Mimořádný úspěch pohádky Princezna ze mlejna tvůrce přímo vybízel k pokračování. A tak se zrodila další pohádka – a neméně půvabná. Čeká vás opět spousta pěkných písniček (O tureckým kraji či Vím jedno údolí), rovněž se znovu setkáte v krásné české krajině i s dobráckými strašidly. První díl skončil svatbou a už se zdálo, že po narození malé Terinky se v pohádkovém mlejně zabydlí štěstí natrvalo. To se však ani trochu nelíbí knížepánovi (O. Ševčík), který si na půvabnou Elišku (A. Černá) nepřestal myslet. Se svým oddaným sluhou Žánem (L. Županič) vymyslí lest a Jindřicha (R. Valenta) pošle na vojnu proti Turkovi. Zámecký pán se ale naivně domnívá, že tím má do mlejna cestičku otevřenou a u Elišky vyhráno. Jenže ve mlejně, jak známo, bydlí šikovná a veselá strašidla – čertík (Y. Blanarovičová) s vodníkem (J. Zindulka) – a ti určitě Elišce pomohou… (Česká televize)

Djkoma

Jednou z mála kladných stránek tohoto filmu je snaha o zachování staré dobré české pohádky, ale bohužel to nevychází na 100%. Možná, kdyby film nebyl pokračováním, ale scela novou pohádkou, kde by postavy nebyli převzaty z prvního dílu jednalo by se o lepší film a ještě lepší by bylo, kdyby pan Troška použil více tvůrčích schopností a film něčím vyšperkoval(Troškovo heslo co je staré a ohranné je určitě dobré nefunguje vždy). ()

NinadeL

Zdeněk komerčně zhřešil a vyslyšel volání po pokračování i seriálu. Principielní nápad nebyl špatný, jedna celebrita vystřídala druhou. Jen ta válka proti Turkovi přesáhla stejnou mez jako první setkání s knížepánem. Trapnost omlazovací kůry byla naštěstí filtrována slušným humorem. A potěšení z dokonalosti jihočeské malebnosti naštěstí bylo vykoupenou dlouhým očekáváním a žádným plýtváním. Na seriálový sestřih by už v kině Otava nebylo vyprodáno :) ()

Psema

Vážně bych rád věděl, proč se točí pokračování pohádek? Jako by to snad mělo nějakou logiku. V prvním díle happyend, ale jelikož jsme vydělali nějaký prachy uděláme dvojku. To je české myšlení. Takže v prvních 10 minutách odvedou Honzu na vojnu, jakoby se nechumelilo. Tohle je jedno z těch pokračování, jež dokáží zkazit konec prvního dílu. Zdeňku, Zdeňku, co s tebou? ()

tron

„No ještě neco nebo co?“ Milé a úspešné pokračovanie úspešného a milého Troškovho originálu: ešte drevenejšie výkony ústrednej zamilovanej dvojice, ešte afektovanejšie výkony čerta a hastrmana/vodníka (čo beriem snáď ako pozitívum), ešte slabšia zápletka a ešte nádhernejšia príroda. Škoda, že Troška nedokázal dať dokopy aspoň 5 masovejších bojových scén so stovkami vojakov; tieto české akčné scény, v ktorých sa bije osem a pol vojaka, sú trápne. I tak ale časom určite rozprávková klasika. ()

Pohrobek odpad!

Co to má být za pohádku? V paměti mi utkvěla pouze bujným poprsím se každou chvíli chlubící Eliška, nemastná postava Jindry a pana otce a pak především opravdu příšerně nevkusné obludy typu čerta, vodníka, knížepána, Jeana a čarodějnice. Nebýt nich jednalo se by se pouze o přiblblou patlanici, takto však je celý film nechutně přeplněn nesnesitelným poskakováním, tlacháním, žvaněním a zoufale zbytečným mlácením mnoha hubami. ()

• O pokračování si Zdeňku Troškovi dětí napsaly sami. (fiLLthe3DD)
  • Záběry z filmu použila kapela Damiens do svého videoklipu k písní „Stýská se mi“. (Halloween9)
  • Lehčí mediální poprask způsobila televizní premiéra filmu. Zatímco Česká televize jako koproducent vlastnící vysílací práva na filmovou verzi pohádky, uvedla snímek na Štědrý večer v roce 2001 v 19:30. Konkurenční TV Nova uvedla tentýž den první díl z šestidílného seriálu sestříhaného z filmu a uvedla ho o hodinu dříve. Druhý koproducent filmu společnost S pro Alfa tehdy prodala konkurenční Nově práva na seriálovou podobu filmu, aniž by kdokoli z ČT věděl. (Halloween9)