Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jednou z nejrázovitějších pražských čtvrtí bývalo kdysi Podskalí. Proužek země od vyšehradské skály k Emauzům býval domovem svérázného lidu, kterému obživu přinášela řeka. Byli to rybáři, lodníci, dřevaři, voraři a ledaři, hrdý nárůdek se svým specifickým dialektem a prastarou tradicí. Z jeho lůna vzešel i legendární pražský primátor František Dittrich, který se zasloužil o rozvoj Podskalí i pražské paroplavby. Dnes už Podskalí v jeho původní podobě nenajdete. Nejen přehrady na Vltavě, ale i stavba navigace na nábřeží smetla nízké domečky. Zůstala jen výtoňská celnice, znamenitý profesní spolek Vltavan a pár písniček. A také film režiséra Jana Svitáka Poslední Podskalák, který vypráví o lásce, rodové cti, hrdosti a poctivosti. I když Jan Sviták natočil konvenční milostnou historku s povinným happy endem, podařilo se mu navíc zachytil duch Podskalí a Podskaláků. Kameraman Jaroslav Tuzar působivě zaznamenal nostalgický půvab Vltavy i Vyšehradu. Ve filmu si zahrála řada znamenitých herců – Jaroslav Vojta, Karel Hradilák, Jiřina Steimarová, Terezie Brzková a Antonie Nedošinská. Theodor Pištěk a Eman Fiala v rolích vorařů zpívají oblíbené písně „Mám domeček pod skalou“ a „Podskaláčku, pozor dej“. (Česká televize)

(více)

Recenze (14)

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Taková milá limonádka podepřená výborným hereckým obsazením Vojta - Pištěk - Nedošinská a s jednou z nejhezčích hereček prvního desetileté českého zvukového filmu Jarmilou Beránkovou. Sice jsem zpočátku usínal, film jsem znal z dřívějška, ale s vědomím, že scénáristé nenechají domek starému domácímu Čermákovi sebrat, jsem dokoukal. Na druhou stranu, bylo tam opravdu dost věcí, které se v životě nepřiházejí. No, na dobu svého vzniku - leckterá slečink v kině si poplakala... ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

O vyhynutí Podskaláků se točí filmy těžko, proto je tenhle ojedinělý, a žádný další režisér si už na podobnou látku netroufl. ()

Reklama

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Pamětnický snímek z období okupace je napůl drama, napůl komedie. Dramatickou stránku představuje osud nezdárného syna Václava, kterou humorem vyvažuje jako otec Jaroslav Vojta a s ním trio Pištěk, Fiala a Nedošínská. Naivní duo Steimarová, Dohnal obohacují film o romantickou složku. Máme z toho období mnohem kvalitnější komedie, ale díky tomu, že tato se do programu televize dostává jen velmi zřídka, potěší i dnešní diváky včetně mne. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

O existenci podskaláků jsem neměl vůbec tušení. Film to není špatný, obohacený navíc o drama mezi synem na šikmé ploše a láskou mladých lidí, které není zpočátku přáno. Je to sice doplněné naviním koncem, kdy hlavní hrdina říká: "Lásku si ale vzít nedáme." Ovšem v roce čtyřicet byla jiná doba a fungovalo to. Kvalitní herci a zamotaný příběh, té komedie ale moc nečekejte. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Ať to v Čechách jak chce chodí, Podskalák vlasti své nikterak se neodrodí. Heslo starých Podskaláků, původních obyvatelů této rázovité osady, rozkládající se mezi dvěma pražskými mosty za Štítkovskými mlýny, měl na paměti s největší pravděpodobností také Jan Sviták, režisér a jeden z nejvlivnějších mužů protektorátního filmu, který se patrně pod vlivem neradostných událostí rozhodl vrátit ke starým tradicím a k zaniklému pražskému řemeslu. Podskaláci, to byli většinou lidé nemajetní, ale upřímní a neobyčejně houževnatí; většina z nich se záhy přimkla k těžkým a nesnadným podmínkám těsného soužití s řekou. Voraři, ledaři, rybáři, převozníci i obchodníci s dřevem. A právě o nich a o jejich životech, obyčejných i pozoruhodných, vypráví Svitákův film, jediný svého druhu. Vedlejší dějová linie, přinášející divákům žádaný romantický pel mládí a nešťastné lásky, nachází svůj protipól ve výrazných vlasteneckých reminiscencích; už úvodní flashback, tedy návštěva vyšehradského Slavína s hroby Němcové, Sládka a Čecha, doprovázená nezaměnitelnými tóny Smetanovy Vltavy, vzbuzuje silné emoce a naznačuje leccos o zakázaných možnostech českých filmařů v nelehkém období nacistické okupace. Na vrub úspěchu připadají také herecké výkony – za všechny stačí připomenout alespoň Antonii Nedošínskou a Theodora Pištěka, jenž za svou parádní roli bodrého voraře obdržel prestižní Národní cenu, která v jistém smyslu skládá hold mimořádnému hereckému umění tohoto velikána, kráčejícího s neobyčejnou vitalitou přes dvě dekády ve službách české kinematografie. Genius loci, mizející opar jedné z nejvýraznějších kapitol v dějinách města pražského, zůstává úsměvnou i tesknou vzpomínkou, vzdávající tímto filmem skromnou poctu lidem z Podskalí. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (2)

  • Za svou roli dostal Theodor Pištěk Národní cenu. (M.B)

Reklama

Reklama