V síti 18+

• Slovensko V sieti 18+ (festivalový název)
Trailer

Necenzurovaná verze V síti 18+ divákům velmi věrně zprostředkovává zkušenosti a pocity dětí zneužívaných na internetu. Zakryté totiž zůstávají pouze tváře predátorů. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno. Děti jsou dokonce vystaveny vydírání. Dokumentární film Barbory ChalupovéVíta Klusáka vypráví strhující drama tří hrdinek alias „dvanáctiletých dívek", pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky, stává zásadní životní zkušeností. Predátorské taktiky se postupně obracejí proti svým strůjcům: Z lovců se stávají lovení. (Aerofilms)

Trailer

RigorMortis

Uf. Vedel som, že idem sledovať verziu 18+ ale pri prvom zábere na to ako si jeden z predátorov, chlap v strednom veku, mastí v chate s "dvanástkou" ma takmer naplo. K samotnému dokumentu: Bol potrebný ako soľ, hlavne v dnešnej dobe, kedy sa profil na sociálnej sieti dá vytvoriť za pár minút, ukradnutie fotiek / údajov je otázkou času a cviku a k sociálnym sieťam sa dostávajú už školopovinné deti. V priebehu dokumentu sa vo mne miešali rôzne emócie - zhnusenie (hlavne až príliš detailné fotky nádobíčka predátorov a jedno rozkockované video s detským pornom), ľútosť (ako to len tie herečky zvládli a nezložili sa?), hnev a nejaká tá svetlá chvíľka (scéna s Lukášem - ktorého tvár rozmazali - alebo konfrontácia predátora z Ústí). Odporúčam aj knihu, ktorá vyšla po dokumente a tvorí akýsi objasňujúci "bonusový materiál". Aj keď si mslím, že na problematiku pedofílie sa nedá pozerať čiernobielo (predátori za úchylky nemôžu, majú často pokrivený pohľad na realitu, nedostatočné sociálne schopnosti, neodstatok sebakritiky alebo psychické problémy - čo ale neznamená, že sa ich úchylka má tolerovať), tento dokument by si mal pozrieť každý. ()

JohnZ87

Klusák s Chalupovou tak trochu objevili Ameriku, ale spíš naplno obnažili jedno velké společenské tabu. Že je internet plný socáků, paniců, honičů, úchylů a zoufalců, to není nic nového, přesto ale dokument svou explicitností dokáže šokovat a vyvolat na tvářích méně otrlých diváků znechucené pohledy (viděna verze 18+). Velkou část zachycených predátorů považuji spíše za zoufalce a ubožáky, kteří si tímto způsobem snaží dopřát alespoň nějakou formu uspokojení. Reálně nebezpečných deviantů, kteří se uchylují k podlému vydírání, vyhrožování a byli by schopni reálně někomu fyzicky či psychicky ublížit, je v dokumentu zachyceno méně, než by možná někdo čekal. Klusák se v závěru se štábem vydává osobně konfrontovat jednoho jediného devianta z Ústí, který se vlastně z prezentované sorty pedofilů profiloval jako jeden z těch "slušnějších" a méně nebezpečných, který nikoho nevydíral ani do ničeho vyloženě netlačil. Ten kupodivu štábu dokáže poměrně věcně argumentovat a poukázat na chyby rodičů a určitou "dobrovolnost" dívek. Na to Klusákovi dojdou argumenty a místo využití příležitosti k prohloubení tématu a větší míře edukace směrem k rodičům dětí se zmůže jen na lacinou otázku: "Proč těm dívkám ubližujete?" Tuto otázku pokládá paradoxně pouze jedinému člověku, který vlastně dohromady dívkám ublížil relativně nejméně, zatímco ti nejhorší a nejnebezpečnější devianti, kteří kromě vydírání a vyhrožování dokonce neváhali své výhrůžky splnit (zveřejnění dívčiných intimních fotografií na internetu), tak ti vůbec konfrontováni štábem nebyli. V tomto mě určitá nedotaženost dokumentu trochu zklamala a ani jsme se nedozvěděli, jestli nakonec některý z predátorů skončil reálně v poutech. V každém případě se jedná o velmi odvážný počin, který má potenciál mnohé změnit k lepšímu zejména po stránce osvěty, ale také zcela určitě v mnohých pedofilech vyvolá obavy a budou si teď dávat větší pozor, protože si nebudou moci být jistí, jestli také nakonec neskončí "v síti" dokumentaristů nebo rovnou policie... 80% ()

