Uzumaki

Džundži Itó (komiks)

Gen Kobajaši

Dai Mijazaki
  • J*A*S*M

Je mi líto, ale nebudu se do ničeho nutit. Znovu jsem se nechal nalákat na asijskou podivnost, znovu jsem se těšil, znovu jsem se nudil a znovu jsem si řekl, že víckrát už ne. Celé je to takové rozvláčné, pomalé, v druhé polovině bezúčelně bezútěšné. Příběh je podivně kuriózní (pozitivum), ale směřuje odnikud nikam (negativum). Tentokrát jsem se ani na závěr nedočkal nějakého povedenějšího finále, prostě celkově obrovské zklamání. Hodnotím dvěma hvězdičkami, jimiž oceňuji alespoň tu různorodost spirál a dobrou kameru.(2.4.2008)

Povětšinu času zábavná a vtipná hříčka plná origináních nápadů, která ve vás ale nezanechá žádnou hlubší stopu - takové příjemné vyplnění nudného odpoledne. (ale přirovnání k hororu nebo k Twin Peaks je hodně zcestné - na filmu není nic nepochopitelného nebo mysteriózního a bála by se u něj snad jen moje 10ti letá sestra, mnohem víc je to jen hodně ujetá komedie)(23.11.2006)

• choze

Četl jsem u nás vydanou třídílnou komiksovou předlohu (http://www.comicsdb.cz/serie.php?id=252) a hodně se mi líbila. Film, natočený před jejím dokončením, si vybírá motivy a scény pouze z prvních dvou knih (plus se v závěru mihne reportérka z třetí knhy), a nenajdete v něm tedy epické finále s vysvětlením původu spirálové kletby. Utlumené barvy (komiks je černobílý) vytvářejí dobrou atmosféru a filmařské haluze a přehrávající herci zase adekvátně zprostředkovávají grotesknost předlohy, ale je to celé fest utahané, málokterá scénka dosáhne působivosti jakou měla na papíře a navrch to vyznívá do ztracena. Výborný záběr ale byl průjezd úzkými nočními uličkami města, do kterého se prolne odraz řidiče a spolujezdkyně na předním skle, který se zaostřuje až na jejich reálný obraz.(2.10.2012)

Po přečtení prvních dvou dílů komiksové předlohy tohoto filmu, které tu vyšly v češtině, jsem se rozhodla kouknout znovu na Uzumaki s tím, že porovnám :). Poprvé jsem uzumaki viděla někdy před sedmi lety nebo kdy, možná před šesti, takže jsem už úspěšně zapomněla, že do toho režisér zapojil takové prvky pomalu jak z romantické středoškolácké komedie, přinejmenším zezačátku to tak vypadá (hudba a hlavní hrdinka a podobně). Dost mimo oproti komiksové předloze, která je bizarně hustá od začátku do konce sice občas tím středoškoláckým způsobem, ale přinejmenším hororově středoškoláckým :). Druhá věc co to maličko sráží je očividně omezený rozpočet a nízká míra výtvarné stylizace, která byla tak výrazná v komiksu, takže spirál zas tolik není kolik by si jich to zasloužilo. Na druhou stranu ale když už dojde na spirály tak je ve filmu využili vcelku povedeně a přinejmenším je to originální oproti spoustě jiných filmů, protože prostě městečko prokleté spirálami takovýmhle způsobem nikde člověk neuvidí :). Děj odpovídá víceméně první knize Uzumaki a těm pár příběhům, co v ní jsou. Smůla ale je, že autoři tohoto filmu to nevzali jako čistě epizodický film, ale natočili to normálně, takže to moc nedává smysl a celé je to tak nějak nevyužité. Měli ty tři příběhy prostě natočit jako oddělené epizodky propojené jen umístěním a hlavní hrdinkou, protože takhle je to takové zmatené a bezcílné. Takhle by to bylo normálně asi na trojku, ale původní čtyřkové hodnocení necháme, protože pořád je to taková docela bizarní zábava, je tam i pár zajímavých vlastních nápadů a hlavně tam je pár klasickým spirálových scének, takže i když je to oproti předloze dost vyměklé, tak se na to dá koukat a stojí to za to přinejmenším kvůli tomu konci :).(13.2.2011)

• ARI50

Další pro mě blbost až mě oči bolely protože záběry kamer byli otřesně na žrádlo na obličej hrozny spirály na každém místě příběh nezajímavý herci nudí hudba nic moc no a boreček na zemi z mozkem venku nepotěšil vůbec tvářil se jak ocas no prostě hrozný horor ani omylem jejich v kusu a štylu neporozumím asi nikdy.(29.9.2018)

• - V některých scénách si můžete všimnout, že oblast v záběru je digitálně zkroucena do tvaru spirály. Např. když se Kirie a Shuichi vracejí domů ze školy, po jejich levé straně je zkroucena země. Další je např. v levé častí prvních červánků. Další když Shuichi dotelefonuje v nemocnici s panem Tamurou. (TomikZlesa)

• - Číslice 6 a 9, které vypadají téměř jako spirály, jsou ve filmu k vidění např. na poznávací značce reportérského auta nebo v nemocnici jako číslo pokoje. (TomikZlesa)

• - Film byl natočen jěště předtím, než Junji Ito dokončil mangu. Film proto odhaluje rozdílný konec a původ děje. (TomikZlesa)