Reklama

Reklama

Quo vadis, Aida?

  • Německo Quo vadis, Aida? (více)

Je rok 1995 a Aida pracuje jako překladatelka pro OSN ve Srebrenici. Její rodina je mezi tisícovkami místních, kteří hledají v „bezpečné zóně" OSN útočiště před srbskou armádou. Pár hodin od míst, kde s oblibou trávíme letní dovolené, se schyluje k největší evropské tragédii od konce druhé světové války. Při vyjednáváních si Aida postupně uvědomuje vážnost situace. Jde o osud města i o život jejích milovaných. Podaří se jí je zachránit? Nekompromisní a zároveň hluboce lidský snímek režisérky Jasmily Žbanić svou emoční silou dalece předčí většinu válečných filmů. Nesoustředí se totiž na vykreslení násilí, ale na příběh konkrétní ženy a nepředstavitelná dilemata, která před ní válka staví. Film Quo Vadis, Aida? měl premiéru na festivalu v Benátkách a je nominovaný na Oscara za nejlepší zahraniční film. (Aerofilms)

(více)

Videa (2)

Recenze (3)

rivah 

všechny recenze uživatele

Profesionálně dobře udělaný film. Bohužel politicky jednostranný, stejně jako jsou názory na válku a na viníky v každé z kdysi válčících stran, tedy diametrálně se lišící výklady Srbů, Chorvátů a Bosňáků. Srbové tvrdí, že ozbrojení Bosńáci vyjížděli ze Srebrenice do okolních srbských vesnic a s tamními zacházeli podobně jako -později- zde Srbové....A už vůbec se dnes nemluví o tom, které zahraniční síly daly popud k rozbití Jugoslávie a nepřímo tak způsobily rozpoutání bratrovražedných bojů. ()

Reklama

BoXBe 

všechny recenze uživatele

Intenzivní, emotivní, dramatický. Velký. Evropský. Film s velkým F. Tématem vážný a nekompromisní jako Schindlerův seznam. Ve snaze o záchranu v chaosu davu a tlaku vnějších událostí připomínající Titanic. A to v každém dobrém slova smyslu filmového vyprávění, včetně epičnosti a důrazu na kvalitu a preciznost. Velké a milé evropské filmové překvapení. Jasná pozvánka do kina. Dobrý důvod si připomenout, co se v Evropě nedávno opravdu stalo. Zase. ()

Galerie (13)

Reklama

Reklama