poster

Samota (TV film)

Drama

Česko, 2001, 77 min

 • gudaulin
  ****

  Kdyby takhle vypadala většina původních inscenací ČT, byl bych spokojený. Syrové drama obyvatel jedné samoty, kteří v sobě nesou konflikty a bolesti ze své minulosti. Samotářský tvrdý chlap v podání Jiřího Štěpničky, který je ke vší smůle neplodný, se sám sobě a své ženě snaží dokazovat své mužství a zatímco jeho žena v podání Vilmy Cibulkové touží po troše citu. Ze začátku se příběh jeví jako předvídatelný, když na samotu zavítá mladý pohledný "krajánek", divák očekává klasický milostný trojúhelník, ale to je jen začátek, protože film záhy uhne jinam. Vynikající herecké výkony, ať už Vilmy Cibulové, Vlasty Chramostové nebo Jiřího Štěpničky. Celkový dojem: 80 %.(22.10.2009)

 • Aky
  *****

  To je prostě nádhera. Člověku až připadá divné, jak se takové krása může urodit v České televizi. Samozřejmě, že počátek úspěchu je založen už literární předlohou, ale scénář nic nepokazil - naopak, režie je zvládnutá do všech detailů a herci: jedna radost. Cibulková Cibulková, vy jste se měla narodit do angličtiny, a kde jste dnes mohla být... V České kotlině by vás dabovali.(24.10.2009)

 • Lish84
  **

  Místo děje má nepopiratelné kouzlo - starý statek v krásné, leč drsné krajině. Kamera to využije k mnoha působivým obrazům a právě díky ní a výpravě je prostředí uvěřitelné a nečouhá z něho fakt, že všechny ty rekvizity sem teprve před chvílí filmaři navezli. Režisér Jaroslav Brabec, původní profesí kameraman, potvrzuje svou zručnost a profesionalitu. Tím však výčet kladů filmu končí. Herci se snaží, bohužel jsou často nuceni pronášet velmi knižně znějící fráze a ačkoli to byl zřejmě účel (snad tím tvůrci chtěli zdůraznit, jak velké a vážné lidské drama sledujeme), výsledek je poněkud nezáživný. Často jsem se nudil a jen díky výše zmíněným kladům se dá film dokoukat.(2.5.2007)

 • dejavu26
  *****

  Strhující film, který v TV neradi opakují, asi proto, aby se netyčil jako obelisk nad ostatní produkcí. Z nepochopitelných příčin nebyl vydán ani DVD, takže pokud budete mít možnost ho vidět jednou za deset let v TV, neváhejte, stojí za to! Dle mého názoru jeden z největších hereckých počinů Vilmy Cibulkové. Skvělá je Vlasta Chramostová a Ester Geislerová.(20.3.2012)

 • Marthos
  *****

  On je starý, ona mladá. On je vyřazený ze života, ona stále ještě čeká na příležitost začít znovu. Síla lásky se zdá být mnohdy mocnější než osud. Herecké výkony Jiřího Štěpničky, Vilmy Cibulkové a Vlasty Chramostové patří k vzácným okamžikům absolutní dokonalosti a svou hloubkou přesahují běžný rozměr televizních inscenací. Snímek se pokouší postihnout tradiční problém v poněkud jiném, konvencemi pohrdajícím úhlu a nabízí nečekaná řešení obvyklých situací. Neprávem pozapomenutý film s parametry moderní světové kinematografie.(2.6.2014)

 • - K námětu inspirovala autora scénáře Jiřího Bednáře báseň Robinsona Jefferse „Turzovo kotviště“. (sator)