E.T. - Mimozemšťan

E.T.: The Extra-Terrestrial

E.T. - Mimozemšťan

Rodinný / Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 115 min

Dokonála ukázka filmové magie, která dokázala zhmotnit dětskou duši a nevinnost. Příběh o přátelství a naději, který baví i dojímá a dokáže své poselství předat nejen dětem, ale bez ohledu na věk každému divákovi s otevřeným srdcem. A než ho o dvacet let později Spielberg poškodil digitálními úpravami byl dokonalý i po filmařské stránce. Jejich vinou se sice pátá hvězdička zachvěla, ale nakonec zůstala na svém místě, podepřena, možná citově nátlakovými, přesto nezapomenutelnými scénami mimozemšťanova oživnutí a loučení.(10.11.2010)

E.T. je bezesporu dobrej film a Steven Spielberg ukázal, že oprvadu umí natočit skoro pokaždý výbornej snímek, ale nic převratnýho sem v tom taky neviděl. Možná to je tim, že sem na tomhle filmu nevyrůstal a žádný sentimentální vzpomínky tak u mě nepracujou, ale prostě sem viděl jenom lehce nadprůměrnej film s něklika dojemnými scénami, ale na druhou stranu tyhle scény jsou fakt hodně silný(30.12.2006)

„Come...“ - „Stay...“ Vzhledem něco mezi perskou kočkou, Leprechaunem a želvou s krunýřem v exekuci (ostatně Morla z Nekonečného příběhu jako by mu z břicha vypadla) - činností pak botanik, léčitel, transvestita, notorický telefonista a příležitostný alkoholik (snad ne naopak). Kdo by toho bezpohlavního mimozemšťana, co si může svítit na dloubání holubů, neznal.. Při vzpomínce na Scottova Vetřelce je patrné, že není hostitel jako hostitel aneb vnímavá science-fiction pohádka o toleranci, přátelství a vyrovnání se s rozvodem rodičů (odchodem jednoho z nich). Zkrátka domácí hřiště Malého-velkého Vypravěče, na které se budu vždycky rád vracet.. Ohledně citového vydírání říkám možná, ale na Spielberga trestní oznámení podávat nehodlám, ostatně, nejede v tom sám. Schválně si pusťte posledních 15 minut bez skvostné hudby Johna Williamse a zjistíte, kdo v tomhle vyděračském komplotu vlastně tahal za nitky..(3.10.2012)

Záležitost fantazie... Té musí být každý tvůrce plný a důkazem je právě E.T., Spielbergův nejmilovanější a dle tržeb nejzásadnější film. Ten jednoduchý nápad, totiž přetvořit koncept a udělat s lidí ve sci-fi ty zlé a ufony ty neposkvrněné, je prvotní nástřel s dobrým palivem, ale hrozícímu sklouznutí ke kýči. Mám pocit, že tomu se Spielberg ani moc nebránil a těžko si to připouštěl. Ani nemusel, dětští herci a kouzelná atmosféra budí dojem vypočítavosti jen pokud neumíte řemeslo a to není mistrův případ. Přesto, že film formálně není novátorský a dějově se hrabe v nostalgii, je jedním z razítek Hollywoodu. A to není náhoda.(2.4.2006)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. A moje oblíbená Spielbergova scifárna s mnoha nádhernými scénami. Skvělý a dojemný příběh s milým a křehkým E.T. "Home." Trailer: http://www.csfd.cz/film/8635-et-mimozemstan-et-the-extraterrestrial/videa/(2.1.2009)

• - Film se natáčel 58 dní. (M.B)

• - Film na Blu-ray vyšel v původní verzi, tedy bez úprav, které proběhly v devadesátých letech, kdy Spielberg povolil například nahradit v rukou agentů brokovnice vysílačkami. (hafak)

• - Příjmení většiny děcek (včetně Elliota) nejsou ve filmu nikdy zmíněna. (DaViD´82)