• Mrkvič

Dobře, jedničku jsem ještě přetrpěl a jisté kvality jí musím uznat. Dvojka je ale uječená, uječená a Troška musel herce nabádat, aby na svém ječení, zběsilém lamentování a ještě jednom ječení nadále přidávali. Je to prostě otravný děs, který jen občas trochu zpříjemní čertovská Blanarovičová. Její postavě jako jediné to ječení sluší.(26.12.2011)

Jednou z mála kladných stránek tohoto filmu je snaha o zachování staré dobré české pohádky, ale bohužel to nevychází na 100%. Možná, kdyby film nebyl pokračováním, ale scela novou pohádkou, kde by postavy nebyli převzaty z prvního dílu jednalo by se o lepší film a ještě lepší by bylo, kdyby pan Troška použil více tvůrčích schopností a film něčím vyšperkoval(Troškovo heslo co je staré a ohranné je určitě dobré nefunguje vždy).(29.9.2004)

• Colour

Jednotka bola príjemným oddychovým filmom vhodný najmä pre deti a napokon i pre každú vekovú skupinu. No toto by deťom mohlo vyvolať akurát nočné mory, že ich prepadnú Turci zo zahnutými šabľami. Ešte k tomu sa tam objavuje i krv, smrť a vojna. Absolútne nevhodný film pre deti. A dospelým sa na (polo)rozprávky nechce dívať. Tak načo vôbec toto uzrelo svetlo sveta?(3.8.2010)

• Ilicka

Tahle pohádka je typická ukázka filmové dvojky a trošku netypický pohádkový schizofrenik. Více dementních strašitel a neméně dementního knížepána, méně písniček a Jindřicha s Eliškou. Na jedné straně tak idiotský (!!!) čert někam padá, s hastrmanem mají blbé a infantilní "hlášky", na druhé straně Jindřich na vojně zažívá kruté časy a Turci ho téměř rozsekají na kusy. Avšak nebýt jeho vojančení a stále zoufalejší Elišky, posílám druhou Princeznu ze mlejna do odpadu. Bez milosti!!!(16.3.2006)

• Aleee89

Druhý díl Troška už nemusel točit. Místy mi film připadal křečovitý, některé scény tak "fantastické", až trapné... Už to prostě není ono, první film je první film a dvojka je jen jeho slabý odvar. Sice čertík a vodník stále okouzlují, ale už to prostě není to pravé ořechové a tato pohádka se mi moc nelíbí...(5.12.2013)

• - Když čert (Yvetta Blanarovičová) a vodník (Jakub Zindulka) honí knížepána (Oto Ševčík) po lese, knížepán spadne do rybníka a namočí se až k ramenům. V další scéně, kdy běží k zámeckým dveřím, má však už šaty téměř suché. (ROASTER)

• - První klapka padla 21. června 1999 v Zálužanech u Čimelic. (M.B)

• - Scény bitvy se měly původně točit v lomu u Horních Nerestců (patří Karlu Schwarzenbergovi), kvůli chráněným rostlinám, které tam rostou, se ale natáčení přesunulo. (M.B)