Uzumaki

Trailer

Začalo to zcela nevinně: Kirie přistihla otce svého přítele, jak v naprostém vytržení pozoruje spirálovitou ulitu hlemýždě, nevnímaje svět okolo sebe. Mužova bezpříkladná posedlost spirálami zasahuje vše od rozvířeného trávníku po stočenou roládu do polévky. A netrvá dlouho a Kirie přichází na to, že její rodné městečko zasáhla kletba, kvůli níž se všichni jeho obyvatelé mění ve spirály. (kiddo)

Trailer

tron

Vynikajúca, absolútne šialená (a originálna) manga Spirála v češtine vyšla v Zoner Press v trilógii v rokoch 2010 - 2011 a v roku 2021 toto kultové japonské dielo vydala CREW v masívnom omnibuse. Je to vec vskutku nevídaná a bizarná i na japonské pomery äa to už je vážne čo povedať). Filmové spracovanie dopadlo dobre a 4* s podľa mňa zaslúži. Svojráznemu režisérovi sa vcelku adekvátne podarilo sfilmovať nesfilmovateľnú (?) predlohu, takže sa dočkáme špirál v najnečakanejších úsekoch a momentoch, ale i obrích ľudských slimákov a bláznivých vlasov. Divák je absolútne pohltený totálne nepredvídateľnou zápletkou a bizarným dejom a keď už si myslí, že tvorcovia nič šialenejšie nedokážu vymyslieť, hneď z nasledujúcej scény pochopí, aký naivný bol ()

kiddo

Když jsem to viděla před lety, nechala jsem se povrchovou divností přesvědčit, že to není tak, že by ten film byl blbej, to jen já mu jako blbka nerozumím. Po přečtení komiksu o dekádu později to ale není nic než vizuálně nezajímavá, mizerně odehraná, televizně pojatá bezduchá kopírka originálu, která navíc postrádá konec, takže člověk vlastně ani neví, proč ji vůbec protrpěl. ()

J*A*S*M

Je mi líto, ale nebudu se do ničeho nutit. Znovu jsem se nechal nalákat na asijskou podivnost, znovu jsem se těšil, znovu jsem se nudil a znovu jsem si řekl, že víckrát už ne. Celé je to takové rozvláčné, pomalé, v druhé polovině bezúčelně bezútěšné. Příběh je podivně kuriózní (pozitivum), ale směřuje odnikud nikam (negativum). Tentokrát jsem se ani na závěr nedočkal nějakého povedenějšího finále, prostě celkově obrovské zklamání. Hodnotím dvěma hvězdičkami, jimiž oceňuji alespoň tu různorodost spirál a dobrou kameru. ()

Bloody13

Další z podivných japonských úletů. Uzumaki však není tentokrát pouhým experimentem s divákem, nýbrž smysluplným filmem. Bizarní je tu hlavně příběh o malém městě, na něhož je uvalená zvláštní kletba: všichni jeho obyvatelé jsou posedlí spirálami, což je přivádí k šílenství a sebevraždám. První minuty vůbec nepřipomínají horor, ale postupně všechna nálada upadá do hluboké deprese. Zpočátku veselá hudba a až teatrální herectví se úplně vytrácí a do popředí se cpe zvuk zlovolného větru a bizarní proměny i úmrtí vedlejších postav. A vlastně nejen nich, protože nikdo z města není ušetřen. Na to, že to začalo dost nevinně a jednou šnečí ulitou, závěr pak skvěle graduje a je na co koukat. Paráda. ()

Marius

Film z každého políčka kričí "ja nie som z Hollywoodu". Keby som ho mal ohodnotiť ako kamerový experiment dám plný počet. Označenie "horor" však nie je namieste, lebo mne tie hororové scény pripadali dosť komické. Každopádne ale stojí za zhliadnutie kvôli perfektným kamerovým vychytávkam, krásnej Kirie a lynchoidne haluznej atmosfére. Scenár je však veľmi slabý. Forma jasne víťazí, i keď veľmi presvedčivým spôsobom. 7/10 ()

• Když rozhněvaný policista poprvé vyběhne, a pak se podívá na plakát hledané osoby, jedná se o obličej trůrce mangy Uzumaki, Junjia Itoa. (TomikZlesa)
  • Film byl natočen jěště předtím, než Junji Ito dokončil mangu. Film proto odhaluje rozdílný konec a původ děje. (TomikZlesa)
  • Obličej, který mužete vidět při sledování záznamu Shuichiovo otce a podruhé když Kirie vstoupí do jeho domu, patří právě Kirie. (TomikZlesa)