E.T. - Mimozemšťan

E.T. - Mimozemšťan

Rodinný / Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 115 min

• salahadin

Ťo byl ťááák rožťomiloučkej pidižvíček.....ne vážně. Tohle je moc pěkný rodinný film a to myslím vážně. Škoda, že jsem těmhle snímkům nepřišel k chuti. Ufouni jsou dvojího druhu - zelení a zlí, nebo zelení a malí (co až vyrostou budou zlí). Chtějí nás asimilovat (neplést s "asi milovat":), padají k nám jako mrtvý mouchy, občas si k nám přiletí dát hodinu výtvarné výchovy v obilí, Aztéky naučili matice a Egypťanům postavili pyramidy (vše myšleno ve vtipu, nevěřím ani jednomu). Jenže s příletem takových malých E. T. už nemůžete počítat, už k nám nechtějí od doby, kdy se dozvěděli, že s nimi chce Paroubek uzavřít koalici. To by odradilo i negramotné "zelenáče". Musí vám stačit tenhle klasický rodinný film.(20.3.2009)

• Mi Nü-Chai

Nejhnusnější filmový návštěvník z vesmíru! Když jsem tento film viděla poprvé v 5ti letech, hrozně jsem se ho bála, vypadal jako nestvůrný oživlý mozek, když jsem ho zhlédla o 10 let později, byla jsem už pouze zhnusena - nechutně infantilní scénář, hlavní obluda, odporně roztomilí dětští hrdinové..je to pro mě prostě odpad! a hotovo.(18.12.2004)

Scénář: Melissa Mathison .. Věhlasný Steven Spielberg ve své nejdětinštější podobě a jedno z jeho stěžejních filmových děl – tak tohle se traduje o tohle snímku. Bohužel, přestože vznikl rok před mým narozením, jako dítěti se mi vyhýbal a dostihl mne až po 23 letech. Nevím jak by E.T. zapůsobil dříve, ale teď se žádné dojímání a slzení nekonalo. E.T. je zajímavě natočen, dětští herci jsou bezvadní, hraje skvělá hudba a samotný mimozemšťan se taktéž povedl, ale pořád je to hlavně a především Stevenův dárek pro děti.(9.1.2006)

To je tak, když člověk nic nepamatuje a je odkojen digitálním zvěrstvem současné kinematografie (většina zdejšího CSFD osazenstva), ten nemůže mít k takovému filmu vztah. Brána v potaz inflace, je to 4. nejnavštěvovanější film všech dob, ale to není to, co ´E.T.Mimozemšťana´ činí nejzásadnějším filmem 80.let. Tím faktorem je ohlas, který vzbudil. Pohádka, která doháněla v kinech k slzám všechny bez rozdílu věku (sám jsem byl svědkem, plakal i můj tvrďák otec :o), mezi lidmi se jeden čas skoro o ničem jiném nemluvilo (podobný ohlas u nás za bolševika měl už snad jenom Sandokan a seriál ´Já, Claudius´), mít figurku Ítýho patřilo k povinné výbavě každé české rodiny a nejenom té české. A těch nepodařeným filmových klonů, které následovaly, ty byste ani nespočítali. Prostě jeden velký fenomén a kdo tvrdí něco jiného, lže sám sobě. A je pozoruhodné, že ten film funguje i dneska (mám potvrzeno po dnešní blu-ray projekci). To, jak je celý film v podstatě koncipován z dětského pohledu věčným dítětem Spielbergem, kdy první dvě třetiny stopáže nevidíme do tváře dospělých lidí (vyjma samozřejmě Elliotovy maminky), timing jednotlivých scén a pře-ná-dhe-rná hudba skladatelského boha Johna Williamse, to vše činí z filmu ojedinělou záležitost, u které – pokud nejste cynik, blbec či obojí dohromady – na konci zaslzíte také.(9.3.2014)

Dokonála ukázka filmové magie, která dokázala zhmotnit dětskou duši a nevinnost. Příběh o přátelství a naději, který baví i dojímá a dokáže své poselství předat nejen dětem, ale bez ohledu na věk každému divákovi s otevřeným srdcem. A než ho o dvacet let později Spielberg poškodil digitálními úpravami byl dokonalý i po filmařské stránce. Jejich vinou se sice pátá hvězdička zachvěla, ale nakonec zůstala na svém místě, podepřena, možná citově nátlakovými, přesto nezapomenutelnými scénami mimozemšťanova oživnutí a loučení.(10.11.2010)

• - Natáčení začalo v září 1981 za zvýšených bezpečnostních opatření, protože režisér se obával, že mu nápad ukradne televize. (SeanBean)

• - E.T.-ho hralo viacero ľudí. Človek normálneho vzrastu, jeden z dvojice najatých trpaslíkov, alebo dokonca 12 ročný chlapec Matthew De Merrit, ktorý sa narodil bez nôh. (HelenOfTroy)

• - Drew Barrymor vyhrála konkurz, kterým prošlo na 200 dětí. (M.B)