E.T. - Mimozemšťan

E.T.: The Extra-Terrestrial

E.T. - Mimozemšťan

Rodinný / Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 115 min

Scénář: Melissa Mathison .. Věhlasný Steven Spielberg ve své nejdětinštější podobě a jedno z jeho stěžejních filmových děl – tak tohle se traduje o tohle snímku. Bohužel, přestože vznikl rok před mým narozením, jako dítěti se mi vyhýbal a dostihl mne až po 23 letech. Nevím jak by E.T. zapůsobil dříve, ale teď se žádné dojímání a slzení nekonalo. E.T. je zajímavě natočen, dětští herci jsou bezvadní, hraje skvělá hudba a samotný mimozemšťan se taktéž povedl, ale pořád je to hlavně a především Stevenův dárek pro děti.(9.1.2006)

ET mě moc nechytil. Spielberg umí i lépe a tohle je jeho průměrný film. Dojemný film je, to ano. Jen mi příliš nesedl. Možná jeho zaměřením spíše pro mladší publikum, možná jse měl špatnou náladu při sledování. Ani nová edice shlédnutá v kině mé rozhodnutí nedat filmu plné hodnocení nezměnila. Jediné postavy, které mi utkvěly v paměti je ET a Drew Barrymore. Ostatní byli buďto nevýrazní, nebo mě nesympatičtí.(15.1.2006)

Podobné filmy jako je tento u mě po většinu času bodují, ale u Spielberga pokaždé něco postrádám. Nevím čím to je, jestli to je mnou, nebo Spielbergem, ale v jeho filmech jako by byl nějaký blok, který mi brání si film totálně užít a prožít nějaké emoce, které ale u Spielbergových filmů nenacházím. E.T. rozhodně není špatný film. Zretušování do digitální podoby přidalo na kráse, ale stejně ani to nepomohlo, abych čučel s úžasem a nezapomněl přitom dýchat.(1.6.2013)

Podíval jsem se na ítýho poprvé od dětských let... a byl jsem vcelku zklamán. Dětské okouzlení je pryč, a najednou mi to nepřijde tak dobře natočené. Myšlenka je samozřejmě téměř bezvadná, scénář je velmi chytře vykonstruovaný, ale čistě po filmařské stránce mně film zas tak bezchybný nepřijde. Samotný vzhled ítýho mně přijde strašný, hlavně když člověk porovná s naprosto výbornými maskami a loutkami použitými v (té době již uvedených) filmech Star Wars a Impérium vrací úder. Ale svícení scén a kamera, to jsou asi nejhorší elementy. Ale určitá nostalgie tu stále funguje, a hlavně film má své nepopiratelné kvality, rád se na něj někdy zase podívám.(7.1.2011)

• Divočák

***Věděli jste, že: Po propadáku 1941 měl Spielberg velký problém s nalezením studia pro realizaci filmu. Nakonec zakotvil ve studiu Universal, které mu přidělilo skromný rozpočet ve výši deset a půl milionu dolarů.// K získání hlavní role stačila Henrymu Thomasovi jediná kamerová zkouška, při níž Spielberga dohnal k slzám, když si při předvádění smutku vypomohl vzpomínkami na den, kdy mu zemřel pes.// Drobné role ředitele školy se ujal Harrison Ford, do závěrečného sestřihu se jeho výstup ale neprobojoval.// Spielbergův požadavek na vizáž E.T.ho zněl: "Něco tak ošklivého, že by to mohla milovat jen vlastní matka".// Výtvarník Carlo Rambaldi se při vytváření E.T.eho modelů inspiroval svou perskou kočkou.// Spielberg při natáčení využil v obleku E.T.eho i chlapce, který se narodil bez nohou a naučil se chodit po rukou. Použit byl například ve scéně, kdy se E.T. opije a vrávorá po kuchyni.// E.T. jen v Americe utržil 400 milionů dolarů a z bronzové příčky kasovně nejúspěšnějších filmů ho sesadil až Shrek 2.***(28.2.2007)

• - Snímek získal tři Oscary za vizuální a zvukové efekty, Oscara za nejlepší hudbu a byl nominován na Oscara za nejlepší režii, kameru, střih, původní scénář a nejlepší film. (EMMY)

• - Sbírka mimozemských květin obsahuje i rostlinu trifid z filmu Den Trifidů (1962). (DaViD´82)

• - Samotná postava E.T.ho vyšla na 1 500 000 dolarů, byla vyrobena z latexu. (M.B)