění zla, ďábel a nejhorší člověk, co kdy chodil na naší planetě. Je škoda, že to až přehnané osočování a kydání špíny nedovolí divákovi si vytvořit vlastní názor na danou osobu nebo celkovou situaci. Po téměř 4 hodinách si vážně nedovolím nějak hodnotit Jeffreyho Epsteina jako osobu, ačkoliv je mi jasné, že to asi nebyl žádný svatoušek a je možné, že mnoha lidem dost ublížil. Moc mi nesedlo ani tempo vyprávění, hodně scén je vyloženě nic neříkajících až trochu zavádějících, jejich absence a zkrácení celkového času na polovinu by sérii vyloženě prospělo. Dále mi přišlo trochu prapodivné označení obětí jako "přeživší". Vždyť většina těch brečících a ublížených holek s ním šla dobrovolně s jednoznačnou vidinou zisku, navíc to nebyl žádný vrah, tak proč proboha přeživší? Strašně jsem postrádal tolik potřebnou pluralitu, která by dokument povznesla mnohem výš. Takhle mi to celé přišlo něco na styl Leaving Neverland, kopání do mrtvol a objektivita žádná. I když chápu, že pro některé je tento případ nad slunce jasný a o vině nemají sebemenší pochyb. Nicméně jsem si rád zase trochu rozšířil obzory. 3/10. ()

janak.t

Pozor Spoiler: No tak co k tomu říct Netflix umí točit dokumenty podobného rázu, ale tohle mě opravdu zklamalo a chvílemi mě už lezli na nervy ty ufňukané nány, které si stěžují na sexuální obtěžování, ale upřímně slečna ve 22 letech jezdí celej rok k dědkovy na ostrov a teď najednou si jako uvědomí, že byla sexuálně obtěžována? Nebo další slepici není divný, že když prachatej dědek pozve nějakou lůzu na ostrov, tak že se tam asi nebude jen tak opalovat, nějak ho to samozřejmě neomlouvá, ale jako v letech 16 až 22 let by se člověk měl trošku zamyslet, co je a není v pořádku a navíc, všechny slečny tam chodili DOBROVOLNĚ, nikdo je neunášel, nenutil a neoblboval prášky a podobně, VRACELI SE TAM SAMY ,dostat se do těžké finanční situace může každý, ale nabídnout mě někdo 200 dolarů za masáž a zjistit pak na místě, že si ho bude nějaký, dědek přede mnou honit a kdo ví co ještě, tak už se tam asi nevracím a tím bych se vyhnul znásilnění ne? a ne že tam budu chodit pravidelně a pak se do televize litovat, že jsem byl sexuálně zneužit, další zas mektá jak jí byl princ Andrew strašně nechutnej a jak se ho štítila, ještě před těm než k něčemu došlo a přitom na fotce sním se tváří a září jak sluníčko, jako pardon ale to me hlava nebere. ()

celticek

Tak jsme konečně vyhráli, ale trvalo to:) Solidní zmrd. Ale ti jeho kamarádi jsou také moc fajn - Trump, Clinton, atd. Výborný byl hlavně Acosta a princ Edward. No, koncert! To jenom tak nevymyslíš. Od chvíle, kdy mu neprošla 500 milionová kauce bylo jasné, že je konec. A ten závěr? Nádhera! Žádná sebevražda, vražda na objednávku. No, možná. Samozřejmě převod prachů do fondu je třešnička na dortu. ()