V síti 18+

• Slovensko V sieti 18+ (festivalový název)

Necenzurovaná verze V síti 18+ divákům velmi věrně zprostředkovává zkušenosti a pocity dětí zneužívaných na internetu. Zakryté totiž zůstávají pouze tváře predátorů. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno. Děti jsou dokonce vystaveny vydírání. Dokumentární film Barbory ChalupovéVíta Klusáka vypráví strhující drama tří hrdinek alias „dvanáctiletých dívek", pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky, stává zásadní životní zkušeností. Predátorské taktiky se postupně obracejí proti svým strůjcům: Z lovců se stávají lovení. (Aerofilms)

HAL

Sledování V Síti mi trochu zkazil fakt že jednu ze slečen už jsem předtím znal z BDSM a Polyamory skupin, viděl fotky z její svatby... a ono se pak hůře věří pedofilie někomu, kdo loudí fotky koziček po čtyřiadvacetileté sexuálně velmi aktivní holce. Takže gratulace Klusákovi k objevení velmi důležitého a přitom automaticky extrémně populárního tématu, ale taky se mohl trochu snažit tam obsadit mladší holky, kterým by se ta dvanáctiletá nevinnost dala víc věřit. O to zrůdněji by pak působilo co jim jejich internetoví nápadníci píší. Jinak tu ukazuje opravdu děsivou sbírku nadržených retardů, o jejichž existenci sice každý kdo aspoň trochu přičichl k internetu ví, ale i tak se těžko představuje jak moc mohou být ti podlidé vylízaní, bezskrupulózní, a svým jednáním vyloženě žebrající o to aby je někdo zavřel. 8/10 ()

Jaro.Krafcik

To isté ako normálna verzia v síti, ktorá nastavila ladku poriadne vysoko. Uchylaci niesu iba v Česku, ale po celom svete ich je plno. Prvýkrát to malo úplne iný efekt. Druhýkrát sa mi to už moc pozerať nechcelo. Chcelo by to ale určite pokračovanie. Lebo ide o ambiciózny projekt a dobrý dokument. 3* ()

tnp101

Pro mnohé objevný dokument o problému, který tu byl, je a bude. Nemění to nic na důležitosti tématu a apel na rodiče je více než na místě. Ti sami totiž bývají až na výjimky bezbrannými ovečkami moderních technologií a paradoxně se učí od potomků. Bohužel, toto zaměření na obyčejného českého diváka, který žere Ulici, Růžovku a Slunečnou, je na filmu hodně znát. Vypjaté či dojemné scény jsou průhledné a neupřímné. Asi bych se nad sebou měl zamyslet, ale toto mě obtěžovalo více než pinďouři. 70% ()

Evander

V hodnocení tomuto dokumentu zcela záměrně přidávám, jsouce si vědom společenské přínosnosti tohoto počinu, nicméně to tentokráte neznamená, že mé hodnocení odpovídá diváckému zážitku. Ve skutečnosti se na dokument velice nepříjemně dívá a ani jeho rozuzlení příjemný zážitek nepřinese, to spíše naopak. Navíc i samotné vědění toho, že se taková zvěrstva v hojné míře dějí a vlastně se klidně mohou odehrávat právě teď přímo v sousedství, mě bude ještě dlouho ležet v žaludku. V dokumentu zazní i odkazy na paragrafy a trestní sazby, což ve mě jen vyvolává další pocit bezmoci, protože trestní sazby jsou proklatě nízko a dokážu si živě představit, že ono předmětné dokazování zlého úmyslu nebude zrovna snadné. Dokument V Síti je tedy chvályhodným počinem, který však rozhodně nechci vidět znovu. ()

RigorMortis

Uf. Vedel som, že idem sledovať verziu 18+ ale pri prvom zábere na to ako si jeden z predátorov, chlap v strednom veku, mastí v chate s "dvanástkou" ma takmer naplo. K samotnému dokumentu: Bol potrebný ako soľ, hlavne v dnešnej dobe, kedy sa profil na sociálnej sieti dá vytvoriť za pár minút, ukradnutie fotiek / údajov je otázkou času a cviku a k sociálnym sieťam sa dostávajú už školopovinné deti. V priebehu dokumentu sa vo mne miešali rôzne emócie - zhnusenie (hlavne až príliš detailné fotky nádobíčka predátorov a jedno rozkockované video s detským pornom), ľútosť (ako to len tie herečky zvládli a nezložili sa?), hnev a nejaká tá svetlá chvíľka (scéna s Lukášem - ktorého tvár rozmazali - alebo konfrontácia predátora z Ústí). Odporúčam aj knihu, ktorá vyšla po dokumente a tvorí akýsi objasňujúci "bonusový materiál". Aj keď si mslím, že na problematiku pedofílie sa nedá pozerať čiernobielo (predátori za úchylky nemôžu, majú často pokrivený pohľad na realitu, nedostatočné sociálne schopnosti, neodstatok sebakritiky alebo psychické problémy - čo ale neznamená, že sa ich úchylka má tolerovať), tento dokument by si mal pozrieť každý. ()