Evander

V hodnocení tomuto dokumentu zcela záměrně přidávám, jsouce si vědom společenské přínosnosti tohoto počinu, nicméně to tentokráte neznamená, že mé hodnocení odpovídá diváckému zážitku. Ve skutečnosti se na dokument velice nepříjemně dívá a ani jeho rozuzlení příjemný zážitek nepřinese, to spíše naopak. Navíc i samotné vědění toho, že se taková zvěrstva v hojné míře dějí a vlastně se klidně mohou odehrávat právě teď přímo v sousedství, mě bude ještě dlouho ležet v žaludku. V dokumentu zazní i odkazy na paragrafy a trestní sazby, což ve mě jen vyvolává další pocit bezmoci, protože trestní sazby jsou proklatě nízko a dokážu si živě představit, že ono předmětné dokazování zlého úmyslu nebude zrovna snadné. Dokument V Síti je tedy chvályhodným počinem, který však rozhodně nechci vidět znovu. ()

VictorMartel

Dokumentu vlastně nemám co vytknout a „bavil“ mě po celou stopáž (i když jsem ho měl asi vidět v rozmazané verzi), ale nakonec nehodnotím maximálně z praktického důvodu, abych soubor s tímto obsahem nemusel archivovat. Mimořádně zajímavý je jeho živelně nevybíravý záběr v děsivých vodách českého internetu, umožňující sondu do duše osamělých, deformovaných nebo i zmatených a rozhlížejících se („Batman“) abuserů, opravdu motivacemi napříč. Jeden z nich se prostě přesytil habituálně „stereotypním“ dobýváním dospělých žen a vydal se experimentovat s dětmi. Evidentně mu nejde tak o sex, jako o „experimentální“ sexualizaci kdečeho (včetně psů a možná i koblih). Asi se přesytil křivek plodnosti a dalších atributů sexuální zralosti, které dráždí evolučně hnané, normální samce. Většina z ulovených jsou osamělí zoufalci a bezmála o všech platí, že zapadají do standardního rámce sexuality, kde je mužská mocenská ambice ovládat a chránit komplementární ženskému pečovatelskému sklonu. Už na zaranžovaných děvčatech je vidět, jak se žena realizuje ve vztahu k mužům péčí, jak se vyžívá v naslouchání a jak hluboce žena (i takto mladá) rozumí mužům víceméně bez ohledu na vady (hlavně je to vidět na „Batmanovi“, který se docela vymyká a dívku vlastně dojme). Naopak muži, ať ti „normální“ v pornu, nebo tito, na ženě expandují. Bohužel to musím říct, že snad nevím o výjimce, kde by žena nebyla hrad a námluvy strategickou úlohou s různými pravidly podle defensivních parametrů zvoleného cíle. Docela riskuji, že na sebe něco prozrazuji, ale tuto komplementaritu „pečovatelka-dobyvatel“ vidím všude, ať jsou to polarity hrubší nebo sofistikovanější, běžnější nebo takto nestravitelně vyšinuté. Vím, jak to zní hrozně, ale zdejší úchylové se během své značně asexuální pastvy (z úcty k přírodě bych je nenazýval „predátory“) nijak nevymykají základnímu protokolu mužské sexuality, přistupující k aktu z pozice dobyvatele. Jenomže zatímco normálnímu muži vyhovuje sada znaků typických pro dospělou ženu, s nějakými těmi prvky roztomilosti, a to ještě spíše v chování než vzhledově, tito pánové vyhledávají nižší koncentrace sexuální vyhraněnosti a vlastně dívky před sexuálním rozpukem, protože jim sex splývá s vydíráním, nátlakem a zoufalou potřebou dosáhnout kontaktu s člověkem jiné kategorie. Samozřejmě případ od případu se bude lišit skladbou motivů a naprosto záhadná je otázka „estetiky“, nebo jak tuto zálibu v dětských tvarech mám nazvat. Pro klinické pedofily určitě platí, co sedí na Ústečana, který už neví, jakým pokryteckým tlachem by se z utažené smyčky vyprostil (když začne o vlastních traumatech ze soužití s nepřizpůsobivými, kterým podle vlastních slov asi prcá dvanáctky), – že se v některém z podstatných ohledů svého psychického vývoje zastavili a spojují v sobě úděl postupujícího věku s údělem infantility. Nevím, možná plkám, nějak to na mě dělá takový dojem. Na jednu stranu nemám zapotřebí se s ostatními utvrzovat, jak se mi jejich počínání hnusí, protože na to, abych si byl jistý vlastním zdravím, je jich mezi námi příliš…, – na druhou stranu si nemohu pomoci proti neodbytné ideji eutanázie (nebo uranových dolů…). / A nakonec mám i jistou výhradu stran ucelenosti příběhu v jeho celospolečenském rozměru. Samozřejmě jsem si vzpomněl na prezidenta a jeho odpornou kauzu s dětským pornem. Dokumentaristi se toho dotknout mohli, není dobře, že se to překrylo nezáživnými parlamentními opičárnami, na čem se kdo usnesl, kdo koho kam navrhuje… a všechny ty clony sloužící k zakrytí prostého faktu, že žijeme v kapitalistickém lágru. Jako spíše nadprůměrný konzument pornoprodukce ostře nesouhlasím s ignorantskou domněnkou, že je celkem snadné být ze standardních stránek přesměrován na stránky s nezákonným obsahem. Za patnáct let internetového sebeuspokojování jsem nenarazil na děcka, psy ani koblihy. Spíš trpím tím, kolik zákonem schvalovaných forem sexuálního vyžití konzumují ti normální, protože jak stránky stárnou, přibývá v nich bití, hoven a důchodkyň. Ale zpět k prezidentovi. Cituji dobový článek Daniela Dočekala z 28. 