Hra s kameny

• Rakousko Spiel mit Steinen (více)
všechny plakáty

Scénář:

Jan Švankmajer

Kamera:

Peter Puluj

Dlouhý záběr na starou rozpraskanou zeď střídá pohled na netradiční hodiny které vždy v celou vyhodí pár kamenů, které vytvářejí obrazce, postavy a dovádějí. (Stodvacet)

JohnMiller

Klasická Švankmajerova schéma. Aj z obyčajných tradičných, nepotrebných vecí dokáže tento tvorca vyčarovať nevšedný experiment a umelecký zážitok zároveň. V snímke sa nachádzajú jedny kukučkové hodiny ktoré ako keby znášali kamene do vedra. Tieto kamene majú všelijaké farby a tvary. Časom sa dokonca rozdrobujú a vytvárajú obrazce ľudských tvár ktoré sa navzájom požierajú, zaujímavé. ()

easaque

-3* Když už mám Švankmajera mezi mými oblíbenými režiséry, tak jsem si dal za úkol okomentovat jeho dílka. Tyhle hrátky s kameny a kamínky se mi docela líbily, mělo to šťávu a flašinetové melodie tomu dodávaly zajímavou atmosféru. Takže skok zase na 3 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 2 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

honajz2

Opravdu hra s kameny, která nejspíš není tak manýristická, jak se na první pohled zdá, ale zase na druhou stranu mě nezaujala a nedala důvod se v tom dopodrobna babrat... Slabé 3* ()

zette

To uz se radeji podivam na kameny v rece, u cesty nebo v kamenolomu. Hra s kameny ma v mych ocich k filmu stejne daleko jako k umeni. ()

MarekT

Báječná groteska, aneb kdo si hraje, nezlobí. Takové hodiny bych chtěl taky vlastnit, aspoň bych podle barvy kamenů poznal, kolik je. Mimochodem, svojí hravou strukturou mě film nejednou připomněl neméně skvělou "Abecedu" od Lynche. ()

LeoH

Světlo a stín, povrchy, struktury, praskliny, drti. Abstrakce obdivuhodná tušenou náročností provedení a bohatstvím výtvarné fantazie, čisťounká, nikoli však strhující. ()

Sfinkter

Režisérova fantazie se opět posouvá dál, všichni sníme a něco si představujeme, ale pouze Jan Švankmajer to dokáže přenést na kameru. ()

Master19

Málo destrukce a drcení = nízké hodnocení... :-) Švankmajer už v tomto ranném dílku nastiňuje své nápady, které se proplétají celou jeho tvorbou (viz např. tvář ze štěrku, které se z úst vynoří jiná tvář, nebo neustálé opakování téměř téhož). Já osobně oceňuji to bezpochyby dlouhé hraní si s kamínky. ()

nevermore

Angel Angie, ty seš taková úžasná **** :), že to snad ani není možné.. Ještěže užs dostala Ban a je tady od Tebe pokoj. Bohužel pro ostatní uživatelé, ještě pořád tady visí ty Tvé cancy...Snad i ty nás časem opustí a bude zase o něco lépe :) ()

B4TM4N

Nečekejte nic víc, než je uvedeno v názvu: V rytmu hrací skříňky tančí kameny v hrnci, a to do té doby, než se dno protrhne. The End. Ale výtvarně z toho Švankmajer opět vytěžil maximálně surrealistický dojem. ()

orkadimenza

Skrytý rasismus v surrealismu? Kameny jsou pořád stejné, jen jinak barevné...Na začátku to byla celkem nuda, ještě když přičteme vtipně přidané "s" v úvodních titulcích, pak ale Švankmajer zachytil svou tóninu, na které tvořil desítky let poté. Není to kdovíjak skvělé, i mistr tesař musel někdy začínat, ale už tu jsou k vidění náznaky poctivé vypiplané práce a taky ústřední motiv dvou obličejů vrcholného díla Možnosti dialogu. ()

Oyer

Tak si myslím, že některé Švankmajerovi krátkometrážní snímky vznikaly úplně zbytečně. Pokud najdete nějaký hlubší význam v sypajících se šutrech, pak máte asi opravdu bujnou fantazii a k pocitu svého uspokojení vám stačí třeba i jen sledovat hrající si koťata, tak jako jsme tomu byli svědky v prázdných místech TV vysílání za komunistů... ()

Zuzanyje

Poprvé se tu objevují sebe požírající hlavy, které potom Švankmajer používá v Možnostech dialogu. Jinak je to hezká hra s kameny, doprovázená zvukem nekonečného hodinového strojku, jehož melodie vám brzy začne lézt na nervy. Vodovodní kohoutek, který v určitých časových intervalech vyplivuje hrst kamenů a s nimi pak režisér roztáčí svou hru. ()

kubilov

První náznaky metafor, kterými je umělec Jan Švankmajer známý. Hypnotické prostřihy a uznání za trpělivost a přípravu tohoto minidílka. ()