E.T. - Mimozemšťan

E.T.: The Extra-Terrestrial

E.T. - Mimozemšťan

Rodinný / Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 115 min

Film, který mám od malička ráda, ale nikdy jsem ho nepovažovala za skvělý. E.T. je rozhodně roztomilý a příběh je také velice milý, ale vždycky se na to musím koukat správně naladěná. Něco mi na tom zkrátka přijde divného nebo nudného, co mě při výběru vždy odradí, ale když už se na to jednou začnu koukat, rozhodně mě to zaujme.(15.2.2005)

Dokonála ukázka filmové magie, která dokázala zhmotnit dětskou duši a nevinnost. Příběh o přátelství a naději, který baví i dojímá a dokáže své poselství předat nejen dětem, ale bez ohledu na věk každému divákovi s otevřeným srdcem. A než ho o dvacet let později Spielberg poškodil digitálními úpravami byl dokonalý i po filmařské stránce. Jejich vinou se sice pátá hvězdička zachvěla, ale nakonec zůstala na svém místě, podepřena, možná citově nátlakovými, přesto nezapomenutelnými scénami mimozemšťanova oživnutí a loučení.(10.11.2010)

Pre-Pixarovská verze WALL-Eho kompletně na šrot:) Pane Spielbergu, to jste mě tedy opravdu dostal. Netušila jsem, že Stevenův kultovní film bude obsahovat tolik humorným momentů. "Itimu" jsem zkrátka podlehla:) Ta jeho očička, jak ťapkal, jak se kolébal, není rozkošinkovatělý?:) Samozřejmě nesmí chybět klasický Hollywoodský formát čítající výjimečné a silné přátelství mezi člověkem a jinou formou existence, druhou "tu zlou" stranu, která se snaží návštěvníka z vesmíru vypátrat a zkoumat, či na city hrající klišovité scény odloučení, ztráty a znovuzískání. Výkony dětských herců byly místy sice amatérské, ale co, vždyť byli ještě tak malinkatí:) A do toho všeho vyhrává krásná hudební melodie Johna Williamse. Kdoví, třeba skutečně existují takoví roztomilí a hodní mimozemšťané jako E.T.:) Pro spoustu lidí možná dost idealistická představa, ale kdo říká, že musejí být zákeřní, agresivní a vražední třeba jako Vetřelec?:)(21.7.2012)

Nesetkal jsem se snad s nikým, kdo by tohoto roztomilého a přátelského Spielbergova mimozemšťana neznal. Jestli se dá někde hovořit o kultu, tak E.T. je přesně jedním z těch případů. Brilantně režírovaný, dojemný příběh o přátelství dvou naprosto odlišných stvoření je zářným příkladem, kdy v jednoduchosti tkví největší síla. Spielberg nemusí perifrázovat, ani užívat různé metafory nebo příběhové odbočky. Stačí jen skvělá ústřední myšlenka, nadmíru vydařená vizuální stránka a nepřekonatelná Williamsova hudba, a vše je vysloveno. Není to bezchybný film, ale nezapomenutelný určitě.(9.4.2012)

ET mě moc nechytil. Spielberg umí i lépe a tohle je jeho průměrný film. Dojemný film je, to ano. Jen mi příliš nesedl. Možná jeho zaměřením spíše pro mladší publikum, možná jse měl špatnou náladu při sledování. Ani nová edice shlédnutá v kině mé rozhodnutí nedat filmu plné hodnocení nezměnila. Jediné postavy, které mi utkvěly v paměti je ET a Drew Barrymore. Ostatní byli buďto nevýrazní, nebo mě nesympatičtí.(15.1.2006)

• - Snímek získal tři Oscary za vizuální a zvukové efekty, Oscara za nejlepší hudbu a byl nominován na Oscara za nejlepší režii, kameru, střih, původní scénář a nejlepší film. (EMMY)

• - Natáčení začalo v září 1981 za zvýšených bezpečnostních opatření, protože režisér se obával, že mu nápad ukradne televize. (SeanBean)

• - E.T.ho tvář byla vymodelována na základě básníka Carla Sandburga, vědce Alberta Einsteina a mopslíka. (DaViD´82)