3. 2017 na serveru lupa.cz (https://www.lupa.cz/clanky/detske-porno-v-pocitaci-prezidenta-problem-at-se-na-to-divate-jakkoli/): „Prezident Miloš Zeman se na Frekvenci 1 pochlubil, že mu (prý) hackeři (prý) z Alabamy nasadili do počítače dětské porno. Nemůže na ně (prý) podat trestní oznámení, protože to na Alabamu nejde. Zjistil to (prý) nějaký ajťák z Hradu. Příliš mnoho „prý“ v příběhu, který překonává snad i Českou sodu. Ale který v zásadě může být trochu noční můrou. Ať se na to díváte z kterékoliv strany. ¶ Varianta první, žádné nasazení dětského porna se nekonalo, Zeman si to celé vymyslel, aby vypadal zajímavě, nebo prostě jenom proto, že úroveň bájné lhavosti postoupila do další úrovně. Byl by to problém, protože hlava státu by si neměla věci vymýšlet. A dobrý důvod, proč někoho takto bájného podruhé nevolit. ¶ Varianta druhá, pořídil si ho tam sám Zeman a touhle historkou se pouze vytváří krytí pro případ, že by se před volbami něco jako „dětské porno v počítači Miloše Zemana“ objevilo. Tato potenciální varianta je alarmující natolik, že ji snad ani není vhodné více rozebírat. ¶ Varianta třetí, pořídil si ho tam někdo z blízkého okolí Zemana a ze stejného důvodu jako v předchozím případě je potřeba vybudovat krytí. S ohledem na nedávný podivuhodný hradní skandál, potíže s prověrkou a řadu dalších věcí je i tato varianta možná. ¶ Varianta čtvrtá počítá s tím, že Zeman používá zcela nezabezpečený počítač a prostě někde cestou internetem skutečně narazil na nějaký virus, malware, ransomware či cokoliv dalšího. Bylo by to velmi znepokojující, protože hlava státu by rozhodně neměla používat nezabezpečené počítače. ¶ Varianta pátá předpokládá, že víceméně platí ta předchozí a že si Zeman nechal počítač napadnout buď při brouzdání po pornowebech (to bývá v podobných případech časté a nijak neobvyklé), nebo na některém z lžimédií, která tak miluje. Což je opět pravděpodobná varianta, protože u pochybných webů, na které rád chodí (a rád je cituje), můžete bez ochrany snadno něco chytit. ¶ Varianta šestá je ta, že skutečně někdo cíleně napadl prezidentův počítač. Možnost, že se mu to povedlo, kombinovaná s tím, že na to přišel někdo tak technicky neznalý jako Zeman, by mohla být alarmující hned z dvou hledisek. Útočníci museli být amatéři a zároveň se opět vracíme k čtvrté variantě, tedy počítači, který je zoufale zabezpečený. Což je s ohledem na jeho uživatele nepřijatelné. ¶ Varianta sedmá spočívá v tom, že na počítač nahrál porno záměrně někdo, kdo to chtěl využít před volbami, aby Zemana znemožnil. To by opět svědčilo o amatérismu těch, kteří by něco podobného udělali, o katastrofálním stavu bezpečnosti počítačů v Lánech (a jinde), ale také je to velmi málo pravděpodobné, protože tuhle možnost by jistě Zeman neváhal okamžitě využít. Žádná Alabama, hezky by ukázal prstem. ¶ Varianta osmá může být i ta, která se objevila velmi rychle na sociálních sítích a dá se shrnout do věty „Kačenka už přece není dítě“. Ale zda Zeman umožňuje používat počítač v Lánech své rodině, netušíme. Navíc jde spíše o variantu humornou. Ale prověřovat? Prověřovat se má všechno. ¶ Napadají vás nějaké další varianty? Hlavně takové, které nějak nekombinují nebo nevyužívají oněch osm výše uvedených teorií? Připadá vám, že po téhle další nesmyslné aféře (u které tak nějak všichni předpokládáme, že si to Miloš Zeman opět vymyslel), je možné ještě vůbec kdykoliv uvažovat o tom, že by měl být prezidentem?“ Mě osobně jedna ne zas tak složitá konspirace, která se opírá o druhou variantu, napadla. Uvedl, že na něj sám náhodou narazil, a věc iniciativně ohlásil s podezřením na hackerský útok. Samozřejmě podle českých médií za to hned mohli Rusové. Nevěřím tomu a jestliže se toho média ani ne po měsíci pustila, stalo se tak v zájmu vytěsnit předtuchu, že je náš prezident mnohem zvrhlejší, než jsme si dosud mohli myslet. Slyšeli jsme ho hazardovat se životem děvčat unesených islamisty („Alláhu akbar“), nazvat Čechy vstávající před sedmou nenormálními a zlehčovat finanční peklo statisíců důchodců ve věci nemocničních poplatků. Jako každý někdy kváká, ale jeho verbální militarismus (sám na vojáka zrovna nevypadá) není žert. Dekádu podváděl, když hrál s kartami postkomunistického šoku z kapitalismu, aniž byl kdy autentický socialista. Nikdy nepracoval, jen se vezl na vlnách. O jeho rebelii za komunismu víme jen to, co tvrdí on sám a jeho okultní „prognostická“ parta. Pomáhal rozsekávat Jugoslávce. Je to perverzní člověk. Nároky Palestinců záhadně nevnímá v historickém kontextu, plazí se před sionisty. Protože nahé děti v jeho počítači jistě našel někdo jiný a on to jen chtěl zakecat, nebo tím dopředu odzbrojil někoho, kdo mu takovým nálezem pohrozil, domnívám se, že ho Mosad drží pod krkem. () (méně) (více)

