poster

Samota (TV film)

Drama

Česko, 2001, 77 min

 • Lish84
  **

  Místo děje má nepopiratelné kouzlo - starý statek v krásné, leč drsné krajině. Kamera to využije k mnoha působivým obrazům a právě díky ní a výpravě je prostředí uvěřitelné a nečouhá z něho fakt, že všechny ty rekvizity sem teprve před chvílí filmaři navezli. Režisér Jaroslav Brabec, původní profesí kameraman, potvrzuje svou zručnost a profesionalitu. Tím však výčet kladů filmu končí. Herci se snaží, bohužel jsou často nuceni pronášet velmi knižně znějící fráze a ačkoli to byl zřejmě účel (snad tím tvůrci chtěli zdůraznit, jak velké a vážné lidské drama sledujeme), výsledek je poněkud nezáživný. Často jsem se nudil a jen díky výše zmíněným kladům se dá film dokoukat.(2.5.2007)

 • gudaulin
  ****

  Kdyby takhle vypadala většina původních inscenací ČT, byl bych spokojený. Syrové drama obyvatel jedné samoty, kteří v sobě nesou konflikty a bolesti ze své minulosti. Samotářský tvrdý chlap v podání Jiřího Štěpničky, který je ke vší smůle neplodný, se sám sobě a své ženě snaží dokazovat své mužství a zatímco jeho žena v podání Vilmy Cibulkové touží po troše citu. Ze začátku se příběh jeví jako předvídatelný, když na samotu zavítá mladý pohledný "krajánek", divák očekává klasický milostný trojúhelník, ale to je jen začátek, protože film záhy uhne jinam. Vynikající herecké výkony, ať už Vilmy Cibulové, Vlasty Chramostové nebo Jiřího Štěpničky. Celkový dojem: 80 %.(22.10.2009)

 • Marci
  *****

  No tak tahle inscenace, to bylo něco pro mě. Ústřední trojice Cibulková-Štěpnička-Chramostová předvádí herecký koncert. Drsný venkov, osamocení hrdinové hledající a po dlouhé strastiplné cestě nacházející jeden druhého. Film o tom, že štěstí lze nalézt, kdy je vůbec nečekáte a pochopení a solidaritu u toho, u koho jej už nehledáte.(22.10.2007)

 • dejavu26
  *****

  Strhující film, který v TV neradi opakují, asi proto, aby se netyčil jako obelisk nad ostatní produkcí. Z nepochopitelných příčin nebyl vydán ani DVD, takže pokud budete mít možnost ho vidět jednou za deset let v TV, neváhejte, stojí za to! Dle mého názoru jeden z největších hereckých počinů Vilmy Cibulkové. Skvělá je Vlasta Chramostová a Ester Geislerová.(20.3.2012)

 • kajas
  **

  Ano, "Samota" rozhodně nevypadá jako obyčejný televizní film a v kinech by se možná chytila a více proslavila. Já ale bohužel kromě skvělého zobrazení drsné přírody nemám co chválit. Jakmile mi totiž ve filmu chybí nějaký sympatický hrdina, kterému mohu fandit, nejsem spokojená. Vadil mi můj oblíbenec Saša Rašilov, paní Chramostová snad promine, ale její projev jednoduše nemusím, hlavní dvojice mi zkrátka nesedla. Nudila jsem se.(20.5.2012)

 • - K námětu inspirovala autora scénáře Jiřího Bednáře báseň Robinsona Jefferse „Turzovo kotviště“. (sator)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace