Do poslední kapky krve

Time and Tide

Do poslednej kvapky krvi

Akční / Krimi / Thriller / Drama

Hongkong / Čína, 2000, 113 min

Dvaja mladí muži (každý z nich má tehotnú ženu) sa akčne pretĺkajú životom plných gangsterov a policajtov. Jednoduchý dej je zneprehľadnený formou jeho podania, pridaním ústrednej postavy v tretine príbehu a zopár nevysvetlenými scénami. Zábery pohrávajúce sa s ohniskovou vzdialenosťou a rýchlosťou zobrazenia, neskutočne pôsobiace úniky a pojašený humor v spojení s ohrozením života našťastie pridávajú k bežnej strieľačke príťažlivé ozvláštnenie, ktoré môže primieť pozrieť si túto zvláštnu zmesku aj druhý raz.(22.10.2005)

Pro Hong-Kongskou akci mám velkou slabost a tohle dílo na ni útočí nejtěžšími kalibry! Tsui funguje většinou jako producent (a často mu to jde o dost lépe než režie:-), ale zde zamáznul všechny své lapsy a natočil něco tak neskutečně syrového,že máte po dokoukání pocit, že jste dostali nakládačku i vy a nějaká ta kulka vás taky škrábla, takže neváhejte a zkontrolujte prostor pod gaučem, jestli vám tam neleží košík s mimčem. Jojo Tsui zde smísil jak přestřelky tak kun-fu, vynechal moudrá a rodiná poselství, ukázal jako první světu stop-motion záběry a hlavně naprosto pustil ze řetězu svou největší přednost a to je pohyb kamery. Už v Kontrabandu byla kamera akčnější než "Svaly z Bruselu," ale co dělá tady, to je doslova akrobacie. Stealth pronásledování v obytném domě si doslova užívá a při natáčení tam muselo být víc kolejí než na "hlaváku." Na herecké výkony se mě neptejte, ani si nepamatuju, zda se filmu vůbec mluví a vůbec mi to nevadí. Tohle je asijská akce, jenž si nebere servítky a jede na plný plyn od úvodních titulek až k závěrečným a pokud se vám u ní podaří vydechnout, tak si to užíte, tenhle film vám víc příležitostí nedá... 100%(17.7.2007)

Hodně povedený akčňák, který ovšem kvůli své rychlosti není pro každého. Tsui Hark natočil film svým klasickým stylem, který hodně připomíná "Kontraband", avšak tady to vyvedl do extrému. Akční scény jsou stylové a skvěle promyšlené, (hlavně konečná naháněčka v bytovém komplexu nemá chybu) avšak klidně jich mohlo být více. Pokud vám nevadí hongkongská kinematografie určitě to zkuste. Ale Johna Woo nečekejte.(28.12.2006)

Jestliže minimálně už od Legend of Zu, ukázal Tsui Hark nekompromisně, co se v Hongkongu vyvine z tamní nové vlny; jak lze formálně přistupovat k akčnímu žánru naprosto jinak než v hollywoodu, jak lze z nejprimitivnějších triků udělat nikoli znouzectnost, ale naprostou přednost plnou až magické dynamičnosti a poetiky, tady vše skloubil nejen s bullet-timem a CG efekty, ale též s prazvláštně ambiciózním pokusem o "umělečtěji" natočený akční film, se zjevnou inspirací ve Wongovi Kar-waiovi. Možná nesourodé, přehnaně ambiciózní, rozhodně však podmanivé, místy až dechberoucí.(7.3.2008)

Dějově maximálně zmatený film, který je však tak báječně kombinován (jak vizuálně, tak dramaticky) se scénami, ve kterých zrovna dává maximální smysl, že to nelze neuznat. Tempo je víceméně smrtící, střih je smrtící, hrdinové jsou smrtící... Chce si to zvyknout a akceptovat. Akční záležitost z Hong Kongu, která mi ne náhodou občas připomínala geniální hru Deus Ex.(4.9.2006)