sirien

Nějak... jsem čekal víc. Zejména (ale nejen) zpracováním. Otevírá to nějaké společenské téma? Ano. Dává to +- autenticky nahlédnout do problematiky pohledem obětí? Ano. Ukazuje to rozsah problému? Ano (~ish...) Jsou tam pasáže, které jsou dělané záměrně na šok? Jistě, ale s tím se u tohodle počítá. Zároveň ale: ukazuje to reálnou míru rizika? Zjevně ne ("figurantky" nebo jak jim říkat se chovají na pohled uvěřitelně, ale i na mladý a nezkušený holky krajně neodpovědně, jejich ochota na všechno kývnout je z pohledu většiny obětí přehnaná). Dává to nějakou objektivní analýzu škodlivosti? Vůbec, naopak místy mi přišlo, že to reaguje přecitlivěle (v první části - ty shity co se tam dějou ve druhé půlce jsou samozřejmě už overkill). Je to nějak výchovné? - tváří se to tak, ale vlastně není, protože to reálně neukazuje žádný pozitivní vzor chování, odpovědí nebo zpracování podobné situace. Z těch 3* jsou 2 skutečně jen za to že to vyneslo téma na povrch, "dokumentárně" to je jinak ve skutečnosti spíš bulvrání shit. Což je škoda. ///// Mimochodem - na konci mě srala nehorázná nezodpovědnost štábu - setkání "figurantek" s predátory bylo zjevně zasazeno do naprosto nekontrolovaného prostředí, kde nebyla poruce žádná pomoc. Kdyby některému z nich v ten moment přeskočilo v hlavě, tak v blízkosti těch hereček neni nikdo, kdo by jim včas pomohl a ony samy sedí tak, že by měly problém uniknout. ()