V předvečer druhé světové války je Španělsko plně v zajetí vlastních rozbrojů. Generál Franco tvrdě útočí na opoziční republikány. Rozrušená společnost je vedena již jen zákony zabezpečujícími vlastní přežití. Desetiletý Carlos, sirotek jednoho z padlých republikánů, se dostává do sirotčince, který vede invalidní ředitelka Carmen spolu s profesorem Casaresem, jenž pro umocnění mužnosti popíjí líh z naložených lidských embryí. Záhy po příchodu začíná Carlose navštěvovat přízrak chlapce, který se za záhadných okolností z ústavu ztratil. Pátrání po Santiho stopách přivedou Carlose k nečekanému objevu. V podzemních prostorách strašidelného sirotčince je ukryto zlato střežené frankistickým patolízalem, bezcitným a surovým Jacintem. Carlos stejně jako kdysi Santi, toto tajemství nedopatřením odhalil, a nyní je čas za něj zaplatit. (Česká televize)

tron

„Čo je to vlastne duch? Strašná udalosť, odsúdená na večné opakovanie? Možno len okamih bolesti. Niečo mŕtve, čo sa kde-tu zdá ešte ako živé. Pocit, ktorý sa zastavil v čase. Rozmazaná fotka.“ Bola by chyba, aby vás hnusný obal DVD/VHS a trápny distribučný preklad DEVIL odradil od pozretia jedného z najlepších filmov Guillerma del Tora. Strhujúci, silný, intenzívny, mrazivý, nezabudnuteľný a zvláštny zážitok. Kombinuje plnokrvný horor s plnohodnotnou drámou. Vynikajúca retro európska atmosféra, neobyčajné vizuálne stvárnenie, originálne nápady (embryá v rume, nevybuchnutá bomba na dvore), špičkoví herci, chladné noci. Kus filmárčiny. Nebyť DEVILA, ťažko by o niekoľko rokov neskôr del Toro exceloval FAUNOVÝM LABYRINTOM, ktorý trhá srdce predsa len troška viac (sám del Toro ho dokonca označuje za svojím spôsobom voľné pokračovanie DEVILA, no nie som si istý, ako to myslí). ()

kitano

Bravo. Gullermo ma skutocny talent, dar, schopnost s mnohych ingrediencii namiesak kompaktny celok, ktory bezchybne funguje po vsetkych smeroch. Horor, drama, mysteriozny pribeh, to vsetko funguje skvelo a predsa sa neda jednoznacne oznacit ani za jedno z nich. Jednotlive prvky su pevne prepletene bez jedinej chyby, ci zavahania. A to vsetko je zafarbene skvelo stylizovanymi symbolmi, ktore sa divakovi dostanu hlboko do mysle a nedovolia mu povolit zo sustredenosti ani na minutu . Zlovestna bomba ticho stojaca na dvore je priam hypnotizujuci prvok a zaroven dokaz Guillermovej obrovskej tvorivosti a fantazie. No a herecke vykony - priam nema zmysel niekoho vyzdvihovat. Su prvotriedne. Dufam, ze Guillermo coskoro znova natoci film v rodnom Mexiku, pretoze zatial vsetko co som mal moznost vidiet - Cronos, Devil's backbone, Pan's Labyrinth - su brilantne filmy, vedla ktorych vacsina ostatnych podobnych vyzera ako nevynaliezava odflaknuta robota. Este raz - BRAVO. (10/10) ()

Frajer42

Ze snímku, kterým o sobě dal poprvé del Toro více znát mám poněkud rozporuplně pocity. Především bych rád důrazně upozornil, že pokud se těšíte na horror, tak tento film ve svém nejlepší zájmu vynechejte. Někdo se tu opět pouze přepsal. Je zde krásně vidět, že již tady si del Toro jasně vytyčil svůj režisérský styl se smyslem pro tajemno, kterého se v podstatě nepustil dodnes. Dodnes jsem tomuto režisérovi nepřišel pořádně na chuť a všeobecná oblíbenost je mi poněkud záhadou. V jistých momentech byl film skutečně zajímavý a vládla mu skvělá atmosféra. Nedokážu ovšem jen tak přehlédnout obrovskou spoustu nezajímavé vaty, kterou del Toro nikdy nezapomene přimíchat. Celkový můj divácký zážitek je tedy pouze lehce podprůměrný. ()

Djkoma

Po prvním shlédnutí se mi zdá, že Devil má k horroru velmi daleko. Ani nevím kam bych ho zařadil. Snaha o horror tu je, ale je rozlitá na povrchu a uvnitř po ní není ani vidu ani slechu. Del Toro je kvalitní režisér, ale scénář mi přijde příliš děravý a táhlý, i když je film v celku krátký. V 106 minutách se toho odehrává velmi málo. Od jiného režiséra průměr, ale od del Tora zklamání. ()

Falko

Ak by som mohol tento film porovnat s FAUNOVYM LABYRINTOM (2006), tak labyrint sa mi pacil o nieco viac, nielen vdaka zaujimavemu mysterioznemu deju, ale aj krasnej hudbe. Princ mal sice ducharsky podton, ktory ma velmi bavi, len tu som mal trosku menej trpezlivosti a prilis dlho trvalo, kym prislo k tragedii, pricom aj dej zacal konecne naberat na obratkach. Za to bol zaver filmu (ne)chutne brutalny :-) ...11.06.2010 ________ Marisa Paredes - (Carmen) +++ Eduardo Noriega - (Jacinto) +++ Federico Luppi - (Dr. Casares) +++ Fernando Tielve - (Carlos) +++ Inigo Garces - (Jaime) +++ Irene Visedo - (Conchita) +++ Produkcia: Pedro Almodovar, Guillermo del Toro +++ Hudba: Javier Navarro +++ ()

• Natáčení probíhalo v Talamanca del Jarama v Madridě a v Cubillo de Uceda ve městě Guadalajara v autonomním společenství Kastilie – La Mancha. Natáčelo se od června do srpna 2000. (noelcoward73)
  • Guillermo del Toro označil tento film za svůj nejoblíbenější počin. (Chatterer)
  • Film byl nominován na cenu Saturn Award v kategorii Nejlepší horor. (Chatterer)